Inflace a obavy z recese děsí Američany v důchodovém věku

28
Inflace a obavy z recese děsí Američany v důchodovém věku

Vyšilujeme.

A medvědí trhponoření plánů 401(k) a rostoucí inflace mít Američany náležitě vystrašené – zejména ty, kteří jsou v důchodu nebo se jim blíží.

„Když slyšíte zkázu a šero, cítíte zkázu a šero,“ Joe Saul-Sehy, bývalý finanční poradce a spolumoderátor „Podcast The Stacking Benjamins“ řekl The Post. „Jdete na čerpací stanici, jdete do obchodu s potravinami a vidíte, jak se věci ve spěchu zhoršují.“

Podle dubnové studie Global Atlantic Financial Outlook, tři z pěti investorů v důchodovém věku věří současné podmínky vypustí jejich hnízdní vejce.

Saul-Sehy ale varoval Američany, aby nestiskli tlačítko paniky – i když jsou ve starší demografické skupině.

„Uvědomte si, že tohle jsou peníze, které utratíte po zbytek svého života,“ řekl Saul-Sehy. „Nemusíte se starat o celé své hnízdní vejce, jen o to, co utratíte v příštích několika letech.“

Finanční poradce Joe Saul-Sehy na snímku opřený o zeď a usmívající se.
I když máte pocit „zkázy a temnoty“, nestiskněte tlačítko paniky, řekl Joe Saul-Sehy, bývalý finanční poradce a spolumoderátor „The Stacking Benjamins Podcast“.
Natalie Jenningsová

Jeho rada v krátkodobém horizontu: hledejte způsoby, jak si utáhnout opasek, přehodnoťte své portfolio a vezměte si práci na částečný úvazek, abyste si dočasně doplnili příjem.

„Pravděpodobně jsme v recesi, ale získat práci je snazší než kdy předtím,“ řekl Saul-Sehy a dodal, že historie se opakuje: Podívejte se, jak poznamenal, jak se ekonomika odrazila od předchozích poklesů v letech 2002 a 2007.

„Můžu mít pod kontrolou svůj rozpočet, můžu mít pod kontrolou věci, kterých si cením, věci, do kterých šetřím, a jaké finanční tahy udělám. Soustředím se na to, moje panika opadne,“ dodal.

The Post hovořil se třemi lidmi o tom, jak rekalibrují své plány po skončení kariéry.

100dolarová bankovka nacpaná do benzínové nádrže auta, aby ilustrovala současné ekonomické tlaky, kterým Američané čelí.
Nebesky vysoké náklady na palivo jsou jen jedním z mnoha tlaků na peněženky a peněženky Američanů, kteří se blíží k důchodovému věku.
Shutterstock

Návrat do práce

Těsně před pandemií odešla obyvatelka Virginie Terri Tychan, 58, ze své práce školní administrativní sekretářky, aby pomohla pečovat o svého starého otce. Její manžel učitel plánoval, že ji letos nebo příští rok bude následovat do důchodu a dvojice se přestěhuje na Floridu.

„Měli jsme plány.“ Najednou nefungují,“ řekl Tychan The Post. Místo toho její manžel na neurčito odkládá odevzdání svých dokumentů a ona se vrací do práce.

„Připravuji se, že si znovu začnu hledat jinou práci,“ řekla Tychan, která hledá ve školském systému v naději, že navýší svůj důchod a zdravotní výhody.

„Kdyby věci byly jako před dvěma lety, bylo by to v pořádku, aniž bych pracoval.“ Mysleli jsme si, že děláme všechno správně,“ pokračovala.

Tychan, jejíž syn, snacha a tři vnučky žijí s ní a jejím manželem, uvádí jako překážky rostoucí ceny plynu, inflaci a vyšší ceny bydlení.

„Jsem opravdu nervózní,“ dodala.

Ale navzdory tomu, že se ke zlatým létům přiblížila s nově objevenou nejistotou, Tychanovi vnoučata byla stříbrná: „Děti vám opravdu rozzáří den. Bylo to požehnání.“

Donna Jackson ze Syrakus a její syn na jeho promoci.  Jackson odešel z letectva a její práce jako soudní reportérka;  ekonomika ji nutí přehodnotit své plány do budoucna.
Soudní reportérka v důchodu Donna Jackson, 56, nechala svého syna vystudovat vysokou školu a připravovala se na další kapitolu života – ale nyní musela znovu vstoupit do pracovního procesu.

Odkládání uspokojení z důchodu

Minulý týden odešla 56letá Donna Jacksonová ze své práce soudní reportérky. Maminka ze Syrakus v New Yorku, která má také důchod od letectva, nedávno překonala chronický zdravotní stav a chtěla si užívat života.

„Od roku 2000 jsem byla svobodnou matkou. Vychovala jsem svého syna a dostala jsem ho na vysokou školu. Mám dva plány zdravotní péče. Dělám všechno správně. Ale věci se cítí jinak než před dvěma lety,“ řekl Jackson, který má také smluvní vystoupení s Air Force.

Než se rozhodla, kde se usadit, měla v plánu stát se sněžným ptákem a pronajmout si několik různých míst s teplým počasím. Přemýšlela také o prodeji svého hlavního domu, aby mohla být blízko svého syna ve Washingtonu, DC Místo toho se musela otočit, zůstat na místě a zároveň urychlit práci na zakázku.

„Uvidím, kde jsem za šest měsíců, a uvidím, jestli vydělávám dobré peníze pomocí smluvních prací. Pokud mám pocit, že to dokážu udržet, zatáhnu za špendlík [and go south],“ ona řekla.

Aby kompenzovala inflaci, utahuje si opasek — vzdává se drahých kosmetických ošetření, počítá s nákupem potravin a uvažuje o prodeji jednoho ze svých dvou aut.

„Průměrný medvědí trh trvá asi devět až 10 měsíců, takže si pořád říkám, že to bude v pořádku,“ dodala.

Donna Jackson, vysloužilé letectvo, v uniformě.
Penze letectva Donny Jacksonové ji neizoluje od obav ze současného ekonomického klimatu.
Fotografie poskytla Donna Jackson

Odsouvání odchodu do důchodu

Tento měsíc byl učitel kapely v New Yorku Daniel, který své příjmení z profesních důvodů zatajil, připraven po 20 letech ve veřejném školském systému opustit svou kariéru.

„Musel jsem odložit. Obávám se, že s rostoucími životními náklady nebude můj důchod stačit,“ řekl The Post.

Daniel a jeho 59letá manželka mají tři dospělé děti, žijí v Brooklynu, vlastní druhý domov v Pensylvánii a doufají, že budou cestovat.

„Teď 401(k) mé ženy ztratil tolik peněz,“ řekl Daniel, rodák z Ukrajiny. „Nevíme, jak dlouho bude trvat, než se zotavíme.“

Mezi jeho obavy: rostoucí náklady na zdravotní péči, účty za jídlo a plyn.

„Každý den, na který myslím [finances]. Součástí amerického snu je možnost přijet do této země a pracovat,“ pokračoval Daniel. „Získáte výhody toho, co jste vybudovali nebo vydělali. Teď ten sen není bezpečný.“

Po konzultaci se svým finančním poradcem Vladem Shafirem se Daniel rozhodl ještě minimálně rok pracovat.

„Začal jsem pracovat, když mi bylo 17. Nakonec byste chtěli žít svůj život,“ řekl.

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar