Ceny plynu mohou klesnout – ale to nejsou všechny dobré zprávy

17
Ceny plynu mohou klesnout – ale to nejsou všechny dobré zprávy
V oblasti cen plynu jsou dobré i špatné zprávy. Dobrá zpráva: Některé cenová úleva může být na cestě. Špatná zpráva: Je to proto, že obchodníci sázejí na recesi.
Jednoduše řečeno, existují dva způsoby, jak snížit ceny: Zvýšit nabídku nebo snížit poptávku. První je nákladné a složité. K tomu druhému dochází, když se spotřebitelé začnou stahovat zpět, protože ceny příliš vzrostly a jednotlivé rozpočty jsou napjaté. Zdá se, že k tomu došlo letos na jaře, když Američané sledovali, jak ceny plynu stoupají nad 5 dolarů za galon a celková inflace je nejvyšší čtyřletá maxima.

Ačkoli to může znamenat úlevu na palivovém čerpadle, může to také signalizovat jiný druh ekonomické bolesti na obzoru.

„Dnešní ranní akce na trhu je plná obav z recese,“ napsal Peter Boockvar, investiční ředitel Bleakley Advisory Group. Pravděpodobnost recese v tomto roce odhadl na 99 %, protože „nic není 100 %.

Ceny ropy se 8. června vyšplhaly na 122,11 dolaru, což je nejvyšší hodnota od března a zhruba o jeden dolar nižší než od roku 2008.

Za pouhé dva týdny od tohoto skoku klesly ceny ropy o 16 %. Proč? Je to opět inflace a kampaň Federálního rezervního systému v boji proti ní.

Obavy z recese

Spotřebitelský sentiment se propadl na rekordní minimum, protože spotřebitelé byli stále frustrovaní vysokými cenami ostře sledovaný průzkum vydáno 10. června.

Ve stejný den vládní primární ukazatel inflace, index spotřebitelských cen, zaznamenal největší skok za posledních 40 let, přičemž ceny za 12 měsíců končících květnem vzrostly o 8,6 %. To bylo vyšší než dubnové údaje – což nebyl směr, ve který někdo doufal.

Tato směs špatných zpráv víceméně zaručovala, že Federální rezervní systém bude muset zvýšit úrokové sazby agresivněji, než dříve signalizoval – realita, která otřásla investory a způsobila pád akciových trhů.

Když centrální banky zvýší úrokové sazby, zpomalí to ekonomickou aktivitu, sníží poptávku po energii, což srazí (i když pomalu) ceny plynu.

O víkendu dostali američtí řidiči velmi mírný zlom v cenách, protože průměr AAA za galon bezolovnatého plynu klesl těsně pod hranici 5 USD poté, co minulý týden dosáhl maxima 5,02 USD za galon. Tato cena od té doby každý den klesla o zlomek penny.

Ve středu ceny ropy pokračovaly v poklesu i poté uvedla Bidenova administrativa naléhalo by na zákonodárce, aby pozastavili federální daň z plynu ve výši 18,4 centů za galon ve snaze snížit ceny tepla – akce, kterou byste očekávali, by byla pro poptávku býčí.

Ropa Brent, mezinárodní referenční hodnota, ve středu klesla o 4 % na téměř 109 dolarů za barel. Ropa West Texas Intermediate, americký standard, klesla o 4,5 % na 104 dolarů za barel.

Ceny plynu klesaly mnohem pomaleji, než stoupaly, což znovu potvrzuje přísloví, že ceny rostou jako raketa a klesají jako pírko. Za dva měsíce před rekordem z minulého týdne vzrostla průměrná cena AAA za 60 dní 58krát, což k celostátní průměrné ceně přidalo 94 centů. To je stálé stoupání o téměř 2 centy denně ve srovnání s méně než centem za den, kdy cena od úterý klesala.

— Chris Isidore ze CNN Business přispěl k tomuto článku.

Líbí se vám noční čepice? Přihlásit se a tohle všechno, plus nějaké další vtipné věci, které se nám líbily na internetu, dostanete každý večer do vaší schránky. (OK, většinu nocí – věříme, že tady bude čtyřdenní týden.)
podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar