Jak se Bidenova ekonomika srovnává s ekonomikou Jimmyho Cartera

25
Jak se Bidenova ekonomika srovnává s ekonomikou Jimmyho Cartera

Možná jste slyšeli: Joe Biden je formovat se jako další Jimmy Carter.

Jako demokratický prezident v 70. letech se Carter musel vypořádat s prudkým nárůstem inflace, jak to nyní dělá Biden. Carter také čelil energetické krizi, která vznikla v zahraničí, stejně jako se Biden nyní snaží vypořádat se s prudce rostoucími cenami benzínu způsobenými ruskou invazí na Ukrajinu. Carter skvěle prohlásil, že národ čelil „krize důvěry“, což je pravděpodobně případ Bidena, vzhledem k důvěře spotřebitelů, nějakými opatřenímije na rekordně nejnižších úrovních.

Republikáni samozřejmě doufají, že mezi Jimmym Carterem a Joe Bidenem je ještě jedna podobnost. Carter byl prezidentem na jedno funkční období, který prohrál svou kandidaturu na znovuzvolení v roce 1980 drtivým vítězstvím Ronalda Reagana. Republikáni kontrolovali Bílý dům dalších 12 let. Zatím není jasné, zda se Biden bude ucházet o znovuzvolení v roce 2024, ale zdá se, že demokraté mají v letošních volbách v polovině volebního období příliš mnoho.

Jako součást Yahoo Finance Bidenomics Report Cardporovnáváme Bidenův výkon v ekonomice s minulými prezidenty a vracíme se ke Carterovi. Sledujeme šest ekonomických ukazatelů s údaji poskytnutými Moody’s Analytics a porovnáváme Bidena s jeho předchůdci ve stejném období jejich předsednictví. Máme tedy v ruce data, abychom mohli přímo porovnat Bidenovy a Carterovy ekonomiky v 17. měsíci funkčního období každého prezidenta.

Americký senátor z Delaware Joseph Biden při sbírce ukáže na přítele z davu na akademii v Padově prezidentovi Jimmymu Carterovi.  Carter strávil večer ve Wilmingtonu kampaní za Bidena, který se uchází o druhé funkční období.

Tehdejší senátor Joseph Biden při sbírce ukáže na přítele z davu na akademii v Padově prezidentovi Jimmymu Carterovi. Carter strávil večer ve Wilmingtonu kampaní za Bidena, který se ucházel o druhé funkční období.

Zatím je to nerozhodné, Bidenova ekonomika si vede lépe ve třech metrikách a Carterova ekonomika si vede lépe ve zbylých třech. Mnoho Američanů vzpomíná na Carterova léta jako na ponurou éru charakterizovanou vysokou inflací. Ale to se skutečně stalo až na konci Carterova prezidentství, včetně sedmiměsíční recese, která začala v lednu 1980. Během prvních několika let Carterových na konci 70. let se ekonomice ve skutečnosti dařilo dobře.

Ekonomika byla silná i během Bidenova prvního roku, částečně kvůli šťastnému načasování. Biden nastoupil do úřadu v roce 2021, když se zotavování z recese COVID teprve rozjíždělo a vakcíny proti COVID konečně umožnily částem ekonomiky pomalu se vrátit k normálu. Existovalo také mimořádné množství fiskálních a měnových stimulů, které zkrátily recesi a urychlily oživení.

Pět níže uvedených grafů ukazuje, jak oba prezidenti srovnávají růst celkové zaměstnanosti a zaměstnanosti ve výrobě, plus růst HDP, výkonnost akciového trhu a průměrné hodinové výdělky. (Chcete-li procházet grafy, klikněte na šipky v levém horním rohu.)

Biden má výhodu v celkových pracovních ziskech a ve skutečnosti vede všechny prezidenty v této metrice kvůli rychlému zotavení po COVID. Carter je druhý mezi osmi prezidenty, což naznačuje sílu ekonomiky na začátku své kariéry. Toto měřítko nepřizpůsobujeme růstu populace, díky čemuž jsou zisky pracovních míst na počátku Carterova prezidentství ještě působivější.

Carter vyhrává na pracovních místech ve výrobě, Biden je druhý mezi všemi prezidenty. To odráží větší podíl pracovní síly zaměstnané ve výrobě v 70. letech 20. století. Výrobní práce od té doby postupně klesala na základě podílu, jak se americká ekonomika posunula směrem ke službám.

[Follow Rick Newman on Twitter, sign up for his newsletter or send in your thoughts.]

Biden má oproti Carterovi mírný náskok v růstu HDP, který upravujeme podle růstu populace. Opět platí, že Biden a Carter jsou jednička a dvojka mezi osmi prezidenty, což je další odraz silných ekonomik, na které oba na začátku svého funkčního období dohlíželi.

Oba jsou střední, pokud jde o výkonnost akciového indexu S&P 500. Biden je na 4. místě, Carter na 6. místě. Barack Obama měl nejlepší výkon na akciích za 17 měsíců, opět především kvůli načasování. Obama nastoupil do úřadu těsně před koncem likvidace akciových trhů, přičemž akcie dosáhly dna a začaly v Obamově druhém měsíci rekordní trhliny. Biden byl na druhém místě z hlediska výnosů na akciových trzích až do loňského prosince, kdy akcie dosahovaly vrcholu a chystaly se vstoupit na medvědí trh, na kterém jsou stále.

Biden je nejhorší v průměrném hodinovém výdělku, zatímco Carter je na druhém místě. Naše Bidenomics Report Card neměří inflaci přímo, ale upravujeme výdělky o inflaci, abychom změřili „skutečné“ příjmy, které určují kupní sílu Američanů. Inflace nahlodala příjmy za Bidena, a proto je na posledním místě. Silné zisky reálného příjmu za Cartera byly tehdy dalším měřítkem solidní ekonomiky.

DENVER – 26. SRPNA: (LR) Americký senátor Joe Biden, bývalý prezident Jimmy Carter a Jill Biden sledují jednání druhého dne Demokratického národního shromáždění (DNC) v Pepsi Center 26. srpna 2008 v Denveru, Colorado.  Americký senátor Barack Obama (D-IL) bude oficiálně nominován jako demokratický kandidát na amerického prezidenta poslední den čtyřdenního sjezdu.  (Foto: Justin Sullivan/Getty Images)

Tehdejší americký senátor Joe Biden, bývalý prezident Jimmy Carter a Jill Biden sledují jednání druhého dne Demokratického národního shromáždění (DNC) v Pepsi Center 26. srpna 2008 v Denveru, Colorado. (Foto: Justin Sullivan/Getty Images)

Pokud jde o samotnou inflaci, během 17. měsíce Jimmyho Cartera činila 7,4 %, zatímco ve stejném okamžiku Bidenova prezidentství je to 8,6 %. Výhoda Carterové, výsledkem je nerozhodný výsledek 3:3.

Směr ekonomiky je něco, na čem hodně záleží, a my samozřejmě nevíme, kam to směřuje po zbytek Bidenova předsednictví. Ale směřování ekonomiky jasně vysvětluje, proč Carter v roce 1980 drtivě prohrál a proč mnoho Američanů považuje jeho období za neúspěšné prezidentské období.

Carterova ekonomika zůstala silná až do jeho třetího roku v úřadu, kdy růst začal klesat a inflace začala raketově stoupat. Inflace dosáhla vrcholu na 14,6 % v dubnu 1980 a HDP ve druhém a třetím čtvrtletí téhož roku klesl. Od března do července přibývalo propouštění a ekonomika přišla o práci. Věci se do listopadových voleb mírně zlepšily, ale zdaleka ne natolik, aby se to změnilo. Pro prezidenta doslova neexistuje horší doba na to, aby se setkal s recesí, než šest měsíců předtím, než požádá voliče, aby ho znovu zvolili.

Podle Bidena Američané jasně cítí, že se věci zhoršují, nikoli lepší, a data to podporují. Inflace se poslední rok neustále zhoršuje a ceny plynu, nyní téměř 5 dolarů za galon, jsou na nejvyšších úrovních, jaké kdy byly, bez očištění o inflaci. Růst HDP se zpomaluje po svalnatém nárůstu o 5,7 % v roce 2021. Růst pracovních míst je stále silný, ale agresivní zvyšování úrokových sazeb Federálního rezervního systému to také znamená, že jde o brzdu jako způsob ochlazení ekonomiky a zkrocení inflace.

Nic z toho však neznamená, že Biden je předurčen snést stejný osud jako Carter a ukončit své prezidentství ve snaze vysvětlit recesi. Plán Fedu na boj s inflací by mohl fungovat a zpomalit ekonomiku natolik, aby srazil ceny dolů a zároveň udržel růst v chodu. Významný pokles inflace by měl spotřebitele rozveselit. Biden má ještě dva roky, než on nebo jeho nástupce musí přesvědčit voliče, že by se měli držet demokratického ekonomického plánu a dát Demsovi další čtyři roky v Bílém domě. Je docela možné, že během té doby by mohlo dojít k nějakému vyřešení rusko-ukrajinské války, jedinému největšímu způsobu, jak snížit ceny ropy a benzínu. Možná až dolů.

I kdyby došlo k recesi, mohla by být dostatečně krátká na to, aby ubrala z ekonomiky páru, zlomila inflaci a do roku 2024 by země vypadala docela dobře. Můžeme to říci, když se nepodíváme na prezidentský úřad Cartera, ale na úřad jeho nástupce, Ronald Reagan, který se ve svém 17. měsíci, v červnu 1982, snažil vést národ další recesí.

Z osmi prezidentů v naší zprávě se Reagan v té době svého prezidentství umístil na posledním místě v růstu HDP a výnosech akciového trhu a v ostatních kategoriích nebyl o moc lepší. Fedu se však podařilo snížit inflaci dolů a recese skončila v Reaganově 23. měsíci. Následovalo silné zotavení a Reagan vyhrál znovuzvolení v roce 1984 s ještě větším náskokem, než porazil Cartera v roce 1980. To je Bidenův případ.

Kliknutím sem zobrazíte zprávy o politice související s podnikáním a penězi

Přečtěte si nejnovější finanční a obchodní zprávy od Yahoo Finance

Stáhněte si aplikaci Yahoo Finance pro Jablko nebo Android

Sledujte Yahoo Finance Cvrlikání, Facebook, Instagram, Flipboard, LinkedIna Youtube

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar