Názor | Na inflaci a potravinové krizi může svět spolupracovat nebo se rozpadnout

27
Názor |  Na inflaci a potravinové krizi může svět spolupracovat nebo se rozpadnout

Jak už to tak často bývá, nejostřejší ránu utrpí nejchudší země a historie ukazuje, že hlad se může rychle změnit na smrtící. Nigérie, Somálsko, Etiopie, Egypt a Jemen již pociťují bolest z nedostatku potravin, The Washington Post poznámky; Rostoucí ceny vyvolaly protesty Argentina, Indonésie, Tunisko a Srí Lankamezi jinými zeměmi.

Největší omezení na vývoz ukrajinského obilí je neschopnost země využívat svůj primární černomořský přístav Odesa. Ukrajina se místo toho pokusila své obilí přepravit silnice, železnice a řekaale tyto metody zdaleka nedosahují toho, co by se vyváželo přes ukrajinské přístavy. Před ruskou invazí Ukrajina vyvážela v průměru 3,5 milionu tun obilí za měsíc. V březnu to kleslo na 300 000 tun a v dubnu vzrostlo na něco málo přes jeden milion tun.

Hlasitost by Oděsa zvládla a stále je pod kontrolou Ukrajiny. Problémem jsou válečné lodě a miny, které blokují lodní dopravu. Rusko má uvedeno že je připraven otevřít bezpečný kanál z Oděsy, ale udělal by to očekávat zrušení některých sankcí výměnou. Spojené státy a jejich spojenci se bránili zrušení jakýchkoli sankcí; Ukrajinci říkají Rusko nelze věřit.

Čas rychle utíká. Ozimá pšenice je zralá a asi 25 milionů tun obilípodle odhadů Organizace spojených národů by na Ukrajině mohla hnít, pokud nebude brzy vyvezena. I okamžitá dohoda o uvolnění cesty do Oděsy by si vyžádala týdny, než by zajistila velkou flotilu ochotnou podstoupit riziko vstupu do válečné zóny a zaplatit nezbytné pojištění a doprovod. Použití lodí NATO by mohlo vytvořit nebezpečí přímé konfrontace s ruskými válečnými loděmi, kterými západní spojenci byli se záměrem vyhnout se.

Generální tajemník JEDNO, Antonio Guterres, ano řekl že „neexistuje účinné řešení potravinové krize bez opětovného začlenění ukrajinské produkce potravin, stejně jako potravin a hnojiv vyrobených Ruskem a Běloruskem, na světové trhy, a to navzdory válce“. Ve skutečnosti navrhl, aby Spojené státy a Evropa uvolnily stávající sankce na vývoz ruského a běloruského zemědělství výměnou za to, že nechají ukrajinské obilí volně proudit do světa.

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar