Apple má 90% podíl na trhu s notebooky

33
Apple má 90% podíl na trhu s notebooky

Společnost Apple, Inc. se sídlem v Cupertinu v Kalifornii, která se zabývá spotřební elektronikou, poskočila dopředu, aby obsadila první místo v oblasti osobních počítačů, které využívají čipové sady s britskou technologií společnosti Arm Ltd. Apple otřásl světem výpočetní techniky v roce 2020, když oznámil velmi očekávané rozhodnutí začít používat vlastní procesory pro svou řadu notebooků. Apple je jedinou společností na světě, která v té době na svých chytrých telefonech používala vlastní systémy na čipech (SoC) a přechod na Arm pro řadu MacBooků naznačil sílu designu společnosti a její důvěru ve vlastní technologie.

Nyní, po více než roce od klíčového přechodu na Arm, jsou výsledky k dispozici a výzkumná společnost Strategy Analytics odhaluje, že Apple dominoval na trhu osobních počítačů, které využívají procesory Arm. Dalšími gadgety, kromě Macbooků, které používají tyto procesory, jsou Chromebooky Google, které využívají řadu Snapdragon od Qualcomm Incorporated spolu s procesory od tchajwanské firmy MediaTek.

Síla značky Apple na displeji, jak roste vpřed, aby získala korunu v oblasti osobních počítačů

Zpráva Strategy Analytics vyšla počátkem tohoto týdne a podrobně se zabývala stavem trhu mobilních počítačů Arm-based. Zatímco procesy založené na návrzích společnosti nedávno pronikly na trh osobních počítačů, její silnou stránkou byly vždy smartphony a další související gadgety. To je způsobeno skutečností, že technologie společnosti Arm se zaměřují na nízkou spotřebu energie, která je pro kapesní počítače a další zařízení s malým tvarovým faktorem nutností kvůli omezením s technologií baterií.

Americký gigant čipů Qualcomm Incorporated je díky své řadě procesorů Snapdragon největším hráčem na světovém trhu smartphonů. Čipové sady Qualcomm používá většina světových smartphonů, mnoho různých společností, a vzhledem k problémům korejského chaebol Samsungu s vlastními procesory smartphonů má společnost v budoucnu hrát ještě silnější roli.

[image]

Dnešní zpráva nastiňuje, že podle očekávání společnost Qualcomm nadále dominovala odvětví chytrých telefonů. Strategy Analytics uvádí, že v roce 2021 měl Qualcomm 34% podíl na celosvětovém trhu smartphonů podle tržeb a Apple se umístil na druhém místě s 31% podílem. A to navzdory skutečnosti, že Qualcomm dodává objemově více procesorů, ale protože Apple prodává svá zařízení za vyšší ceny, je schopen vydělat více příjmů z menšího počtu prodejů.

Zatímco však cupertinská firma zaostávala na trhu smartphonů jen o několik procentních bodů, její dominance v segmentu osobních počítačů byla absolutní. Strategy Analytics sdělila, že když jsme vstoupili na trh osobních počítačů, které používají procesory Arm, měl Apple ohromný 90% podíl na výnosech, přičemž Qualcomm získal sotva existující 3% podíl. Výzkumná firma také nastínila, že její úspěch s procesory Arm řady M umožnil společnosti Apple zajistit si mnohaletou výhodu nad svými konkurenty.

Jak uvedl ředitel pro technologie komponent pro sluchátka společnosti Strategy Analytics pan Sravan Kundojjala:

Apple se etabloval jako vzdálený lídr na trhu s procesory pro notebooky Arm s téměř 90procentním podílem na výnosech. Rodina procesorů Apple M-series nastavila měřítko a poskytla společnosti Apple 2–3letý náskok před zbytkem výrobců procesorů pro PC na bázi Arm. Qualcomm získal v roce 2021 pouze 3procentní podíl na tržbách na trhu s procesory pro notebooky pro notebooky Arm a zaostává Apple ve výkonu CPU. Navzdory svému nízkému podílu Qualcomm nadále investuje do procesorů pro notebooky s jádry Nuvia CPU. Věříme, že procesor pro notebooky na bázi Arm nabízí společnosti Qualcomm atraktivní příležitost vzhledem k rostoucí sbírce vysoce výkonných procesorových aktiv včetně CPU, GPU, AI, zvuku, obrazu, konektivity, her a zabezpečení.

Zásadní je, že zpráva pana Kundojjaly také odhalila, že trh osobních počítačů založených na Arm pro notebooky byl větší než trh se zařízeními, která používají tradiční x86 procesory. Tento růst vyústil v obnovený zájem o Arm, který i nadále vidí několik velkých hráčů, kteří touží získat společnost.

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar