Aktivita amerických továren zpomaluje na dvouleté minimum, protože se nad ekonomikou stahují mraky

55
Aktivita amerických továren zpomaluje na dvouleté minimum, protože se nad ekonomikou stahují mraky

Autonomní roboti sestavují SUV modelu X ve výrobním závodě BMW v Greer, Jižní Karolína, USA 4. listopadu 2019. REUTERS/Charles Mostoller

Zaregistrujte se nyní a získejte ZDARMA neomezený přístup na Reuters.com

  • Index zpracovatelského průmyslu ISM v červnu klesl o 3,1 bodu na 53,0
  • Nové zakázky, pracovní smlouva
  • Stavební výdaje v květnu klesly o 0,1 %.

WASHINGTON, 1. července (Reuters) – Výrobní aktivita ve Spojených státech v červnu zpomalila více, než se očekávalo, a poprvé za dva roky se snížily nové objednávky, což naznačuje, že ekonomika ochlazuje kvůli agresivnímu zpřísňování měnové politiky ze strany Federálního rezervního systému.

Průzkum Institutu pro řízení zásobování (ISM) v pátek také ukázal míru uzavírání pracovních smluv v továrnách na druhý měsíc po sobě, ačkoli „drtivá většina“ společností uvedla, že najímá zaměstnance.

Zpomalení ve zpracovatelském průmyslu následovalo po mírném růstu spotřebitelských výdajů v květnu spolu se slabým zahájením bydlení, stavebními povoleními a výrobou v továrnách, což způsobilo, že někteří ekonomové očekávali, že ekonomika ve druhém čtvrtletí znovu poklesne po propadu hrubého domácího produktu v prvních třech měsících roku rok. Další pokles HDP by nemusel nutně znamenat recesi, pokud ekonomika neutrpí hlubokou ztrátu pracovních míst.

Zaregistrujte se nyní a získejte ZDARMA neomezený přístup na Reuters.com

„To ještě nenaznačuje, že recese je na cestě, ale podmínky růstu se nadále široce zpomalují v reakci na zpřísnění Fedu a rozšířené tlaky na náklady pro spotřebitele a podniky,“ řekl Ben Ayers, hlavní ekonom z Nationwide v Columbusu, Ohio.

Index národní aktivity továren podle průzkumu ISM minulý měsíc klesl na 53,0, což je nejnižší hodnota od června 2020, kdy se sektor zotavoval z propadu COVID-19. To následovalo po květnové hodnotě 56,1. Index by musel klesnout na 43,1, aby signalizoval recesi.

Hodnota nad 50 znamená expanzi ve výrobě, která představuje 11,8 % americké ekonomiky. Ekonomové oslovení agenturou Reuters předpovídali, že index klesne na 54,9.

Americká výroba je na tom lépe než továrny v eurozóně a Asii. Část zmírnění aktivity odráží přesun výdajů zpět na služby od zboží.

Všech šest největších zpracovatelských odvětví – počítače a elektronické produkty, stroje, dopravní zařízení, ropné a uhelné produkty, potraviny a chemické produkty – zaznamenalo mírný až silný růst.

„Existuje riziko, že se přivedeme do recese,“ řekl Ryan Sweet, hlavní ekonom z Moody’s Analytics ve West Chester v Pensylvánii.

Obavy z recese byly umocněny samostatnou páteční zprávou ministerstva obchodu, která ukazuje, že výdaje na výstavbu v květnu nečekaně klesly. Zatímco Atlanta Fed snížil svůj výhled HDP pro druhé čtvrtletí, aby ukázal pokles, Goldman Sachs vidí ekonomiku růst 1,9% ročním tempem. HDP v prvním čtvrtletí klesl o 1,6 %. Přečtěte si více

Fed minulý měsíc zvýšil svou základní úrokovou sazbu o tři čtvrtě procentního bodu, což je největší zvýšení od roku 1994, aby zmírnil vysokou inflaci. Další podobné zvýšení sazeb se očekává v červenci. Americká centrální banka od března zvýšila svou základní jednodenní úrokovou sazbu o 150 bazických bodů.

Akcie na Wall Street se v pátek obchodovaly níže. Dolar oproti koši měn posílil, zatímco ceny amerických státních dluhopisů vzrostly.

ZMĚKČOVÁNÍ OBJEDNÁVEK

Předběžný podindex nových objednávek průzkumu ISM klesl na 49,2 z květnových 55,1. Někteří ekonomové uvedli, že pokles, první pod úrovní 50 od května 2020, odrážel, že společnosti přizpůsobily své objednávky aktuálním podmínkám poptávky po nadměrném objednávání kvůli napjatým dodavatelským řetězcům.

„Prodloužení závazků na kapitálové investice naznačuje, že obchodní podmínky zůstávají silné,“ řekl Conrad DeQuadros, hlavní ekonomický poradce Brean Capital v New Yorku.

Pomalý růst objednávek byl opakujícím se tématem většiny podniků, přičemž jen několik z nich, včetně výrobců dopravních zařízení a výrobců elektrických zařízení, spotřebičů a komponentů, uvedlo, že poptávka zůstává silná, ukázal průzkum ISM. Nevyřízené zakázky se však i nadále hromadily stálým tempem, což by mělo udržet továrny v provozu.

Průzkum ISM stále považoval akcie u klientů za „příliš nízké“. Obchodní zásoby byly v prvním čtvrtletí revidovány výrazně výše a hlavní maloobchodníci jako Walmart (WMT.N) a Cíl (TGT.N) oznámili, že převážejí příliš mnoho zboží.

Výrobci oděvů, kůže a příbuzných produktů uvedli, že „očekávají pokles objednávek v nadcházejících měsících, dokud nebudou zásoby řádně vyrovnány poptávce“.

V průzkumu zazněly povzbudivé zprávy. Míra dodávek dodavatelů klesla na 57,3 z květnových 65,7. Hodnota nad 50 znamená pomalejší dodávky do továren.

Míra cen placených výrobci klesla na 78,5 z květnových 82,2, což podporuje názory, že klesající poptávka po zboží by mohla pomoci zchladit inflaci, i když by to mohlo být kompenzováno vyššími cenami za služby.

Míra zaměstnanosti v továrnách podle průzkumu však dále klesla na hodnotu 47,3 z květnových 49,6, pravděpodobně kvůli kombinaci slábnoucí poptávky a nedostatku pracovníků. Technologické společnosti jako Tesla (TSLA.O) propouštěli dělníky.

S 11,4 miliony neobsazených pracovních míst v celé ekonomice na konci dubna ekonomové varovali před čtením pokračující slabé zaměstnanosti v továrnách jako znamení, že celkový růst mezd pokulhává. První žádosti o podporu v nezaměstnanosti zůstávají velmi nízké a mzdy v továrnách v květnu vzrostly. Přečtěte si více

„Červnové čtení je třeba brát s rezervou,“ řekl Will Compernolle, hlavní ekonom z FHN Financial v New Yorku.

Zaregistrujte se nyní a získejte ZDARMA neomezený přístup na Reuters.com

Reportáž Lucia Mutikani Střih Paul Simao a Leslie Adler

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar