Nálada spotřebitelů padla na rekordní minimum

31
Nálada spotřebitelů padla na rekordní minimum

Spotřebitelská důvěra v USA na začátku června klesla a dosáhla nejnižší úrovně, jaká kdy byla zaznamenána, protože prudce stoupající inflace sužuje rozpočty Američanů a podněcuje obavy o ekonomiku jako celek.

Index spotřebitelského sentimentu Michiganské univerzity zveřejněný v pátek ukazuje, že index tento měsíc klesl na 50, což je 14,4% pokles oproti květnu a nejnižší hodnota od začátku průzkumu na konci 70. let.

nakupující spotřebitel

Zákazník tlačí nákupní košík v supermarketu 12. dubna 2022 v okrese San Mateo v Kalifornii. (Foto od Liu Guanguan/China News Service prostřednictvím Getty Images / Getty Images)

Průzkum ukázal pokles ve všech složkách, což odráží bezútěšnou vizi respondentů: Výhled na rok dopředu se propadl o 24 %, zatímco Američané posouzení jejich osobní finanční situace zhoršila o 20 %.

REPUBLIKÁNI KLOPOU BIDENA ZA HRU Z INFLACE OBVINĚNÍ, PROTOŽE SPOTŘEBITELSKÉ CENY ROSTOU VYŠŠÍ

Více než polovina dotázaných spotřebitelů uvedla, že očekávají, že jejich příjmy v příštím roce porostou. Ale zároveň 53 % odpovědělo, že očekávají, že inflace předstihne jakýkoli růst příjmů.

Nakupující uvnitř obchodu s potravinami v San Franciscu, Kalifornie, USA, v pondělí 2. května 2022. (Fotograf: David Paul Morris/Bloomberg přes Getty Images / Getty Images)

„Zatímco spotřebitelé jsou relativně optimističtí ohledně stability svých příjmů, jejich vnímání ekonomiky je mnohem silněji ovlivněno obavami z inflace,“ uvedla v prohlášení ředitelka průzkumu Joanne Hsuová.

POWELL PŘIZNÁVÁ, ŽE ZVÝŠENÍ SAZEB FEDU MŮŽE ZPŮSOBIT NEZAMĚSTNANOST LETO

„S tím, jak je stále těžší se vyhnout vyšším cenám, spotřebitelé nemusí cítit jinou možnost, než upravit své vzorce utrácení, ať už náhradou zboží nebo úplným zřeknutím se nákupů,“ pokračoval Hsu. „Rychlost a intenzita, s jakou k těmto úpravám dochází, bude rozhodující pro trajektorii ekonomiky.“

spotřebitel

Nakupující v obchodě s potravinami v San Franciscu, Kalifornie, USA, v pondělí 2. května 2022. Spotřebitelské výdaje v USA očištěné o inflaci vzrostly v březnu navzdory intenzivním cenovým tlakům, což naznačuje, že domácnosti mají stále solidní chuť k jídlu. (Fotograf: David Paul Morris/Bloomberg přes Getty Images / Getty Images)

Nejnovější index spotřebitelských cen ministerstva práce ukazuje, že inflace v květnu nečekaně vzrostla o 8,6 %. nejrychlejším tempem od prosince 1981.

ZÍSKEJTE FOX BUSINESS NA CESTÁCH KLIKNUTÍM ZDE

Rostoucí ceny požíraly výdělky Američanů, protože inflace již měsíce předstihla růst mezd, vyvolává obavy z recese jak se domácnosti připravují na rychlejší růst cen.

K této zprávě přispěla Megan Henney z FOX Business.

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar