Ekonomika je děsivá. Zde je to, co můžeme shromáždit z historie

35
Ekonomika je děsivá.  Zde je to, co můžeme shromáždit z historie

Tento příběh je součástí Takže peníze (přihlaste se zde)online komunita věnovaná finančnímu zmocnění a poradenství, kterou vede CNET Editor at Large a moderátor podcastů So Money Farnoosh Torabi.

Co se děje

Ekonomické protivětry vyvolávají otázky, zda USA nesměřují do recese.

Proč na tom záleží

Období finanční volatility a ekonomického úpadku mohou lidi přimět k panice a dělat nákladné chyby se svými penězi.

Co bude dál

Zkoumání toho, co se děje nyní – a porovnání s minulostí – může poskytnout zásadní kontext pro investory a spotřebitele, kteří uvažují o svém dalším kroku.

Většina Američanů očekává v příštím roce špatné časy. A kdo je může vinit?

Ceny za každodenní potřeby stoupaly po celé zemi, úrokové sazby hypoték rostoua cena plynu je nebetyčná a akcie klesajíbez úlevy v dohledu. Americké domácnosti mají podle nejnovějších zpráv rozšířené obavy z rychle klesající životní úrovně Průzkumy spotřebitelů index z University of Michigan. Ve srovnání s bezútěšnými časy během recese v roce 1980 je sentiment spotřebitelů na historickém minimu.

Četné ekonomické experty zvyšují možnost recesenebo dokonce v nadcházejícím období stagflacedefinované rostoucími sazbami, vysokou nezaměstnaností a pomalým ekonomickým růstem. Dominový efekt je skutečný: Vydělávat, ukládat a investovat peníze se stávají obtížnějšími, což vede k finančnímu stresu a panice.

V době, jako je tato, bychom měli zvážit, co se stane v recesi, podívat se na data, abychom zjistili, zda v ní jsme, a identifikovat způsoby, jak zachovat určitou historickou perspektivu. Za zmínku také stojí, že období poklesu jsou dočasná a že v průběhu času se akciový trh i ekonomika USA odrazí zpět.

Nechci minimalizovat vážnost a těžkosti doby. Ale může být užitečné přezkoumat, jak se ekonomika chovala v minulosti, aby se zabránilo iracionálním nebo impulzivním pohybům peněz. Za to si můžeme z velké části sami zkreslení aktuálnostináš sklon považovat naše nejnovější zkušenosti za nejplatnější. To vedlo mnohé k útěku z akciového trhu v roce 2008, kdy S&P 500 se zhroutiltím zablokovat ztráty a propásnout následný býčí trh.

„Naší lidskou tendencí je promítat si bezprostřední minulost do budoucnosti na neurčito,“ řekl Daniel Crosby, ředitel pro chování ve společnosti Orion Advisor Solutions a autor knihy. Zákony bohatství. „Je to časově úsporná zkratka, která funguje většinu času ve většině kontextů, ale může být žalostně špatně aplikována na trzích, které mají tendenci být cyklické,“ řekl mi Crosby e-mailem.

Než na své portfolio zareagujete prudce, vzdejte se a nákup domů nebo o to přijít kvůli nejistotě zaměstnání, zvažte tyto analýzy založené na grafech za poslední tři desetiletí. Doufáme, že tento přehled založený na datech nabídne širší kontext a určitý impuls k tomu, abyste dnes co nejlépe vydělali své peníze.

Co se děje se sazbami hypoték?

30 let průměry hypoték s pevnou úrokovou sazbou v USA

Aktuální podmínky: Jak Federální rezervní systém pokračuje ve svém kampaň na zvýšení sazeb zchladit výdaje a zkrotit inflaci, sazba na a Hypotéka s fixací na 30 let meziročně poskočila o téměř 3 procentní body na téměř 6 %. V reálných dolarech to znamená, že po zaplacení 20% akontace na nový dům (použijeme průměrnou prodejní cenu 429 000 dolarů), kupující bude potřebovat zhruba dalších 7 300 $ ročně, aby si mohl hypotéku dovolit.

Kontext: Před třemi lety čelili kupci domů podobným výpůjčním nákladům a v té době byly sazby charakterizovány jako „historicky nízké“. A pokud si myslíme, že půjčování peněz je dnes drahé, nezapomeňme na začátek 80. let, kdy Federální rezervní systém kvůli hyperinflaci zvýšil sazby na dosud nevídanou úroveň. Průměrná sazba na a Hypotéka s fixací na 30 let v roce 1981 přesáhl 16 %.

Nahoru: Pro kupující domů je potenciální výhodou rostoucích sazeb tlak na snižování cen domů. Jako náklady na půjčení stále narůstádomy pravděpodobně zažijí méně nabídek a ceny mohou klesnout. Ve skutečnosti téměř každý pátý prodejce snížil svou požadovanou cenu od konce dubna do konce května Redfin.

A co akciový trh?

Index akciového trhu Dow Jones Industrial Average za posledních 30 let

Graf zobrazující 30 let makrotrendů pro Dow Jones Industrial Average

Macrotrends.net

Aktuální podmínky: Od roku k dnešnímu dni, Dow Jones Industrial Average – složený ze 30 nejznámějších amerických akcií, jako je Apple, Microsoft a Coca-Cola – je asi o 14 % nižší než v lednu. V porovnání s širším trhem klesají technologické akcie mnohem více. Nasdaq se od začátku roku propadl o více než 21 %. Začátkem tohoto měsíce zaznamenal benchmark S&P 500 20% pokles od ledna, čímž jsme se oficiálně dostali na medvědí trh. Jak se pracovníci vracejí do kanceláře a lidé se odvracejí od digitálních technologií zpět k osobním zážitkům, analytici říkají, že bublina praská pro společnosti jako Amazon a Netflix, jejichž zisky během pandemie prudce vzrostly.

Kontext: Dnešní ztráty nejsou zdaleka tak rychlé a strmé, jak jsme byli svědky v březnu 2020, kdy pandemie vedla k pandemii. DJIA klesla o 26 % zhruba za čtyři obchodní dny toho měsíce. Trh však následující měsíc obrátil kurz a začal růst trvající více než dva roky, protože blokování způsobilo masivní spotřebu produktů a služeb spojených se softwarem, zdravotní péčí, potravinami a zemním plynem.

Předtím, v letech 2008 a 2009, hluboká a všudypřítomná krize v oblasti bydlení a finančních služeb potopila Dow o téměř 55 % z maxima v roce 2007. Ale na podzim roku 2009 to bylo na jedné z nejdelších vítězných sérií ve finanční historii.

Nahoru: Vzhledem k cyklické povaze akciového trhu nyní není čas skočit na loď.* „Časy, které jsou na dně, si alespoň chcete držet a/nebo přemýšlet o nákupu,“ řekl Adam Seessel, autor knihy Kde jsou peníze. „Za posledních 100 let byly americké akcie nejjistějším způsobem, jak pomalu zbohatnout v průběhu času,“ řekl mi během nedávný podcast So Money.

*Jedno upozornění: Pokud jste blíže k důchodu nebo žijete v důchodu a vaše portfolio zaznamenalo značný zásah, možná by stálo za to promluvit si s odborníkem a přezkoumat váš výběr fondů, abyste se ujistili, že nepodstupujete příliš velké riziko. Fondy s cílovým datem, oblíbený investiční nástroj na mnoha penzijních účtech, které se automaticky přizpůsobují riziku, jak stárnete, mohou být příliš riskantní pro předčasné nebo předčasné důchodce.

Co víme o inflaci?

Historický inflace sazba podle roku

Graf zobrazující úrovně inflace od konce 70. let

Macrotrends.net

Aktuální podmínky: USA zažívají a nejvyšší míra inflace za čtyři desetiletí, tažené narušeními globálního dodavatelského řetězce, injekcí federálních stimulačních dolarů a prudkým nárůstem spotřebitelských výdajů. V reálných dolarech, 8,6% nárůst spotřebitelských cen přidává více než 300 $ měsíčně do rozpočtu domácností.

Kontext: Politici považují 2 % za „normální“ inflační cíl. Země nyní zažívá čtyřnásobek tohoto čísla. Je to největší skok v roční inflaci od roku 1980, kdy míra inflace dosáhla 13,5 % po ropné krizi v předchozím desetiletí a vysokých vládních výdajích na obranu, sociální služby, zdravotní péči, vzdělání a důchody. Federální rezervní systém zvýšil sazby, aby stabilizoval ceny a v polovině 80. let i inflaci klesl pod 5 %.

Nahoru: Vzhledem k tomu, že celkové sazby poskočí, může být stříbrným lemem to, že uvidíme sazby osobních úspor o palec vyšší. Bankovní účty začínají nabízet atraktivnější výnosyzatímco I dluhopisy — federálně podporované účty, které víceméně sledují inflaci — také přitahují střadatele.

Co nám říká nezaměstnanost?

míra nezaměstnanosti v USA

Aktuální podmínky:. The Májové práce zpráva ukazuje, že nezaměstnanost se drží stabilně na 3,6 %, což je výrazně nad minimem zaznamenaným v únoru a březnu roku 2020. Velká rezignace z roku 2021, kdy miliony pracovníků opustily svou práci kvůli syndromu vyhoření a také kvůli neuspokojivým mzdám a výhodám, způsobila, že vyplnit pozice. V mnoha ohledech je to trh pro uchazeče o zaměstnání.

Kontext: Odskok v míra nezaměstnanosti je ekonomickým znakem posledních dvou let. Pokračující zvyšování úrokových sazeb však může ovlivnit zisky společností, což povede k dalšímu propouštění a zmrazení náboru. Zejména je třeba sledovat technický sektor. Poté, co během pandemie těžily z rychlého růstu vedeného spotřebitelskou poptávkou, mohou společnosti jako Google a Facebook čekat „nápravu“. Web pro sledování propouštění Propouštění.fyi ukazuje, že téměř 70 startupů a technologických firem se v květnu zmenšilo.

Nahoru: Pokud se obáváte, že přijdete o práci, protože váš zaměstnavatel může být v recesi zranitelnější, zdokumentujte své výhry, abyste, až přijde období hodnocení, byli připraveni provést svého manažera vašimi nejvýkonnějšími okamžiky. Nabídněte strategie, jak přečkat potenciální zpomalení. Po celou dobu kontrolujte své rezervy, abyste viděli, jak daleko můžete natáhnout úspory v případě, že jste bez práce. Mějte na paměti, že v předchozí recesi trvalo nezaměstnaným Američanům v průměru osm až devět měsíců, než si zajistili nová pracovní místa.

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar