Americká ekonomika se koncem roku 2023 zastaví a rok 2024 nebude o moc lepší: BofA

17
Americká ekonomika se koncem roku 2023 zastaví a rok 2024 nebude o moc lepší: BofA
  • Analytici Bank of America očekávají, že růst americké ekonomiky se do druhé poloviny roku 2023 zpomalí téměř na nulu.
  • Takže zatímco riziko recese je letos nízké, BofA vidí od příštího roku 40% pravděpodobnost.
  • A rok 2024 nevypadá o moc lépe, protože analytici do té doby vidí jen „mírné oživení“.

Bank of America bije na poplach na americkou ekonomiku a předpovídá, že růst se příští rok zastaví a že pravděpodobnost


recese

dojde k nárůstu.

V poznámce zveřejněné v pátek — dva dny po


Federální rezervní systém

zvýšil úrokové sazby o 75 bazických bodů – analytici uvedli, že Fed je příliš pomalý na to, aby se agresivně vypořádal s inflací, která v současnosti dosahuje 40letého maxima a náhle se snaží dostat na její vrchol.

Nyní BofA vidí zpomalení růstu HDP téměř na nulu do druhé poloviny roku 2023 kvůli dopadu přísnějších finančních podmínek. Takže zatímco riziko recese je letos nízké, BofA vidí od příštího roku 40% pravděpodobnost. A rok 2024 nevypadá o moc lépe, protože analytici do té doby vidí jen „mírné oživení“.

„Naše nejhorší obavy kolem Fedu se potvrdily: zaostali za zatáčkou a nyní hrají nebezpečnou hru o dohonění,“ stojí v poznámce.

Navzdory jestřábímu postoji Fedu BofA nevidí, že inflace se dostatečně ochladí, aby se dostala na 2% cíl centrální banky. Místo toho bude přetrvávat kolem 3 %. Zatímco problémy s nabídkou a poptávka po zboží se zmírní, inflační očekávání se ukotví na vyšších úrovních a bude těžké zvrátit mzdové tlaky.

Fed ale možná konečně dohání krok, aby správně zaútočil na inflaci, řekl BofA a středeční zvýšení sazeb bylo silným krokem správným směrem.

Přesto si analytici nejsou jisti, že Fed bude vědět, co dělat, až dokončí cyklus zpřísňování. Zatímco prognózy politiků naznačují snížení sazeb v roce 2024, BofA si to nemyslí: „naše základní prognóza předpokládá, že Fed bude jako jelen ve světle reflektorů: nejistý, zda reagovat na velmi slabý růst nebo stále vysokou inflaci.“

I přes svůj chmurný výhled BofA varovala, že je zranitelná vůči riziku poklesu, přičemž zaznamenala potenciální vnější otřesy z války na Ukrajině, ceny energií a sankce vztahující se na ruské podporovatele, jako je Čína. Hlavním domácím rizikem prognózy je, pokud se Fed zaváže snížit inflaci na svůj 2% cíl, protože dosažení tohoto cíle by vyžadovalo politiku, která je tak přísná, že by vyvolala recesi.

Ze své strany předseda Fedu Jerome Powell zopakoval páteční postoj centrální bankyřekl účastníkům konference, že „já a moji kolegové se intenzivně zaměřujeme na návrat inflace k našemu 2% cíli.“

Pokud Fed vyvolá recesi, je tu jeden světlý bod: „pro Fed je snazší zvládnout prudké zpomalení, pokud je příčinou zpomalení politika Fedu. Ze stejných důvodů si myslíme, že pokud dojde k recesi, buď mírný.“

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar