Capital Economics hlásí, že ceny domů v USA do roku 2023 klesnou, protože sazby hypoték dosáhly 6 %

25
Capital Economics hlásí, že ceny domů v USA do roku 2023 klesnou, protože sazby hypoték dosáhly 6 %

Nebesky vysoké ceny na americkém trhu s bydlením v nadcházejících měsících klesnou, protože potenciální kupci domů s omezenou hotovostí budou bojovat s rostoucími úrokovými sazbami hypoték, uvedla v pondělní zprávě prominentní výzkumná firma.

Podle nejnovějších projekcí zveřejněných Ekonomika kapitálu. Dříve se očekávalo, že hodnoty nemovitostí zůstanou ve stejném období nezměněny.

Firma revidovala svůj výhled cen domů v reakci na nedávné zvýšení hypotečních sazeb. Hypoteční sazba 30letého fixního úvěru dosáhla v pondělí 6,03 %, podle údajů z Denní zprávy o hypotékách. Stejná sazba hypoték se ještě v lednu pohybovala pod 3,5 %.

„Toto zhoršení cenové dostupnosti vyřadí mnoho potenciálních kupců z trhu,“ napsal Pointon ve zprávě. Bloomberg. „To sníží konkurenci o domy a prodávající nakonec uvidí potřebu akceptovat nižší cenu za svůj majetek.“

Sazby vzrostly tak daleko, že podle propočtů Capital Economics nyní průměrný kupec nemovitosti kupující nemovitost za střední cenu utratí více než čtvrtinu svého ročního příjmu pouze na splátky hypotéky.

Na prodej znamení
Poptávka po žádostech o hypotéku nedávno dosáhla 22letého minima.
Getty Images

Zatímco se očekává, že ceny domů klesnou po prudkém nárůstu v éře pandemie, firma neočekává úplný pád. Jeho současné projekce vyžadují rychlé zotavení hodnot a 3% roční nárůst do roku 2024.

„Rozšíření hypoték s pevnou úrokovou sazbou, přísné úvěrové podmínky a relativně zdravý trh práce stále vylučují pád cen,“ uvedl hlavní ekonom Capital Economics Matthew Pointon.

Střední prodejní cena rodinných domů v USA byla v prvním čtvrtletí roku 2022 428 700 USD, podle na federální data.

Tak jako Informoval o tom minulý týden list The Postprůměrná smluvní úroková sazba u hypotéky s fixní sazbou na 30 let, kterou sledoval Freddie Mae, zaznamenala největší týdenní nárůst od roku 1987. Sazby jsou téměř dvakrát vyšší než před rokem.

Zvýšení sazeb způsobilo pokles objemu žádostí o hypotéku, který dosáhl 22letého minima dříve tento měsíc. Dražší hypotéky oslabují kupní sílu potenciálních majitelů domů.

Sazby neustále rostly, jak Federální rezervní systém zvyšuje svou referenční úrokovou sazbu, aby mohl bojovat s nekontrolovatelnou inflací – naposledy s větším než normálním zvýšením o tři čtvrtě procentního bodu.

Zatímco zvýšení sazeb Fedu nemá přímý dopad na sazby hypoték, všechny formy půjček jsou stále dražší, protože trh se přizpůsobuje očekávání přísnější měnové politiky a možnosti následné recese pro americkou ekonomiku.

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar