Akciový trh by se mohl zřítit o dalších 20 %, pokud se USA propadnou do recese – tato odvětví jsou nejvíce ohrožena

14
Akciový trh by se mohl zřítit o dalších 20 %, pokud se USA propadnou do recese – tato odvětví jsou nejvíce ohrožena

Horní linie

Vzhledem k tomu, že rostoucí počet investičních bank a šéfů společností varuje před narůstající pravděpodobností recese, analytici společnosti Morgan Stanley říkají klientům, že akciový trh – přestože se v posledních týdnech zmítá v prudkém výprodeji – má dostatek prostoru k poklesu. dosáhnout úrovní odpovídajících minimům z éry recese, což by bylo obzvláště špatné pro cyklická odvětví, jako je cestování a pohostinství.

Klíčová fakta

Navzdory tomu, že hlavní akciové indexy klesly o více než 20 % pod nedávná maxima, trhy stále klesají pouze o 60 % průměrného čerpání ve srovnání s předchozími recesemi (které znamenají dvě po sobě jdoucí čtvrtletí negativního růstu hrubého domácího produktu), říkají analytici Morgan Stanley řekl klientům v úterní zprávě.

Zatímco Federální rezervní systém pracuje na boji s desetiletími vysokou inflací zvýšením úrokových sazeb, které pravděpodobně zbrzdí ekonomický růst, recese „již není jen koncovým rizikem,“ napsali analytici pod vedením Michaela Wilsona s vyhlídkami na jednu v příštím roce. na 35 %, což je nárůst z 20 % v březnu.

Odhadují, že pokud by se USA propadly do recese, S&P 500 by se mohl propadnout až o 20 % na 3 000 bodů ze současných úrovní 3 770, přičemž uvádějí zisky, které mají tendenci během recese klesat v průměru o 14 %, což je výrazný otočit se z rekordních zisků a 25% růstu v loňském roce.

„Medvědí trh neskončí, dokud nepřijde recese – nebo riziko jednoho z nich nebude uhašeno,“ uvedli analytici a dodali, že oslabení trhu bude pravděpodobně pokračovat během příštích tří až šesti měsíců tváří v tvář „velmi tvrdohlavým“ údajům o inflaci.

Vzhledem k tomu, že vysoké ceny odrazují některé spotřebitelské výdaje, Morgan Stanley říká, že akcie vázané na diskreční výdaje, jako jsou akcie v maloobchodě, hotelech, restauracích a oděvech, jsou vystaveny vyššímu riziku poklesu, zatímco akcie vázané na internet, platby a trvanlivé domácí zboží ( jako spotřebiče a počítače) jsou méně ohroženy.

Zpráva přichází ve stejný den, kdy generální ředitel Tesly Elon Musk řekl americká ekonomika bude „spíš než ne“ čelit recesi v blízké budoucnosti, což je ozvěnou obav vznesených několika dalšími předními podnikateli a finančními institucemi po minulém týdnu strmějším než očekávaném zvýšení klíčových úrokových sazeb, které má tendenci odrazovat od výdajů. zdražuje půjčky.

Tečna

Morgan Stanley není jediný, kdo tento týden zvyšuje šance na recesi. Hlavní ekonom Goldman Sachs Jan Hatzius v pondělním sdělení klientům uvedl, že firma nyní vidí „riziko recese jako vyšší a více zatížené předem“ vzhledem k agresivnějšímu zvýšení sazeb Fedu, což zvyšuje pravděpodobnost recese během příštích dvou let. Investiční banka odhaduje, že přísnější finanční podmínky by mohly v příštím roce snížit HDP až o 2 procentní body.

Překvapivý fakt

Podle průzkumu Morgan Stanley mezi přibližně 2 000 spotřebiteli jsou snížením útraty nejvíce ohroženy restaurace. Zhruba 75 % respondentů uvedlo, že v příštích šesti měsících omezí stolování, zatímco 60 % uvedlo, že tak učiní u rozvozů a jídel s sebou z restaurací. I když značnou část inflačních zisků přinášejí základní položky, jako je plyn a potraviny, měly by být odolnější utrácet, přičemž zhruba 40 % spotřebitelů uvedlo, že by omezili jeden nebo druhý.

Klíčové pozadí

Hlavní akciové indexy ponořil se na území medvědího trhu minulý týden před největším zvýšením úrokových sazeb ze strany Fedu za 28 let a chmurná nálada vyvolala vlny propouštění mezi nedávno vzkvétajícími technika a nemovitost společnosti. „Nevěříme, že Fed dokáže zastavit problémy, které způsobují inflaci na nabídkové straně, aniž by totálně zničilo ekonomiku, ale v tuto chvíli to vypadá, že jsou smířeni s tím, že to musí udělat,“ říká Brett Ewing. , hlavní tržní stratég společnosti First Franklin Financial Services. Goldman Sachs varovala klienty, že v červenci očekává další zvýšení o 75 bazických bodů.

Další čtení

Elon Musk říká, že americká recese je „nevyhnutelná“, v blízké budoucnosti je pravděpodobnější (Forbes)

Další velká mezinárodní banka předpovídá recesi v USA (Forbes)

„Nejhorší obavy potvrzeny“, protože Fed „hraje nebezpečnou hru“ s inflací a zvyšováním sazeb (Forbes)

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar