Čínský Xi slibuje „silnější“ nástroje k dosažení ekonomických cílů

0
Čínský Xi slibuje „silnější“ nástroje k dosažení ekonomických cílů

Čína letos prakticky hostí výroční summit BRICS. Zde na snímku čínský prezident Si Ťin-pching hovořící prostřednictvím videa na Valném shromáždění Organizace spojených národů v New Yorku, USA, v úterý 21. září 2021.

Bloomberg | Bloomberg | Getty Images

PEKING – Čínský prezident Si Ťin-pching učinil ve středu vzácné prohlášení o cílech své země dosáhnout svých ekonomických cílů pro tento rok.

Investiční analytici snížili své předpovědi růstu čínského HDP hluboko pod oficiální cíl poté, co přísné kontroly Covid omezily obchodní aktivitu v posledních několika měsících. Vládní stimuly byly zatím relativně utlumené.

„Zintenzívníme přizpůsobování makroekonomické politiky a přijmeme důraznější opatření, abychom splnili cíle hospodářského a sociálního rozvoje na celý rok a minimalizovali dopady COVID-19,“ řekl Si Ťin-pching ve středu podle přečtení státních médií v angličtině.

Podrobnosti o tom, jaká opatření budou použita na podporu růstu, nesdělil. Podle překladu CNBC čínský text projevu zveřejněný státními médii spíše než „silnější“ označil nadcházející opatření za „efektivnější“.

Xiův neobvykle přímý jazyk je však vzácnou veřejnou zmínkou o celoročních ekonomických cílech, které byly stanoveny na výroční schůzi v polovině března vysokým představitelem.

Mezi tyto cíle patří nezaměstnanost ve městech „ne více než 5,5 %, zvýšení indexu spotřebitelských cen o „kolem 3 %“ a růst HDP „kolem 5,5 %.

Střední prognóza HDP mezi investičními bankami sledovaná CNBC je mnohem nižší, a to 3,4 %.

Bank of America se stala poslední, která snížila začátkem tohoto týdne, zatímco Nomura má nejnižší prognózu 3,3 %. Goldman Sachs je jedinou velkou investiční bankou s prognózou 4 % nebo mírně vyšší.

„Zatímco se zdá, že oživení růstu se v červnu zrychlilo, kromě dramatického uvolnění politiky, myslíme si, že cíl ‚kolem 5,5% růstu HDP‘ zůstává letos extrémně náročný,“ uvedla ve středu v poznámce analytička Goldman Sachs Maggie Wei a další tým.

V květnu premiér Li Keqiang vyzval úředníky v nebývale masivní videokonference „tvrdě pracovat“ na růstu ve druhém čtvrtletí. Ekonomické údaje z dubna a května naznačovaly nejpomalejší růst od počátečního šoku z pandemie na začátku roku 2020.

Xi ve středu promluvil na slavnostním zahájení obchodního fóra BRICS – Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika. Čína letos prakticky pořádá každoroční setkání rozvojových zemí.

Přečtěte si více o Číně od CNBC Pro

Během svého projevu Si Ťin-pching řekl, že Čína koordinovala jak kontrolu Covid, tak ekonomický rozvoj a bude chránit životy lidí a stabilizovat ekonomiku, jak jen to bude možné.

Si Ťin-pching řekl, že 20. sjezd Národní strany Číny ve druhé polovině roku „naznačí kurz pro další fázi rozvoje Číny“. Dodal, že Čína bude pokračovat v otevírání své ekonomiky a vítá zahraniční investice.

Vládnoucí Komunistická strana Číny obměňuje své nejvyšší vedení na zasedáních národního kongresu každých pět let. Očekává se, že Si Ťin-pching zůstane prezidentem v bezprecedentním třetím funkčním období.

Zvýšení prodeje automobilů

Samostatně ve středu premiér Li vedl zasedání Státní rady – nejvyššího výkonného orgánu –, které upozornilo na důležitost spotřeby pro ekonomický růst.

Setkání vyzvalo zejména k opatřením na podporu prodeje automobilů a v důsledku toho letos odhaduje nárůst tržeb souvisejících s automobily o 200 miliard juanů (29,85 miliardy dolarů).

To je podle Goldman Sachs asi 0,5 % celkových maloobchodních tržeb Číny v roce 2021.

Oprava: Tento příběh byl aktualizován, aby odrážel, že Bank of America byla nejnovější bankou, která snížila svou prognózu HDP Číny. Předchozí verze s tímto snížením nepočítala.

Schreibe einen Kommentar