Americké vládní dluhopisy posílily poté, co tovární údaje zvýšily obavy z recese

113
Americké vládní dluhopisy posílily poté, co tovární údaje zvýšily obavy z recese

Americké vládní dluhopisy v pátek prudce posílily poté, co chmurná zpráva o americkém továrním sektoru zesílila obavy ohledně výhledu největší světové ekonomiky.

Výnos 10letého státního dluhopisu, který je srovnávacím ukazatelem pro globální trhy státních dluhopisů, stejně jako spotřebitelské úvěry a hypotéky, před prázdninovým víkendem v USA klesl o 0,13 procentního bodu na 2,88 procenta. Výnos se za poslední tři dny propadl téměř o 0,3 procentního bodu v největších takových pohybech od roku 2020.

Pokud jde o akcie, americké akcie zakončily den výše, přičemž benchmarkový index S&P 500 posílil o 1,1 procenta. nejhorší výkon za první polovinu roku od roku 1970. Technologicky náročný Nasdaq vzrostl o 0,9 procenta.

Ostře sledovaný průzkum Institute for Supply Management ukázal, že tempo růstu ve výrobním sektoru USA v červnu oproti květnu výrazně pokleslo. Zároveň vedoucí pracovníci oslovení organizací uvedli, že nové objednávky zadané továrnám a pracovní podmínky se zhoršily kvůli dlouhým dodacím lhůtám a vysokým cenám.

Slabší údaje, jako jsou ty páteční, vyvolávají v investorech obavy, že opatření centrálních bank, včetně Federálního rezervního systému, Evropské centrální banky a Bank of England, která mají snížit intenzivní inflaci, vykolejí velké globální ekonomiky.

„Zpráva ISM spolu s mnoha dalšími průzkumy v oblasti podnikání poukazuje na nedávné oslabení ekonomiky,“ řekl Daniel Silver, ekonom JPMorgan.

Měkká ekonomická data vedla JPMorgan k tomu, že v pátek revidovala své odhady růstu pro druhé čtvrtletí dolů z 2,5 procenta na 1 procento.

Model GDPNow atlantského Fedu se začleněnými údaji ISM a zprávou o výstavbě od Census Bureau z pátku předpovídá, že americká ekonomika se ve druhém čtvrtletí propadne o 2,1 procenta. Jednalo by se o druhé čtvrtletí kontrakce v řadě, což je tradiční definice recese.

Spojnicový graf výnosu 10letého státního dluhopisu (%) znázorňující výprodej amerických státních dluhopisů se částečně odehrává

Údaje také přišly poté, co automobilka General Motors oznámila 15procentní pokles čtvrtletních prodejů.

Fed minulý měsíc zvýšil svou základní úrokovou sazbu o mimořádně vysokých 0,75 procentního bodu na rozpětí 1,5 až 1,75 procenta. Trhy očekávají, že sazba fondů do března dosáhne 3,3 procenta, i když tyto prognózy odvozené z obchodování na futures trhu byly výrazně sníženy z téměř 4 procent před několika týdny.

Klesající očekávání růstu sazeb a zhoršující se ekonomický výhled posunuly výnosy amerických dluhopisů z nedávných maxim. Dvouletý výnos – který se pohybuje s očekáváním úrokových sazeb – klesl o 0,6 procentního bodu z maxima z poloviny června, které činilo téměř 3,5 procenta.

„Je to pokračování obav z recese, které jsme viděli tento týden. Trh zpochybňuje odhodlání Fedu ke zvýšení,“ řekl Ben Jeffery, stratég z BMO Capital Markets.

Předseda Fedu Jay Powell minulý týden připustil, že ekonomický pokles v USA je „určitě možností“ a vyhnutí se mu závisí do značné míry na faktorech mimo kontrolu centrální banky.

Spojnicový graf očekávané průměrné sazby federálních fondů v březnu 2023* znázorňující očekávání zvýšení sazeb Fedu z nedávných maxim

Investoři mohou také sázet na méně agresivní Fed, protože se domnívají, že vyšší sazby již začaly srážet inflaci dolů.

Pětiletá, pětiletá míra zvratu – měřítko toho, kde trh věří, že inflace bude za pět let po dobu pěti let – v pátek klesla na nejnižší úroveň od ledna 2022. Část tohoto pohybu se obrátila konec dne.

„Výhled inflace rychle klesá. A myslím si, že i když můžeme 13. července (příští zpráva CPI) zaznamenat ještě jednu sadu pevných čísel, inflace jde dolů,“ řekl Andy Brenner, šéf mezinárodního fixního příjmu v NatAlliance Securities.

Po zprávě ISM se v pátek také zrychlilo oživení evropských dluhopisů. Výnos německého 10letého Bundu klesl o 0,1 procentního bodu na 1,23 procenta, přičemž poklesly také výnosy britských a francouzských vládních dluhopisů.

„Vidíme, že se poptávka po dluhopisech vrací jako aktivum,“ řekla Aneeka Gupta, ředitelka výzkumu poskytovatele ETF WisdomTree.

„Existují obavy, že centrální banky na celém světě, aby se pokusily zkrotit inflaci, nyní připravují nejen měkké přistání, ale tlačí ekonomiky do recese,“ dodala. To, vysvětlil Gupta, by mohlo vést k „chybě politiky, která je nutí obrátit kurz“ úrokových sazeb.

Evropské akcie zakončily den zhruba beze změny, Stoxx 600 uzavřel pokles o 0,02 procenta. Utility, které jsou chráněny před velkým inflačním tlakem, byly nejvýkonnějším sektorem ve Stoxx 600, a to o 3,1 procenta za den.

Co se týče měn, dolarový index, který měří americkou měnu vůči šesti dalším a roste v době ekonomického stresu, vzrostl o 0,4 procenta.

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar