Měli byste investovat do akcií Revlon právě teď? | Chytrá změna: Osobní finance

30
Měli byste investovat do akcií Revlon právě teď?  |  Chytrá změna: Osobní finance

(Robin Hartill, CFP®)

Revlon (NYSE: REV) je nejnovější společností, která požádala o ochranu před bankrotem podle kapitoly 11, jen aby zaznamenala prudký nárůst cen akcií. Přestože akcie tento týden klesly, od 13. června jsou stále téměř o 400 % vyšší. Ke stejnému jevu došlo v roce 2020, kdy drobní investoři spěchali investovat do velkých jmen, jako jsou Hertz (NASDAQ: HTZ) a JCPenney poté, co podali návrh na bankrot.

Alespoň část Revlonova nárůstu byla způsobena meme akcie nadšenci na fórech, jako je WallStreetBets Reddit. Investory může také přilákat příležitost koupit akcie ikonické značky, jako je Revlon, za velmi levné ceny. Ale realita nákupu akcií zkrachovalé společnosti není hezká.

Zdroj obrázků: Getty Images.

Lidé také čtou…

Co způsobuje shromáždění bankrotu?

Společnosti vyhlásí bankrot, když se jejich dluh stane nezvládnutelným. Revlon má podle poslední čtvrtletní zprávy o výdělcích dluh ve výši 3,3 miliardy dolarů. Existuje však několik důvodů, proč může dojít k bankrotu.

  • Investorský optimismus: Někteří investoři se domnívají, že hluboce zadlužená společnost může vyjít z bankrotu v silnější finanční pozici. V Revlonově případě pomohly zvěsti, že indický konglomerát Reliance Industries očekává odkup, růst cen akcií kosmetického giganta.
  • Krátkodobé obchodování: Někdy poté, co cena akcie spadne na nepředvídaná minima, její cena dočasně vzroste. Tento jev je známý jako a mrtvá kočka odskočit v investování. Denní obchodníci a další spekulanti skočí do něčeho, co vypadá jako výhodná koupě, a tlačí cenu akcií nahoru. Tady nejde o základy podnikání, uvědomte si to. Jde jednoduše o to, pokusit se rychle vydělat peníze načasováním trhu.
  • Je to terč s krátkým stiskem: Retailoví investoři mohou koupit akcie v problémové společnosti, která byla silně krátká v naději, že vyvolá krátké zmáčknutí. Vzhledem k tomu, že cena akcií stoupá výše, musí ti, kteří jsou v nedostatku, koupit akcie, aby uzavřeli své pozice a vyhnuli se dalším ztrátám. Myslet si GameStop v roce 2021. Vzhledem k tomu, že více než 50 % volně obchodovaných produktů Revlon se prodává nakrátko, tento jev pravděpodobně tlačí cenu výše.

Proč bude bankrot pro investory Revlon pravděpodobně ošklivý

Je nepravděpodobné, že věci skončí dobře, když investujete do zkrachovalé společnosti. Zde je to, co mohou akcionáři očekávat.

Poté, co společnost podá návrh na bankrot, obvykle již nesplňuje požadavky velkých burz, takže je vyřazena z burzy. (V době psaní tohoto článku Revlon stále obchoduje na newyorské burze cenných papírů, ale NYSE zahájila proces stažení akcií.)

Žádný zákon však nezakazuje obchodování s akciemi v zkrachovalé společnosti. Místo toho budou společnosti v úpadku často obchodovat dál mimoburzovní trhykteré mají neuvěřitelně laxní požadavky na zveřejňování finančních informací. Akcie se budou obchodovat s pětipísmenným tickerem končícím na „Q.“ Někteří obchodníci budou moci těžit z divokých cenových pohybů akcií, i když mnozí přijdou o peníze, pokud věci správně nenačasují.

Tam, kde jsou věci opravdu ošklivé, je konkurzní soud. Při reorganizaci podle kapitoly 11 zaujímají společní akcionáři svá místa v souladu se všemi ostatními věřiteli společnosti. U konkurzního soudu platí přísný příkaz, kdo dostane zaplaceno jako první. I když je to trochu zjednodušené, obvykle to vypadá takto:

  1. Zajištění věřiteléjejichž pohledávky jsou zajištěny kolaterálem; například banka, která vlastní hypotéku.
  2. Držitelé dluhopisů
  3. Majitelé preferovaných akciídruh cenného papíru se znaky akcií i dluhopisů.
  4. Majitelé kmenových akcií

Jak vidíte, běžní akcionáři přicházejí jako poslední. Společní akcionáři získají části šrotu pouze v případě, že každá úroveň věřitelů nad nimi byla v plné výši zaplacena. Obvykle to znamená, že vlastníkům kmenových akcií nezbude nic.

Ačkoli společnost v kapitole 11 může pokračovat ve své činnosti, někdy soud schválí to, co je známé jako prodej podle § 363. To ale není dobrá zpráva pro běžné akcionáře. Málokdy zbývají peníze na odškodnění těch, kteří po prodeji vlastní kmenové akcie.

I když reorganizace nevede k prodeji, běžní akcionáři obvykle nezískají zpět své investice. Nejběžnějším scénářem je, že reorganizace zruší stávající akcie a hodnotu budou mít pouze nově vydané akcie v reorganizované společnosti. Běžným akcionářům tak obvykle zbývá jen málo nebo nic.

Úřad pro regulaci finančního průmyslu (FINRA) varuje: „Obzvláště neobvyklé jsou případy, kdy mohou být staré akcie vyměněny za akcie nově reorganizovaných společností.“

Jedna výrazná výjimka z pravidla je Hertz. Společnost se dostala z bankrotu v roce 2021 po nabídkové válce, která do gigantu půjčoven aut vložila kapitál ve výši 5,9 miliardy dolarů. Po počátečním vyhlášení bankrotu akcie klesly až na 0,40 dolaru – ale běžní akcionáři od dohody odešli s přibližně 8 dolary za akcii. Zdá se, že někteří investoři kupují akcie Revlon v naději, že bude následovat podobnou trajektorii.

Ale Hertzova situace byla neobvyklá. Společnost ohlásila bankrot v době, kdy se kvůli COVID-19 zastavilo cestování. Dohoda, která vynesla Hertze z bankrotu, přišla o 13 měsíců později uprostřed dramatického nárůstu půjčoven aut a vnitrostátního cestování.

Stručně řečeno, Hertzův dramatický pád a odraz se stal za velmi neobvyklých okolností. Investoři by neměli kupovat akcie zkrachovalých společností a očekávají, že dosáhnou podobného obchodu.

Nepočítejte s tím, že Revlon bude pěkně sedět

I když vždy uslyšíte příběhy lidí, kteří vydělávají velké peníze na vysoce rizikových krátkodobých obchodech, dlouhodobé investování je nejosvědčenější způsob, jak budovat bohatství. Vyhněte se tedy investicím do Revlonu a dalších problémových společností jen proto, že vypadají jako snadno vydělané peníze. Pokud se rozhodnete investovat, ujistěte se, že jste spokojeni s vysokou pravděpodobností, že prohrajete hodně.

10 akcií, které se nám líbí lépe než Revlon

Když má náš oceňovaný tým analytiků tip na akcie, může se vyplatit poslouchat. Koneckonců, newsletter, který provozují více než deset let, Motley Fool Stock Advisorztrojnásobil trh.*

Právě odhalili, v co věří deset nejlepších akcií aby investoři kupovali právě teď… a Revlon nebyl jedním z nich! To je pravda – myslí si, že těchto 10 akcií je ještě lepší nákup.

*Skladový poradce se vrací od 2. června 2022

Robin Hartill, CFP® nemá pozici v žádné z uvedených akcií. Motley Fool nemá žádnou pozici v žádné ze zmíněných akcií. Motley Fool má a zásady zveřejňování.

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar