Narážení na zisky Exxonu, setkání se saúdským princem

39
Narážení na zisky Exxonu, setkání se saúdským princem
  • Biden má jen málo možností, jak snížit ceny plynu a odvrátit politické vymazání.
  • Udělal velkou sázku tím, že porazil Exxona a příští měsíc odcestoval do Saúdské Arábie.
  • „Žebrání MBS o ropu ceny plynu nesníží,“ řekl v rozhovoru poslanec Ro Khanna z Kalifornie.

Prezident Joe Biden zírá na politické vymazání během několika měsíců.

Hrozí, že prudký nárůst cen ropy a plynu způsobí demokratům v polovině listopadu rozhodující porážku. Celostátní průměr za galon běžného benzínu minulý víkend poprvé přesáhl 5 dolarů. Je to skok o 10 procent před měsícem, což odráží obrovskou spotřebitelskou poptávku převyšující dostupnou nabídku ropy a silné následné otřesy na energetických trzích z války na Ukrajině.

Ponuré politické vyhlídky pro Bílý dům byly umocněny zprávou o inflaci dopadl hůř, než mnozí ekonomové očekávali. Ukázalo se, že ceny potravin, letenek a nájemného rostou nejrychlejším tempem za čtyři desetiletí. Biden od té doby zdvojnásobil svůj závazek bojovat proti rostoucím cenám a učinit z něj nejvyšší domácí prioritu.

Nárůst cen benzinu však podporuje současnou inflační spirálu. Zatěžuje podniky většími účty za elektřinu, leteckou dopravu a lodní dopravu, což pro Američany plošně zvyšuje ceny. Zdá se, že pro Bílý dům zbývá jen málo možností, jak zvrátit nedostatek zásob. Již v květnu se zavázala uvolnit jeden milion barelů denně ze strategických ropných rezerv, zmírnila předpisy pro etanolová paliva a pokusila se uvolnit ucpané přístavy.

„Prezident Biden používá v podstatě celou sadu nástrojů, které jsou k dispozici,“ řekl Insideru Jonathan Elkind, vedoucí vědecký pracovník Centra pro globální energetickou politiku na Kolumbijské univerzitě. „Zdá se mi, že Bidenova administrativa dělá mnoho typů věcí, které dávají smysl.“

Ale tyto kroky nedokázaly poskytnout úlevu na pumpě a to přimělo Bidena k velké sázce s rostoucími cenami plynu bez konce. Zbil Exxon a pokáral další velké ropné společnosti dosahovat obrovských zisků v dopise signalizujícím agresivnější přístup vůči sektoru, který nabádá k rychlému navýšení výroby.

Je připraven setkat se v červenci se saúdským korunním princem Mohammadem Bin Salmanem, přestože slíbil, že ze Saúdské Arábie udělá mezinárodního vyvrhele kvůli zabití Džamála Chášukdžího, prominentního kritika saúdské královské rodiny a novináře, který pobýval v USA.

Uvidí se, zda jít po jednom strašákovi v podobě Big Oil a přiklonit se k dalšímu v podobě pochybného spojence bude stačit k manipulaci s cenami plynu a k tomu, aby demokraté letos na podzim neztratili jednu nebo obě komory Kongresu.

Demokratům není příjemné obracet se na Saúdskou Arábii pro více ropy

Ron Wyden Schumer

Senátorka Debbie Stabenow (D-MI), senátor Ron Wyden (D-OR), vůdce senátorské většiny Chuck Schumer (D-NY) a ministryně obchodu Gina Raimondo se účastní tiskové konference o problémech dodavatelského řetězce.

Joshua Roberts/Getty Images


Možný obraz Bidena, jak si potřásá rukou se saúdským vůdcem, který je údajně strůjcem Khashoggiho vraždy, stačí k tomu, aby vyvolal neklid a kritiku mezi jeho demokratickými spojenci.

Senátor Tim Kaine z Virginie pro Insider řekl, že si myslí, že schůzka je „špatný nápad“, a dodal, že to byla jeho „intuice“, že prezidentova cesta byla alespoň částečně zamýšlena k tomu, aby Rijád popohnal ke zvýšení produkce ropy.

„Žebrání MBS o ropu ceny plynu nesníží,“ řekl Insideru poslanec Ro Khanna z Kalifornie, prominentní progresivní představitel sněmovny. Dodal, že Biden by měl stanovit předběžné podmínky, jako je tlak na saúdskou vládu, aby zrušila svou ničivou blokádu Jemenu.

„Vidím jen velmi málo důkazů, že Saúdové se chystají snížit ceny plynu,“ řekl ve středu senátor Ron Wyden z Oregonu. „Vidím mnoho důkazů o jejich hrozném porušování lidských práv.“

Rijád má velmi omezený prostor pro zvýšení produkce ropy — známý jako „volná kapacita“ — a analytici říkají, že i kdyby Saúdská Arábie pumpovala více ropy, tak stále může selhat prorazit prudký nárůst cen plynu. „Není to jako hodit vypínačem,“ řekl Elkind. „Není to tak, že by to okamžitě ovlivnilo věci.“

Někteří tlačí na Bidenovu administrativu, aby myslela mimo rámec. Skanda Amarnath, výkonný ředitel levicově orientovaného think-tanku Employ America, argumentuje federální vláda by měl krátce zaručit poptávku mezi producenty ropy další administrativní manévry a upřednostňovat iniciativy v oblasti čisté energie z dlouhodobého hlediska.

„Demokratům se zdá trapné mluvit o tom, jak dělat věci, které jsou svým způsobem přátelské k průmyslu,“ řekl Amarnath Insideru. „Ale ve skutečnosti existují věci, pokud je uděláte správně, zabráníte tomu, aby se ceny ropy zhroutily a znovu zažili tento cyklus boom-propad.“

„Není nic, co by prezident kontroloval méně než ceny plynu“

Ceny plynu nad hranicí 6 dolarů se zobrazují na čerpací stanici v Sacramentu v Kalifornii v pátek 27. května 2022.

Ceny plynu jsou rekordně nejvyšší, v Kalifornii přesahují 6 dolarů.

Rich Pedroncelli / AP


Odborníci tvrdí, že Bílý dům je vydán na milost a nemilost rozbouřeným globálním energetickým trhům vážně narušeným válkou na Ukrajině. „Není nic, co by prezident kontroloval méně než ceny plynu, a nic, co by lidé chtěli, aby kontroloval více než ceny plynu,“ řekl Insideru Jason Furman, dříve špičkový ekonom v Obamově administrativě.

Demokraté v Kongresu se snaží udržet své tenké většiny. Republikáni narážejí na demokraty jako na daňové a výdajové liberály, kteří loni stimulačním zákonem zhoršili inflaci a udusili domácí výrobu energie.

Někteří demokraté obviňují velké ropné společnosti, že shrábnou obrovské zisky na úkor Američanů, kteří jsou ždímáni u benzínové pumpy. Wyden se chystá odhalit plán, který by udeřil ropné společnosti 21% přirážkou na zisky považované za nadměrné, spolu se zdaněním firem, které odkupují jejich akcie.

„Velká ropa si vede podle federálního daňového zákoníku tak skvěle na úkor spotřebitele,“ řekl Wyden Insideru a dodal, že věří, že jeho opatření „spojí“ s lidmi. Samostatné průzkumy od levicově orientované Groundwork Collaborative a The Washington Post ukazují, že většina voličů připisuje vinu ropným společnostem, které se snaží vydělat na prudkém nárůstu cen plynu.

„Zisky jsou čtyřikrát vyšší než před válkou na Ukrajině,“ řekla Lindsay Owensová, výkonná ředitelka Groundwork Collaborative, která provedl rozsáhlý výzkum na toto téma, řekl v rozhovoru. „Vedoucí pracovníci ropných společností přinášejí obrovské zisky a chlubí se tím akcionářům ve výdělcích.“

Sens. Bernie Sanders z Vermontu a Sheldon Whitehouse z Rhode Island také zveřejnili své vlastní neočekávané daňové návrhy. Ty jsou vytvořeny podle programů nedávno zavedených v Itálii a Spojeném království, které poskytují šeky nejchudším rodinám.

Bidenova administrativa ponechala dveře otevřené také dani z neočekávaných zisků. Někteří liberální a konzervativní ekonomové však kritizují neočekávané daně jako potenciálně inflační a poškozující snahy o zvýšení produkce ropy.

„Plán Wyden by se částečně přenesl na spotřebitele ve formě vyšších cen a odrazoval by od výroby,“ řekl Furman. „Není to správný přístup.“

„Myslím, že skutečnost, že Bidenova administrativa uvaluje daň z neočekávaných zisků nebo říká, že to zváží, ukazuje, že jsou v režimu přesouvání viny, nikoli ve skutečnosti konstruktivním režimem,“ Donald Schneider, zástupce vedoucího oddělení politiky USA ve společnosti Piper. Sandler a bývalý poradce republikánské sněmovny, řekl Insider.

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar