Co očekávat od tohoto medvědího trhu na základě historie | Osobní finance

26
Co očekávat od tohoto medvědího trhu na základě historie |  Osobní finance

(Mark Blank)

Tento měsíc akciový trh vstoupil na území medvědího trhu poprvé od března 2020. A nezdá se, že by se zotavil zdaleka tak rychle jako poslední medvědí trh, který trval pouhé dva měsíce.

Medvědí trhy jsou definovány jako pokles trhu o minimálně 20 % a pro investory jsou to prostě náklady na podnikání. Protože jsou nevyhnutelné, je užitečné studovat minulé medvědí trhy, abychom zjistili, co můžeme očekávat.

Dovolte mi, abych byl jasný: Žádné dva medvědí trhy nejsou stejné a minulost rozhodně není ukazatelem toho, co přinese budoucnost. Ale také víme, že historie má vzory a studium těchto vzorců může poskytnout cenné poznatky pro dlouhodobé investory.

Zdroj obrázků: Getty Images.

Medvědí trhy jsou normální

Navzdory zmaru a ponurým komentářům o tomto nejnovějším medvědím trhu je 20% stažení zpět naprosto normální a dokonce zdravé.

Lidé také čtou…

Od roku 1928 se konalo 28 medvědích trhů, což znamená, že jeden můžeme očekávat každých pět let. Pochopení toho je pro investory nesmírně důležité. Rétorika kolem medvědích trhů se obvykle ubírá v duchu „toto je to nejhorší, co jsme kdy viděli“ nebo „výhled do budoucna je ponurý“, ale investoři by si měli pamatovat, že negativní titulky se prodávají.

Zamyslete se nad některými z těchto strachů vzbuzujících titulků z minulých medvědích trhů:

  • „Smrt akcií“ – 1979
  • „Amazon.bomb“ — 1999
  • „Finanční krize je nejhorší, jaké kdy svět čelil“ – 2008
  • „Akciové trhy zaznamenaly největší pokles od roku 2008, protože obavy z virů vyvolaly panický prodej“ – 2020

A přesto, od onoho nechvalně známého příběhu „Death of Equities“ v roce 1979, S&P 500 vrátila ohromujících 10 000 % (reinvestované dividendy). Oh, a od kousku „Amazon.bomb“ Amazonka (NASDAQ: AMZN) se zvýšil o 4 000 %.

Pokud investujete po dobu 50 let, můžete očekávat 14 medvědích trhů. Pokoušet se je obejít je marné a docela riskantní vzhledem k potenciálu dlouhodobé návratnosti, jak je ukázáno výše.

Pokud chcete být úspěšným dlouhodobým investorem, musíte se naučit akceptovat medvědí trhy a zůstat v kurzu.

Typická délka medvědích trhů

Průměrný medvědí trh trvá přibližně 10 měsíců, zatímco typický býčí trh přetrvává déle než 2,5 roku.

Je třeba poznamenat slovo „průměrný“. Délka medvědích trhů se liší v závislosti na různých faktorech. Pokud například medvědí trh doprovází ekonomická recese, mívá výrazně delší trvání.

Ale i tak to není zdaleka dokonalý prediktor délky medvědího trhu. V roce 2020 naše ekonomika technicky na krátký okamžik vstoupila do recese, a přesto doprovodný medvědí trh trval pouhé dva měsíce.

Naproti tomu recese z počátku 21. století byla také krátkodobá a poměrně mírná, a přesto následující medvědí trh trval 929 dní, což je jeden z nejdelších dnů v historii.

Morálka příběhu je: Nesnažte se předvídat, jak dlouho bude medvědí trh trvat na základě aktuálního ekonomického výhledu. Vězte, že to nebude trvat věčně a býčí trh, který bude následovat, bude pravděpodobně mnohem delší.

Čas potřebný k obnově zásob

Mnoho investorů dělá tu chybu, že před nákupem akcií čekají na zotavení ekonomiky. Akciový trh je mechanismus zaměřený na budoucnost a obvykle nečeká, až ekonomika vykáže známky oživení, než půjde nahoru.

I když obvykle trvá přibližně 19 měsíců, než se trh zotaví na svá předchozí historická maxima, čekat, až se tak stane, je velká chyba. Některé z nejlepších dnů na trhu nastanou rychle po vstupu na území medvědího trhu.

Největší investor všech dob, Warren Buffett, řekl to po krachu trhu v roce 2008: „Na začátku 80. let byl čas na nákup akcií, když zuřila inflace a ekonomika byla v háji… Stručně řečeno, špatné zprávy jsou nejlepším přítelem investora.“

Data to také podporují.

Polovina nejlepších obchodních dnů indexu S&P 500 se odehrála na medvědích trzích a v průměru se trh 12 měsíců po vstupu na medvědí trh zvýšil o 15 %. Takže sezení na vedlejší koleji, dokud nebude ekonomika opět vypadat zdravě, může mít za následek promeškané velké zisky.

Závěr: Jen pokračujte v plavání

Pohled na minulé medvědí trhy může pomoci uklidnit nervy, ale ne předpovídat „dno“. Historická data vykreslují obraz nepředvídatelnosti i jistoty.

Délka a závažnost medvědího trhu je divoce nepředvídatelná. Ale můžeme si být jisti, že víme, že to nakonec skončí a že pokračování v nákupu prostřednictvím sestupného trhu povede k lepší výkonnosti portfolia než čekání na vedlejší koleji.

Zjistěte, proč Amazon je jednou z 10 nejlepších akcií, které lze nyní koupit

Náš oceňovaný tým analytiků strávil více než deset let porážením trhu. Koneckonců, newsletter, který provozují více než deset let, Motley Fool Stock Advisorztrojnásobil trh.*

Právě odhalili svých deset nejlepších akcií, které mohou investoři právě teď koupit. Amazonka je na seznamu — ale existuje devět dalších, které možná přehlížíte.

Kliknutím sem získáte přístup k úplnému seznamu!

*Skladový poradce se vrací od 2. června 2022

John Mackey, generální ředitel Whole Foods Market, dceřiné společnosti Amazonu, je členem představenstva The Motley Fool. Mark Blank nemá pozici v žádné z uvedených akcií. The Motley Fool má pozice a doporučuje Amazon. Motley Fool má a zásady zveřejňování.

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar