Blíží se globální recese? Kroky finančních trhů naznačují ano

35
Blíží se globální recese?  Kroky finančních trhů naznačují ano

Blíží se globální recese?  Kroky finančních trhů naznačují ano

Globální trhy se otřesou, protože centrální banky rostou stále více jestřábí

Světové akcie prošly divokými výkyvy od doby, kdy Rusko napadlo Ukrajinu. V pátek uzavřely nejstrmějším týdenním propadem od zhroucení pandemie v březnu 2020, protože investoři se obávali, že přísnější měnová politika centrálních bank bojujících proti inflaci by mohla poškodit hospodářský růst.

Po týdnu razantních pohybů napříč třídami aktiv zaznamenala riziková aktiva nejhorší výkon za více než dva roky, protože přední centrální banky zdvojnásobily přísnější politiku, aby zkrotily nekontrolovatelnou inflaci, což vyvolalo obavy investorů z globálního ekonomického zpomalení.

Tyto pohyby trhu podtrhují rizika recese.

Co se v posledních týdnech také prosadilo, jsou sázky, že důvodem bude opět odvěký hybatel recese, centrální banky.

30-ti akciové indické S&P BSE Sensex a širší NSE Nifty utrpěly nejhorší týden od května 2020. Oba dosáhly více než ročních minim ve své šesté seanci ztrát za sebou, přičemž blue-chip indexy zaznamenaly ztráty kolem 5,5 procenta každý na týden.

Rozsah zhroucení je podobný reakci finančních trhů na obavy z globální ekonomické recese z pandemie v roce 2020, což bylo víceméně přesné.

Za celý týden S&P 500 klesl o 5,8 procenta, což je největší propad od třetího týdne roku 2020.

„Inflace, válka a blokády v Číně vykolejily globální oživení,“ uvedli ekonomové z Bank of America v poznámce pro klienty a dodali, že vidí v příštím roce ve Spojených státech 40procentní šanci recese, protože Fed bude nadále zvyšovat sazby. .

„Očekáváme, že růst HDP zpomalí téměř na nulu, inflace se ustálí na úrovni kolem 3 procent a Fed zvýší sazby nad 4 procenta.“

Očekávání, jak výrazně velké centrální banky potřebují zpřísnit politiku v boji proti nekontrolované inflaci, vzrostla, což otřáslo globálními trhy a otřáslo investory.

t1re4sso

Dominantním tématem, které celosvětově ovlivňuje akciové trhy, je synchronizované globální zpřísňování měnové politiky a následné obavy ze zpomalení ekonomiky. Investoři skutečně zůstávají v nejistotě ohledně budoucího hospodářského růstu při zvýšení globálních úrokových sazeb.

Největší zvýšení sazeb v USA od roku 1994, první takový švýcarský krok za 15 let, páté zvýšení britských sazeb od prosince a krok Evropské centrální banky, který má posílit zadlužený jih před budoucím zvýšením, to vše se vystřídalo na rozbouřených trzích.

Investoři se připravují na odvážnější a v některých případech bezprecedentní zpřísňující kroky.

„Pokud se centrální banka nepohybuje agresivně, výnosy a riziková cena budou spíše růst sazeb,“ řekl stratég NatWest Markets John Briggs.

„Trhy se mohou neustále přizpůsobovat výhledu vyšších globálních měnověpolitických sazeb… protože hybná síla globální politiky centrální banky je jen jedním ze způsobů.“

Futures Fed fondů v pátek podle CME FedWatch měly 44,6procentní šanci, že americké sazby dosáhnou do konce roku 3,5 procenta ze současných 1,58 procenta. Před týdnem byla tato pravděpodobnost menší než 1 %.

Rostoucí jestřábí podněcovalo divoké pohyby na globálních trzích, protože centrální banky spěchaly uvolňovat opatření na podporu měnové politiky, která po léta pomáhala pohánět ceny aktiv výše.

Obavy, že Fed agresivní cestou zvyšování sazeb zažene ekonomiku do recese, nedávno vzrostly a srazily akcie – které vstoupily na území medvědího trhu začátkem tohoto týdne, když S&P 500 prodloužil pokles ze svého rekordu na více než 20 procent. Index klesl o 6 procent, což je nejhorší týdenní pokles od března 2020.

Očekávání posunu sazeb také vyvolalo velké výkyvy na dluhopisových a měnových trzích.

Agentura Reuters uvedla, že index ICE BofAML MOVE, který sleduje volatilitu státní pokladny, je na nejvyšší úrovni od března 2020, zatímco index měnové volatility Deutsche Bank měří očekávání kolísání měnových kurzů, který také letos zamířil výše.

Celkově podle BofA Global Research globální centrální banky letos zvýšily sazby již 124krát, ve srovnání se 101 zvýšeními za celý rok 2021 a šesti v roce 2020.

Přísnější měnová politika přichází v patách nejhorší inflace, kterou mnoho zemí za poslední desetiletí zažilo. Například spotřebitelské ceny v USA rostly nejrychlejším tempem od května 1981.

Vyšší sazby, prudce rostoucí ceny ropy a otřesy na trhu přispívají k nejpřísnějším finančním podmínkám od roku 2009, podle indexu Goldman Sachs, který k sestavení nejpoužívanějších indexů finančních podmínek používá metriky, jako jsou směnné kurzy, výkyvy akcií a výpůjční náklady.

Přísnější finanční podmínky se mohou promítnout do toho, že podniky a domácnosti omezí plány výdajů, spoří a investují. Podle Goldmana zpřísnění podmínek o 100 bazických bodů sníží v následujícím roce růst o jeden procentní bod.

„Agresivnější linie centrálních bank přispívá k protivětru jak pro ekonomický růst, tak pro akcie,“ řekl agentuře Reuters Mark Haefele, investiční ředitel UBS Global Wealth Management.

„Rizika recese rostou, zatímco dosažení měkkého přistání pro americkou ekonomiku se zdá být stále náročnější.

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar