Dovoz ropy z Ruska do Číny v květnu rekordně stoupl a překonal hlavního dodavatele Saúdské Arábie

27
Dovoz ropy z Ruska do Číny v květnu rekordně stoupl a překonal hlavního dodavatele Saúdské Arábie

Nádrže na ropu a plyn jsou vidět ve skladu ropy v přístavu v Zhuhai, Čína 22. října 2018. REUTERS/Aly Song

Zaregistrujte se nyní a získejte ZDARMA neomezený přístup na Reuters.com

  • Rusko po 19měsíčním výpadku předstihlo Saúdskou Arábii jako hlavního dodavatele
  • Ruský dovoz v květnu dosáhl téměř 2 milionů barelů denně
  • Dovoz z Malajsie se v květnu meziročně více než zdvojnásobil
  • Celní správa hlásí třetí íránskou zásilku od loňského prosince

SINGAPUR, 20. června (Reuters) – Čínský dovoz ropy z Ruska stoupl o 55 % oproti předchozímu roku na rekordní úroveň v květnu, čímž vytlačil Saúdskou Arábii jako hlavního dodavatele, protože rafinerie inkasovaly zlevněné dodávky v důsledku sankcí vůči Moskvě kvůli její invazi. Ukrajiny.

Dovoz ruské ropy, včetně dodávek čerpaných ropovodem Východní Sibiř v Tichém oceánu a námořních zásilek z ruských evropských přístavů a ​​přístavů Dálného východu, dosáhl podle údajů čínské Generální celní správy celkem téměř 8,42 milionu tun.

To odpovídá zhruba 1,98 milionu barelů denně (bpd) a o čtvrtinu více než 1,59 milionu barelů denně v dubnu.

Zaregistrujte se nyní a získejte ZDARMA neomezený přístup na Reuters.com

Údaje, které ukazují, že Rusko se po 19 měsících vrátilo na první místo v žebříčku dodavatelů největšího světového dovozce ropy, naznačují, že Moskva je schopna najít kupce pro svou ropu navzdory západním sankcím, i když musela snížit ceny. .

A zatímco celková poptávka po ropě v Číně byla utlumena omezeními COVID-19 a zpomalující ekonomikou, přední dovozci, včetně rafinérského gigantu Sinopec a obchodníka Zhenhua Oil, zintenzivnili nákup levnější ruské ropy nad rámec sankcionovaných dodávek z Íránu a Venezuely, které umožňují aby omezily konkurenční dodávky ze západní Afriky a Brazílie. Přečtěte si více

Saúdská Arábie zůstala druhým největším dodavatelem, přičemž květnové objemy vzrostly meziročně o 9 % na 7,82 milionu tun, neboli 1,84 milionu barelů denně. To bylo méně z dubnových 2,17 milionu bpd.

Celní údaje zveřejněné v pondělí také ukázaly, že Čína minulý měsíc dovezla 260 000 tun íránské ropy, což je třetí dodávka íránské ropy od loňského prosince, což potvrzuje dřívější zprávu agentury Reuters.

Navzdory americkým sankcím vůči Íránu Čína nadále odebírá íránskou ropu, obvykle vydávanou za dodávky z jiných zemí. Úroveň dovozu odpovídá zhruba 7 % celkového dovozu ropy do Číny. Přečtěte si více

Celkový dovoz ropy do Číny vzrostl v květnu téměř o 12 % z nízké základny v předchozím roce na 10,8 milionu barelů denně, oproti průměru z roku 2021, který byl 10,3 milionu barelů denně. Přečtěte si více

Celní správa hlásila nulový dovoz z Venezuely. Státní ropné firmy se od konce roku 2019 vyhýbaly nákupům ze strachu, že se dostanou do rozporu se sekundárními sankcemi USA.

Dovoz z Malajsie, který se v posledních dvou letech často používal jako přestupní místo pro ropu pocházející z Íránu a Venezuely, dosáhl 2,2 milionu tun, což je stabilní hodnota oproti dubnu, ale více než dvojnásobek úrovně z předchozího roku.

Dovoz z Brazílie klesl o 19 % oproti předchozímu roku na 2,2 milionu tun, protože dodávky od latinskoamerického exportéra čelily levnější konkurenci ze strany íránských a ruských barelů.

Údaje také ukázaly, že čínský dovoz ruského zkapalněného zemního plynu (LNG) minulý měsíc dosáhl téměř 400 000 tun, což je o 56 % více než v květnu 2021.

Za prvních pět měsíců dovoz ruského LNG – převážně z projektu Sachalin-2 na Dálném východě a Jamal LNG v ruské Arktidě – meziročně podle celních údajů vzrostl o 22 % na 1,84 milionu tun.

Níže je podrobný rozpis dovozu ropy s objemy v milionech tun:

(tuna = 7,3 barelů pro konverzi ropy)

Zaregistrujte se nyní a získejte ZDARMA neomezený přístup na Reuters.com

Reportáž Chen Aizhu a pekingské redakce; Střih Tom Hogue a Muralikumar Anantharaman

Naše standardy: Zásady důvěry Thomson Reuters.

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar