Ekonom Moody’s varuje, že korekce cen na americkém trhu s bydlením zasáhne „od pobřeží k pobřeží“.

29
Ekonom Moody’s varuje, že korekce cen na americkém trhu s bydlením zasáhne „od pobřeží k pobřeží“.

Americký trh s bydlením z éry spalující pandemie je na pokraji korekce cen „od pobřeží k pobřeží“, protože Federální rezervní systém zvyšuje úrokové sazby, varoval tento týden významný ekonom.

Mark Zandi, hlavní ekonom Moody’s Analytics, řekl, že jeho firma očekává, že ceny domů klesnou na klíčových konkurenčních trzích, které jsou nejvíce „šťavnaté“ nebo nadhodnocené. Předpokládaný pokles ceny se shoduje s a masivní nárůst sazeb hypotečních úvěrů které oslabily kupní sílu potenciálních majitelů domů.

Pokles pravděpodobně ovlivní města Phoenix a Tucson v Arizoně, stejně jako Severní a Jižní Karolínu a části Floridy, podle analýzy firmy. Jedním z klíčových měst, které by mělo být zasaženo, je Boise v Idahu, které Moody’s označila za „nejvíce nadhodnocený trh v zemi“.

Zandi varoval před hrozící nápravou na trhu s nemovitostmi, když hovořil na summitu o bytové politice obou stran ve Washingtonu, DC. Bloomberg.

Levné hypoteční sazby, nedostatek zásob bydlení a prudký zájem během blokování COVID-19 způsobily v posledních několika letech prudký nárůst cen domů – trend, který se podle očekávání zpomalí, jak Fed zpřísní politiku a hypotéky se blíží 6%.

Na prodej znamení mimo dům
Sazby hypoték se poprvé po letech blíží 6 %.
Getty Images

Zatímco referenční úroková sazba Fedu nemá přímý dopad na hypotéky, všechny formy úvěrů a půjček jsou kvůli očekávání zpřísněných fiskálních podmínek dražší. Centrální banka prudce zvyšuje sazby ve snaze bojovat s inflací, která dosáhla nejvyšší úrovně za několik desetiletí.

Rostoucí úrokové sazby „již způsobily zpomalení trhu s bydlením,“ řekl deníku The Post hlavní ekonom Lending Tree Jacob Channel.

„Méně lidí dostává hypotéky, domy stojí na trhu déle a někteří prodejci snižují ceny,“ řekl Channel.

„Vzhledem k tomu se dostáváme do období přes roky 2020 a 2021, kdy byl trh s bydlením extrémně horký, takže tato současná ‚náprava‘ není ani neočekávaná, ani nutně špatná – zvláště když to některým kupujícím trochu dodá. více prostoru pro dýchání, když loví bydlení,“ dodal Channel.

Na prodej znamení mimo domov
Očekává se, že některé klíčové trhy zaznamenají zpomalení v oblasti bydlení.
Getty Images

Hypoteční sazba na 30letou fixní půjčku dosáhla tento týden 5,81 %, což je nárůst z pouhých 3,02 % ve stejném týdnu před rokem, podle údajů Freddie Mac.

Jak sazby hypoték rostou, poptávka po žádostech o úvěr mezi potenciálními kupujícími nebo majiteli domů, kteří chtějí refinancovat dosáhla 22letého minima.

Rostoucí sazby zatím ještě neprojevily zásadní dopad na ceny.

Národní asociace realitních kanceláří uvedla, že střední prodejní cena stávajících domů byla v květnu 407 600 USD, což je o 14,8 % více než před rokem. Prodej stávajících domů však za měsíc klesl o 3,4 % — známkou slábnoucí poptávky.

Larry Botel, hlavní realitní poradce ve společnosti Solomon Partners, řekl, že korekce bydlení je nevyhnutelná a „už se začala dít“.

„Váš průměrný kupec domů si nemůže dovolit zaplatit stejnou částku, jako by mohl, takže se ceny musí upravit,“ řekl Botel. „Stejná matematika bude i nadále prospívat trhu s pronájmy, protože bude i nadále představovat možnost pro kupující domů, kteří si uvědomují cenu.“

Na prodej znamení
Šéf Fedu Jerome Powell nedávno uznal potřebu „resetu“ na trhu s bydlením.
Christopher Sadowski

Pokles cen bydlení by byl v souladu s plánem Fedu na snížení cen. Krátce poté, co Fed poprvé od roku 1994 zvýšil svou základní úrokovou sazbu o tři čtvrtě procentního bodu, uznal předseda Fedu Jerome Powell rychlé změny na trhu s bydlením.

„Řekl bych, že pokud jste kupec domů, někdo nebo mladý člověk, který si chce koupit dům, potřebujete trochu resetu,“ řekl Powell. „Musíme se vrátit na místo, kde jsou nabídka a poptávka opět pohromadě a kde je inflace opět nízká a sazby hypoték jsou opět nízké.“

I když je pokles cen na klíčových trzích pravděpodobný, Zandi bagatelizovala možnost rozsáhlého krachu v oblasti bydlení na stejné úrovni s tím, co se stalo během hypoteční krize v roce 2008 – kdy riskantní úvěrové praktiky vedly ke kolapsu trhu. Očekává se, že poklesy cen budou relativně nízké.

Zandi poznamenala, že dostupné zásoby jsou stále historicky napjaté, s neobsazenými nemovitostmi na historických minimech tentokrát spíše než na historických maximech zveřejněných během posledního krachu. Hypoteční úvěry jsou také mnohem stabilnější než před deseti lety.

„Prostě nevidím druh nesplácení hypoték a prodej v nouzi, který by byl nutný pro velký pokles hodnoty bydlení. To je situace, kdy dochází k haváriím, kdy máte spoustu zabavení a mnoho prodejů v nouzi,“ říká Zandi. „To se prostě nestane.“

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar