Ceny ojetých aut na Aljašce šílí na „směšném“ trhu

27
Ceny ojetých aut na Aljašce šílí na „směšném“ trhu

Již druhý rok za sebou jsou ceny ojetých vozidel raketově stoupající celostátně a na Aljašce.

Auta, která před pandemií dosahovala 15 000 dolarů, se nyní prodávají za přibližně 23 000 dolarů poté, co ceny na Aljašce od roku 2020 vzrostly o více než 50 %, podle federální údaje.

Rostoucí náklady prudce převyšují ostatní komodity při rozsáhlé celostátní inflaci. A obrátili aljašský automobilový trh vzhůru nohama.

Ojetá vozidla se dnes mohou prodávat za více než před dvěma lety – před pandemií neslýchané, říkají prodejci. A když je nabídka nízká, může nalezení auta trvat měsíce. Mnoho kupujících říká, že platí o tisíce dolarů více, než doufali, za osobní a nákladní automobily s vysokým počtem najetých kilometrů.

Barbara a Marty Leichtungovi přiletěli do Anchorage z Homeru, kde žijí, aby našli auto, které potřebovali, Honda CRV z roku 2016, které našli na dřívější cestě. Vyzvedli ho minulý týden poté, co Continental Honda potřebovala čas na údržbu.

Pár zaplatil asi 27 000 dolarů, řekl Marty Leichtung, bývalý pracovník ropného pole North Slope.

[Biden calls for 3-month suspension of gasoline and diesel taxes]

Auto by se před pandemií prodalo za méně než 20 000 dolarů, řekl prodejce.

„To je hodně peněz za auto 2016, ale takový je dnešní trh,“ řekl Leichtung.

Hledání trvalo několik měsíců, protože nebylo mnoho CRV, řekl. Auto má najeto 85 000 mil, ale mělo by vydržet roky, řekl.

Pár si mohl koupit nový CRV za 8 000 dolarů více, řekl. Ale zůstal u ojetého auta, aby zůstal šetrný, a americká ekonomika je nejistá, řekl.

„Není vhodná doba na to, abyste si ze svých úspor vybírali příliš mnoho peněz,“ řekl.

‚Máta do auta‘

Prodejci automobilů tvrdí, že problém je zakořeněn v omezené nabídce nových vozů, kterou podtrhují prázdné showroomy u prodejců.

Zpoždění ve výrobě a expedici mikročipů a dalších automobilových dílů způsobené pandemií COVID-19 nadále snižují dostupnost nových vozidel, říkají.

To snížilo počet vozidel, která kdysi doplňovala trh s ojetými vozy na Aljašce.

„Je to přímý dopad COVID,“ řekl Jose McPherson z Good Guys Auto Sales, který se nachází u Gambell Street v centru Anchorage. „Jde o problémy dodavatelského řetězce. Je to nedostatek mikročipů a surovin k výrobě aut. Je to nedostatek jednotlivců k výrobě produktů. Je to tak trochu dokonalá bouře, bohužel.“

Vzhledem k tomu, že nová auta se těžko kupují – je třeba je objednávat měsíce předem – autopůjčovny a jednotlivci drží svá stávající vozidla, což dále snižuje nabídku, uvedl McPherson a další prodejci. K problému se přidávají drobní podnikatelé, kteří si pronajímají vozidla přes Turo, strhávají ojeté dodávky a další ojetá vozidla.

[Fed’s interest rate hikes may mark start of tough new economic climate]

Prodejci, kteří získávají méně vozidel na výměnu, říkají, že stále častěji nakupují auta ve vysoce konkurenčních aukcích Lower 48. Připočtěte aukční poplatky a náklady na odeslání auta na Aljašku a ceny nálepek mohou výrazně překročit ceny uvedené v Kelley Blue Book a dalších průvodcích, říkají.

Ceny odvracejí některé kupce, řekl McPherson minulý týden po telefonu, když podával nabídky na online aukci ojetých vozů ve státě Washington.

„Ceny jsou vysoké, ale není to proto, že bych chtěl mít na každém autě mincovnu,“ řekl McPherson minulý týden. „Je to proto, že platím mincovnu za auto.“

Na druhou stranu, lidé s autem na prodej mohou získat dobré nabídky.

Letos na jaře vyměnil obyvatel Wasilly Sean Fitzpatrick své SUV Ford Edge z roku 2018 dealerovi Anchorage za 24 500 dolarů. To bylo o 500 dolarů více, než za to zaplatil před dvěma lety poté, co najel 50 000 mil.

„Byl to pro mě obrovský šok, protože když jsem ho prodal, měl najeto 85 000 mil,“ řekl. „A mělo kosmetické poškození, oděrky dveří, praskliny na čelním skle a zadním světle.“

Auta, která se tolik opotřebovávají, podle něj běžně nerostou na hodnotě.

„Tento trh je teď docela směšný,“ řekl Fitzpatrick, který dojíždí z Wasilly do Anchorage, aby pracoval pro Aljašské ministerstvo nápravných zařízení.

Na oplátku Fitzpatrick koupil Nissan Maxima z roku 2020 za 30 000 dolarů, což je slušná cena, řekl. Byl to sedan v plné velikosti, který chtěl.

Ale trvalo devět měsíců, než ho našli.

„Prostě nebylo mnoho možností,“ řekl. „Myslím, že jsem narazil na možná devět vozidel v kategorii, kterou jsem hledal, a většina z nich měla najeto více než 50 000 mil nebo kosmetické problémy.“

Ostatní takové štěstí nemají.

Amanda Toorak, zaměstnankyně města ve vesnici Kaktovik na severozápadě Aljašky, v květnu zaplatila téměř 36 000 dolarů za Jeep Wrangler z roku 2015. Měla najeto 70 000 mil, řekla. Našla ho po měsíci hledání ve Fairbanks a Anchorage.

„Je to docela šílené, jak vysoké jsou teď ceny,“ řekla. „Chci říct, že kdybych věděl, že ceny budou tak vysoké, koupil bych si auto před pár lety a mohlo to být o 20 000 dolarů méně.“

Toorak řekla, že dostat její auto do vesnice bude vyžadovat přepravu člunu přes Severní ledový oceán a přidá více než 4 500 dolarů. Potřebuje ale Wrangler, aby dopravil zásoby a příbuzné na pláž na lov velryb, který by mohl začít v srpnu, řekla.

Ojetá auta jsou „podivnou mimořádnou hodnotou“ i během rozsáhlé inflace

Ceny ojetých aut na Aljašce a ve Spojených státech vyskočily výše než u většiny ostatních komodit, protože inflace dosáhla úrovní, které nebyly zaznamenány v desetiletích, řekl Neal Fried, ekonom z aljašského ministerstva práce a pracovních sil.

„Byla to zvláštní odlehlost,“ řekl.

Celoroční míra inflace na Aljašce v dubnu podle odhadů vyskočila o 7,5 %. federální údaje. Ale ceny ojetých aut na Aljašce vyskočily o 23,1 %, zatímco ceny nových vozidel vzrostly jen o 3,1 %.

Ceny ojetých vozů vzrostly o rok dříve, a to ještě více stability.

Národní trh s ojetými vozy také zaznamenal od roku 2020 prudký nárůst cen, řekl Fried.

Cenové skoky, alespoň nedávno, zpochybnily pořekadlo, že auta rychle ztrácejí hodnotu, řekl.

Prodejci říkají, že vidí více lidí zlevněných z trhu ojetých vozů.

„Už ani nemůžete najít nic slušného pod 10 000 $,“ řekl Vito Ungaro, majitel Vito’s Auto Sales u Muldoon Road v severovýchodním Anchorage.

Před pandemií prodával většinu aut za zhruba 15 000 dolarů. Nyní je to více než 20 000 dolarů, řekl.

Vyšší ceny aut a rostoucí úrokové sazby zvyšují náklady na půjčky. Ceny plynu podle něj také tlačí rozpočty. Nedávno dosáhli na Aljašce rekordních 5,61 dolaru za galon, podle Aljašská automobilová asociace.

„Když zvýšíte náklady na auto o 3 000 až 5 000 dolarů, je to pro lidi těžké,“ řekl.

„Proč bych to měl platit za ojeté auto?“

Marten Martensen, majitel Continental Auto Group se spoustou dálnic Old Seward Highway v Anchorage, uvedl, že někteří zákazníci se brání vysokým cenám ojetých vozů.

„Přijdou do obchodu a řeknou, že jsem to zaplatil za své nové auto, tak proč bych to měl platit za ojeté auto?“ řekl.

Vzhledem k tomu, že vrčení dodavatelského řetězce stále zdržuje výrobu automobilů, zákazníci objednávající nová auta obvykle čekají přibližně tři měsíce, než dorazí, řekl. V květnu byla na poslední chvíli zrušena dodávka 25 nových vozů Nissan na Aljašku, řekl.

„Neobviňuji výrobce,“ řekl. „Chtějí prodávat auta. Ale dodavatelský řetězec je tak rozbitý.“

Martensen řekl, že u nových vozů v malé nabídce společnost klade větší důraz na prodej ojetých vozů.

Ale celkové zásoby klesají, stejně jako tržby a zisky, řekl. Nyní zaměstnává asi 180 lidí, o 70 méně než před pandemií, řekl.

Řekl, že jedním světlým bodem je, že si lidé nechávají svá auta déle, čímž posilují opravárenský byznys společnosti Continental Auto.

„Servis a náhradní díly nás nyní přenášejí,“ řekl.

Martensen řekl, že od výrobců slyší, že to může trvat dva roky, než se trh s novými auty vzpamatuje.

Ekonom Fried řekl, že by to mohlo pomoci stabilizovat trh s ojetými vozy. A pokud americká ekonomika vstoupí do recese, mohlo by to snížit poptávku po ojetých autech a vytvořit tlak na snižování cen, řekl Fried.

Nikdo neví, kdy nebo zda se to stane, řekl Fried.

• • •

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar