Extrémní šetrnost je problémem osobních financí, o kterém nikdo nemluví – ale může být špatné příliš mnoho ušetřit

1311
Extrémní šetrnost je problémem osobních financí, o kterém nikdo nemluví – ale může být špatné příliš mnoho ušetřit

Existuje mnoho poradenství v oblasti osobních financí, které se zaměřuje na rozpočtování a nikoli na nadměrné utrácení. Hodnota této rady je zcela jasná: Žít nad své poměry může mít nákladné finanční důsledky, zvláště když se ocitnete bez úspor, které potřebujete na zaplacení neočekávaných výdajů.

Spořit a investovat do budoucnosti a být připraveni na potenciální nouzové situace sice mají hodnotu a klid, ale je také možné zajít to příliš daleko. Na opačném konci finančního spektra je otázka extrémní šetrnosti. Rady pro příliš spořivé lidi, kteří nevědí, jak utrácet peníze, někdy i na vlastní náklady, se hledají hůř.

Americká psychiatrická asociace definuje šetrnost jako příznak obsedantně-kompulzivní poruchy osobnosti (OCPD), když někdo „přijme styl utrácení jak vůči sobě, tak vůči ostatním“. Extrémní šetrnost je jeho zesílenou verzí a často zahrnuje vnímání výdajů jako špatnou věc bez ohledu na to, kolik peněz máte. Příklady extrémní šetrnosti zahrnují vždy výběr levnější varianty, i když si můžete dovolit a těžit z té vyšší kvality, nebo zaměření na úsporu peněz za každou cenu bez ohledu na to, kolik času musíte obětovat.

Problém s extrémní šetrností

Je rozdíl mezi spořením a investováním peněz do budoucnosti a hromaděním peněz bez cíle.

Lidé, kteří se potýkají s extrémní šetrností, vidí peníze jako omezený zdroj, kterého se musí za každou cenu držet. Ale když jste přehnaně spořiví, přicházíte o jednu z kritických věcí, které pro vás mohou udělat peníze: zjednodušit některé aspekty vašeho života a poskytnout vám přístup k věcem a zkušenostem, na kterých vám záleží.

Bill Perkins, manažer hedgeového fondu a autor Zemřít s nulou, po přečtení zjistil, že upadá do extrémní šetrnosti Vaše peníze nebo váš život od Vicki Robin a Joea Domingueze. Kniha, která popisuje peníze jako zdroj, za který vyměňujeme svou životní energii, mu pomohla získat více jasnosti ve věcech, kterých si cenil, a v tom, jak chce trávit čas.

Perkins si ale natolik uvědomil, že své peníze neplýtvá, že přestal utrácet úplně. Když se pak jednoho dne hrdě podělil o to, kolik ze svých výdajů snížil, aby maximalizoval své úspory, jeho šéf ho přiměl k tomu, aby si uvědomil, že smyslem života není šetřit co nejvíce, abychom přežili, ale také žít.

Jak přestat plýtvat penězi, aniž byste zašli do extrému a nezačali šetřit? Nemusíte žít ani na jednom konci těchto extrémů. Pokud se přistihnete, že hromadíte peníze a bojíte se utrácet za věci a zážitky, na kterých vám záleží, zvažte následující tipy, které mohou pomoci povzbudit i ty extrémnější střadatele, aby našli způsoby, jak utrácet za příjemnější život.

Znát své číslo přežití

Pochopení toho, kolik potřebujete na pokrytí svých životních nákladů, je zásadní. Vaše číslo přežití zahrnuje nájem, účty, jídlo, dopravu, péči o děti a vše, co potřebujete pro svůj každodenní život. Toto číslo můžete vypočítat přidáním všech nezbytných měsíčních a ročních výdajů do tabulky.

Jakmile znáte své měsíční číslo přežití, můžete použít online kalkulačkanebo spolupracujte s finančním plánovačem, abyste zjistili, kolik musíte mít v důchodu a kolik musíte každý měsíc spořit a investovat, abyste dosáhli tohoto cíle. Jakékoli peníze, které vám zbydou, jsou disponibilní příjem.

Udělejte si čas a položte si ty správné otázky

Jakmile budete mít jasno v počtu přežití a kolik musíte vyčlenit na důchod nebo jiné finanční cíle, jako je nákup domu nebo zaplacení vysoké školy, zůstane vám disponibilní příjem.

Pokládejte si otázky, které vám pomohou rozhodnout se, jak využít své peníze ke zlepšení svého života.

co chci dělat? Chci cestovat? Chci renovovat svůj domov? Chci být schopen podporovat své rodiče ve stáří? Chci poslat své dítě do soukromé školy? Je něco, co bych rád udělal za pět let? A co za 10 nebo 20 let?

„Mnoho lidí má diskreční příjem, ale mají nedostatek myšlení, že nebudou schopni přežít,“ říká Perkins. „Takže zůstávají na autopilotu a myslí si Budu pokračovat v práci a ušetřím pro každý případ. Ale teď se z tebe stává pojišťovací agent.“

Vystupte z autopilota

Většina finančních poradců vám doporučí automatizovat své peníze, abyste je mohli snáze spravovat. Zavedení automatických převodů může usnadnit ukládání a splácení vašeho dluhu. Ale lidé, kteří jsou extrémními šetřílky, to mohou zajít příliš daleko.

Perkins zdůrazňuje, že je důležité „vystoupit z autopilota“ a vědět, na co šetříte. „Úspory mají svůj účel. Je to pro budoucí spotřebu.“

Jakmile znáte své číslo přežití a věnujete nějaký čas tomu, abyste zjistili, čeho si ceníte, je důležité zaměřit se na optimalizaci svého života pro větší naplnění.

„Někteří lidé toho ve svém současném životě prožívají až příliš a promarňují své budoucí životy.“ Říká Perkins. Ale pokud chcete svůj život využít co nejlépe, musíte mít jasno v tom, na co šetříte, a zvážit to nejvíce. vhodný věk, abyste si mohli užívat některé z věcí, které chcete konzumovat. Pak si vytvořte plán spoření, který toto vše zohlední.

„Naše životy mají období,“ říká. „Procházíme různými fázemi života; ať už je to vysoká škola, manželství nebo mít děti – určité zkušenosti je lepší zažít v určitých obdobích. život a maximalizujte své zkušenosti a paměťové dividendy.“

Jinými slovy, udělejte si čas na to, abyste si udělali jasný plán pro všechny své cíle, ať už krátkodobé (rodinná dovolená letos v létě) nebo střednědobé (přechod na větší dům za pět let) nebo dlouhodobé (odchod někam do důchodu). teplý). Pak se pusťte do realizace plánu, jak jich dosáhnout. Dbejte však zvýšené opatrnosti, abyste se ujistili, že máte nějaké v krátkodobém kbelíku, abyste zábavu a utrácení peněz vždy neodsouvali do další fáze života.

Udělejte to

Nyní, když máte herní plán, musíte ho vidět. To může být nejtěžší krok. Zbavit se návyku extrémního spoření může být těžké. Udělejte dětské kroky a mějte na paměti své cíle.

Přemýšlejte o tom, co získáte utrácením peněz za věci, kterých si vážíte. Přemýšlejte o čase, který se vám vrátí, o dobrých vzpomínkách – nebo o paměťových dividendách, jak je nazývá Perkins – které si budete moci navždy vážit, až budete utrácet peníze za věci, na kterých vám záleží. Soustřeďte se na to, co získáte, a pokud stále bojujete s pocitem viny, připomeňte si svůj plán.

Co po sobě zanecháš

Perkinsova kniha se zaměřuje na maximalizaci vašich životních zkušeností. To neznamená, že před smrtí utratíte vše, co máte, a nebudete se starat o své děti nebo jiné závislé osoby. Důraz je kladen na to, abyste uspokojení neodkládali natolik do budoucnosti, abyste si ho nemohli užít tak, jak byste měli, protože ten nejlepší čas na to již uplynul. To vám také umožňuje být více úmyslný při předávání majetku vašim dědicům.

„Nechcete dávat náhodnou částku peněz náhodným lidem, když jdete kolem,“ říká Perkins. „Nevíte, kteří z vašich sourozenců nebo dědiců nebo lidí, kterým chcete dát peníze, budou po vaší smrti naživu . Chcete to být uvážliví. Pokud se snažíte maximálně ovlivnit životy lidí, na kterých vám opravdu záleží, přemýšlejte o tom, kdy je ideální čas dát jim peníze, které jim chcete dát.“

„Je to o záměru a optimalizaci podél křivky. Snažíte se maximalizovat čisté naplnění svých dětí, sebe, své charitativní organizace nebo čehokoli jiného. Existuje způsob, jak o těchto věcech přemýšlet, které vás přiblíží k maximální optimalizaci.“ a maximální dopad a dostaňte se do kontaktu s tím, co chcete z oblouku svého života.“

Tento příběh byl původně uveden na Fortune.com

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar