Čína získává trhy za 10 miliard dolarů, aby upevnila nadvládu čistých technologií

30
Čína získává trhy za 10 miliard dolarů, aby upevnila nadvládu čistých technologií

Tři čínské společnosti vyrábějící baterie a materiály pro elektrická vozidla získávají od investorů více než 10 miliard dolarů nových finančních prostředků, protože země upevňuje svou dominanci nad globálními dodavatelskými řetězci čistých technologií.

Čínská společnost Contemporary Amperex Technology, největší světový výrobce baterií, tento týden uzavřela druhou největší letošní transakci na globálním akciovém kapitálovém trhu, když se vlna společností vyrábějících baterie a vzácné zeminy vrhla uspokojit rostoucí poptávku.

Společný fundraising tří čínských skupin – CATL, Tianqi Lithium a Huayou Cobalt – zastínil stovky milionů dolarů. strávil Washingtonem a americkými spojenci včetně Austrálie a Jižní Koreje, aby odřízli nadvládu Číny v tomto sektoru.

„Čína se snaží postavit se jako Saúdská Arábie čistého technického hardwaru, být dodavatelem s nejnižšími náklady a dosáhnout nejvyššího podílu na trhu,“ řekl Neil Beveridge, senior analytik společnosti Bernstein v Hong Kongu. „Jde o masivní geostrategickou soutěž mezi Čínou a Západem.“

Továrny v Číně představují téměř tři čtvrtiny celosvětové výroby a velení baterií pro elektromobily 90 procent podílu na trhu pro zpracování prvků vzácných zemin – oxidů, kovů a magnetů používaných v bateriích – úroveň dominance podobná její pevnosti nad solárním průmyslem.

CATLkritický dodavatel pro Teslu a čínské domácí automobilky, jako je Geely, zahájil minulý týden soukromé umisťování 45 miliard Rmb (6,7 miliardy USD) s cenou 410 Rmb za akcii ve středu. Podle výpočtů Financial Times a údajů Refinitiv, včetně posledního prodeje jumbo akcií, CATL od kotace v Shenzhenu v roce 2018 získala asi 13 miliard dolarů.

Zahraniční investoři se chtěli zúčastnit. JPMorgan, Barclays, Morgan Stanley, Macquarie a HSBC všechny získaly část prodeje akcií, což představuje asi 32 procent z celkového počtu nabízených akcií.

Na velikosti záleží: BYD a CATL udržují náklady na nízké úrovni, protože průmysl se rozvíjí

Tianqi Lithium na burze Shenzhen, jeden z předních světových výrobců lithiových chemikálií pro elektrická vozidla bateriePodle investora blízkého firmě se snaží získat mezi 1 miliardou a 2 miliardami dolarů v sekundární kotaci v Hongkongu.

Fundraising bude Hongkongská burza je letos největšíi v nejnižším rozsahu, podle Dealogic. Akcie Tianqi na pevnině od začátku června vzrostly o více než 21 procent.

Huayou Cobalt, další velký čínský dodavatel surovin na burze v Hongkongu, plánuje získat až 17,7 miliardy Rmb prostřednictvím soukromé náhrady. Většina peněz bude použita na rozšíření výroby v jejím společném podniku v Indonésii, kde zpracovává nikl, což je kritický materiál pro baterie EV.

Více než 90 procent světového lithia pro baterie se podle Trafigury vyrábí v rafinériích v Číně, kde se také zpracovává velká většina kobaltu a niklu, dalších kritických materiálů pro baterie.

Západ pomalu reagoval na čínskou sevření trhu. Tento měsíc ministerstvo obrany USA podepsal smlouvu na 120 milionů dolarů s australskou společností Lynas Rare Earths vybudovat jedno z prvních domácích amerických zařízení na separaci těžkých vzácných zemin. V únoru australská vláda poskytla půjčku 100 milionů dolarů společnosti Hastings Technology Materials na rozvoj dolu a rafinerie vzácných zemin v západní Austrálii.

Sloupcový graf kapacity (GWh) znázorňující dohánění: Čína v roce 2025 stále dominuje globálnímu trhu s bateriemi

Jak roste poptávka po EV, očekává se, že se globální kapacita baterií do roku 2025 zvýší o 40 procent ročně na 3 252 gigawatthodin z 823 GWh v roce 2021, podle prognóz Bernsteina. Podíl Číny na kapacitě baterií pro elektromobily bude nepatrně klesat, protože USA a Evropa nabízejí štědré dotace na výstavbu závodů blíže výrobcům automobilů, ale předpokládá se, že do roku 2025 bude stále dosahovat zhruba dvou třetin.

Předpokládá se, že evropská stopa vzroste na 20 procent ze současných 15 procent a v USA na 12 procent z 8 procent. Očekává se, že CATL si do roku 2025 udrží svůj 20procentní podíl na celosvětovém trhu.

Nákladová výhoda Číny se však bude zlepšovat. Továrny postavené v Číně mají díky svému rozsahu jednotkové náklady kolem 60 milionů $/GWh. V nadcházejících letech se však bude zmenšovat ještě dále, na přibližně 50 milionů USD/GWh, protože velikost elektráren se rychle rozrůstá.

To je srovnatelné s celosvětovým průměrem přibližně 78 milionů USD/GWh v příštích 10 letech. Náklady na nové evropské závody na výrobu baterií již dosahují výše 120 milionů USD/GWh.

Ross Gregory z poradenské společnosti New Electric Partners uvedl, že obavy konkurentů z čínských rivalů přesahují geopolitické riziko až po potíže konkurovat obrovské domácí poptávce země po bateriích pro elektromobily.

„Není to jen strach, že by se Čína mohla chovat brutálně, je to prostě fakt, že mají obrovskou místní poptávku,“ řekl Gregory.

Jihokorejské společnosti, včetně konkurentů z CATL LG, SK a Samsung, se předhánějí ve snaze snížit závislost na Číně, pokud jde o kritické materiály pro baterie, ze současné úrovně více než 60 procent.

Ale na znamení přitažlivosti čínských levných baterií plánuje značka Kia korejské automobilové skupiny Hyundai použít baterie CATL v novém modelu EV, což znamená první vstup nekorejských baterií na domácí trh.

Další zprávy Song Jung-a v Soulu a Neil Hume v Londýně

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar