Ceny plynu po celém světě ohrožují živobytí a stabilitu

2108
Ceny plynu po celém světě ohrožují živobytí a stabilitu

„NO ES SUFICIENTE“ – To nestačí. To bylo zpráva protestní vůdci v Ekvádoru doručili prezidentovi země minulý týden poté, co řekl, že v reakci na nepokoje sníží cenu běžného plynu i nafty o 10 centů. demonstrace nad rostoucími cenami pohonných hmot a potravin.

Zuřivost a strach skončily ceny energií které explodovaly v Ekvádoru, hrají po celém světě. Ve Spojených státech průměr ceny benzínukteré vyskočily na 5 dolarů za galon, zatěžují spotřebitele a nutí prezidenta Bidena k nesnesitelným politickým kalkulům před volbami do Kongresu letos na podzim.

Ale na mnoha místech byl skok v nákladech na palivo mnohem dramatičtější a následná bída mnohem akutnější.

Rodiny se starají o to, jak udržet rozsvícená světla, naplnit palivovou nádrž auta, vytopit své domovy a vařit jídlo. Podniky se potýkají s rostoucími přepravními a provozními náklady as požadavky na zvýšení mezd ze strany svých zaměstnanců.

V Nigérii stylisté používají světlo svých mobilních telefonů ke stříhání vlasů, protože nemohou najít cenově dostupné palivo pro benzinový generátor. v Británienaplnění nádrže průměrného rodinného auta stojí 125 dolarů. Maďarsko zakazuje motoristům nakupovat na většině čerpacích stanic více než 50 litrů benzínu denně. Minulé úterý policie v Ghaně použila slzný plyn a gumové projektily na demonstranty protestující proti ekonomickým potížím způsobeným zvýšením cen plynu, inflací a novou daní z elektronických plateb.

Ohromující nárůst cen pohonných hmot má potenciál změnit ekonomické, politické a sociální vztahy po celém světě. Vysoké náklady na energii mají kaskádový efekt, podporují inflaci, nutí centrální banky zvyšovat úrokové sazby, brzdí hospodářský růst a brzdí úsilí v boji proti ničivé změně klimatu.

Invaze Ruska na Ukrajinu největším vývozcem ropy a plyn na globální trhy a odvetné sankce, které následovaly, způsobily prudký pád cen plynu a ropy s ohromující zuřivostí. Rozvíjející se kalamita je doplněna o dva roky otřesů způsobených pandemií Covid-19, odstávkami a přerušováním dodavatelského řetězce.

Hlavním důvodem byl nárůst cen energií Světová banka revidovala svou ekonomickou prognózu minulý měsíc odhaduje, že globální růst letos zpomalí ještě více, než se očekávalo, na 2,9 procenta, což je zhruba polovina toho, co bylo v roce 2021. Prezident banky David Malpass varoval, že „pro mnoho zemí bude těžké se recesi vyhnout. “

V Evropě je kvůli přílišné závislosti na ruské ropě a zemním plynu kontinent zvláště zranitelný vůči vysokým cenám a nedostatku. V posledních týdnech bylo Rusko snížení dodávek plynu do několika evropských zemí.

Na celém kontinentu země připravují plány pro nouzové přidělování, které zahrnují omezení prodeje, snížené rychlostní limity a snížené termostaty.

Jak už to u krizí bývá, nejchudší a nejzranitelnější pocítí nejkrutější následky. The Mezinárodní energetická agentura varoval minulý měsíc, že ​​vyšší ceny energie znamenaly, že dalších 90 milionů lidí v Asii a Africe nemá přístup k elektřině.

Drahá energie vyzařuje bolest, přispívá k vysokým cenám potravin, snižuje životní úroveň a vystavit miliony hladu. Strmější náklady na přepravu zvyšují cenu každé položky, která je přepravována kamionem, přepravována nebo letecky přepravována – ať už je to bota, mobilní telefon, fotbalový míč nebo lék na předpis.

„Současné zvýšení cen energií a potravin je dvojitou ranou do střev pro chudé prakticky v každé zemi,“ řekl Eswar Prasad, ekonom z Cornell University, „a pokud přetrvá, může mít v některých koutech světa ničivé následky. na delší dobu.“

Na mnoha místech už dochází k obživě.

Dione Dayola, 49 let, vede konsorcium asi 100 řidičů, kteří křižují metropolitní Manilu a vyzvedávají cestující v minibusech známých jako jeepneys. Nyní je na silnici pouze 32 z těchto řidičů. Zbytek odešel hledat si jinou práci nebo se dal na žebrání.

Než začaly ceny čerpadel růst, pan Dayola řekl, že přinese domů asi 15 dolarů denně. Nyní je to na 4 dolarech. „Jak očekáváš, že z toho budeš žít?“ řekl.

Aby zvýšil rodinný příjem, manželka pana Dayoly, Marichu, prodává jídlo a další předměty na ulicích, řekl, zatímco jeho dva synové se někdy probouzejí za úsvitu a tráví asi 15 hodin denně ve svých džípech v naději, že vydělají víc, než oni sami. strávit.

Filipíny nakupují z Ruska jen nepatrné množství ropy. Ale realita je taková, že nezáleží na tom, od koho ropu kupujete – cena je stanovena na globálním trhu. Všichni draží proti všem ostatním a žádná země není izolovaná, včetně Spojených států, druhého největšího producenta ropy na světě po Saúdské Arábii.

Trvale drahá energie vzbuzuje politickou nespokojenost nejen v místech, kde se válka na Ukrajině zdá vzdálená nebo irelevantní, ale také v zemích, které stojí v čele opozice proti ruské invazi.

Minulý měsíc pan Biden navrhl pozastavení malé federální daně z plynu, aby se snížila ztráta 5 dolarů za galon plynu. A pan Biden a další vůdci Skupina 7 minulý týden se diskutovalo o a cenový strop vyvážené ruské ropy, krok, který má ulehčit spotřebitelům břemeno bolestivé inflace a snížit příjmy z exportu, které prezident Vladimir V. Putin používá k vedení války.

Zvýšení cen je všude. V Laosu je nyní plyn podle odhadů více než 7 dolarů za galon GlobalPetrolPrices.com; na Novém Zélandu je to více než 8 dolarů; v Dánsku je to více než 9 USD; a v Hong Kongu je to více než 10 dolarů za každý galon.

Lídři tří francouzských energetických společností vyzvali k „okamžitému, kolektivnímu a masivnímu“ úsilí o snížení spotřeby energie v zemi a uvedli, že kombinace nedostatku a prudkých cen by mohla ohrožuje „sociální soudržnost“ příští zimu.

V chudších zemích je hrozba ještě závažnější, protože vlády jsou rozpolceny mezi nabídkou dodatečné veřejné pomoci, která vyžaduje přebírání tíživého dluhu, a vážnými nepokoji.

V Ekvádoru byly vládní dotace plynu zavedeny v 70. letech a pokaždé, když se je úředníci pokusili zrušit, došlo k násilné reakci.

Vláda vynakládá zhruba 3 miliardy dolarů ročně na zmrazení ceny běžného plynu na 2,55 dolaru a ceny nafty na 1,90 dolaru za galon.

26. června prezident Guillermo Lasso navrhl snížit každou z těchto cen o 10 centů, ale mocná Ekvádorská konfederace domorodých národností, která vedla dva týdny protestů, plán odmítla a požadovala snížení o 40 a 45 centů. Ve čtvrtek vláda souhlasila se snížením každé ceny o 15 centů a protesty utichly.

„Jsme chudí a nemůžeme platit za vysokou školu,“ řekla María Yanmitaxi (40), která cestovala z vesnice poblíž sopky Cotopaxi do hlavního města Quita, kde je Central State University využívána k ochraně stovek demonstrantů. „Traktory potřebují palivo,“ řekla. „Rolníci musí dostat zaplaceno.“

Dotace plynu, které dosahují téměř 2 procent hrubého národního produktu země, podle ekonomického analytika Andrése Albuji hladoví ostatní odvětví ekonomiky. Výdaje na zdravotnictví a školství byly nedávno sníženy o 1,8 miliardy dolarů, aby se zajistilo splácení velkého dluhu země.

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador využívá peníze, které země vydělává z ropy, kterou těží, k dotování domácích cen plynu. Analytici však varují, že příjmy, které vláda získá z ropy, nemohou nahradit peníze, o které přichází, dočasným zrušením daní z plynu a poskytnutím dodatečné dotace společnostem, které provozují čerpací stanice.

V Nigérii, kde je veřejné školství a zdravotnictví v hrozném stavu a stát nemůže svým občanům zajistit elektřinu nebo základní bezpečnost, má mnoho lidí pocit, že dotace na pohonné hmoty je jediná věc, kterou pro ně vláda dělá.

Kola Salami, který vlastní Valentino Unisex Salon na předměstí Lagosu, musel shánět dostupné palivo pro plynový generátor, který potřebuje ke svému podnikání. „Pokud to přestanou dotovat,“ řekl, myslím, že to ani nemůžeme. …“ Hlas se mu vytratil.

V Jižní Africe, jedné z ekonomicky nejnerovnějších zemí světa, vytvořila rostoucí cena pohonných hmot ještě jednu zlomovou linii.

Zatímco prezident Cyril Ramaphosa vede kampaň za znovuzvolení na vládnoucí konferenci Afrického národního kongresu v prosinci, dokonce i tradiční spojenci strany chápali cenu paliva jako selhání politického vedení.

V červnu, poté, co palivo přesáhlo 6 dolarů za galon, což je rekordní hodnota, pochodoval Kongres jihoafrických odborových svazů Durbanem, městem již zničeným násilím a rabováním v loňském roce a letošními záplavami. Vyšší ceny pohonných hmot byly „zničující,“ řekl mluvčí odborů Sizwe Pamla.

Závratná spirála cen plynu a ropy podnítila další investice do obnovitelných zdrojů energie, jako je vítr, slunce a nízkoemisní vodík. Ale pokud čistá energie získává podporu investic, tak i fosilní paliva.

Minulý měsíc vyzval čínský premiér Li Keqiang zvýšená produkce uhlí zabránit výpadkům elektřiny během bouřlivé vlny veder v severní a střední části země a následnému nárůstu poptávky po klimatizaci.

Mezitím v Německo, uhelné elektrárny které byly navrženy na vyřazení, jsou znovu zapáleny, aby se přesměrovaly zásoby plynu na zimu.

V dohledu je malá úleva. „V příštích letech budeme stále svědky vysokých a nestálých cen energií,“ řekl Fatih Birol, výkonný ředitel Mezinárodní energetické agentury.

V tomto okamžiku je jediným scénářem, kdy ceny pohonných hmot klesnou, pan Birol, celosvětová recese.

Reportáží přispěl José Maria Leon Cabrera z Ekvádoru, Lynsey Chutel z Jižní Afriky, Ben Ezemalu z Nigérie, Jason Gutierrez z Filipín, Oscar Lopez z Mexika a Ruth Maclean ze Senegalu.

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar