OSOBNÍ FINANCE: Měli byste kauci z akcií?

14
OSOBNÍ FINANCE: Měli byste kauci z akcií?

Během své dlouhé kariéry radí klientům ve všech finančních záležitostech, nejdražší čtyři slova, která jsem slyšel, jsou: „Tento čas je jiný.“ Důvod, proč se tato fráze překládá jako „drahé“, je ten, že během hospodářského poklesu se mnoho investorů rozhodne prodat do čelistí šelmy a promeškají nevyhnutelné zotavení. Každá krize se cítí jako ta „velká“, ze které se vaše portfolio buď nikdy nevzpamatuje, nebo se tak stane až v průběhu desetiletí.

Je tedy současný masakr trhu „jinou“ dobou, které jsme se děsili? Porovnejme současný pokles s podobnými výprodeji trhu z nedávné historie.

Být profesionálním investorem nezbavuje člověka sdílení dokonale lidských obav, které zažívají všichni investoři. V některých případech poněkud sofistikovanější chápání základních tržních konstrukcí – jako je oceňování, likvidita trhu, monetární politika centrální banky a úvahy o fiskální politice – dává profesionálům více munice k podněcování obav a vyvolávání katastrofických scénářů.

Osobně jsem zažil své největší obavy během finančního zhroucení v roce 2008 a nástupu celosvětové pandemie. Ve svých slabších chvílích jsem si kladl otázku, zda lze rozumně tvrdit, že ty časy byly skutečně „jiné“, nebo ne. Byli jiní, ale moje léta zkušeností a můj závazek držet se kurzu mi umožnily zůstat investován do konečného zotavení.

Toto bezprecedentní finanční zhroucení vyvolalo velmi reálné obavy, že by bankovní systém mohl selhat, s potenciálem způsobit vedlejší škody daleko přesahující selhání Lehman a RBS. Jak zdůraznil tehdejší předseda Fedu Bernanke a ministr financí Paulson, neexistovala žádná příručka pro to, co se dělo. Rychle vpřed o více než deset let do prvních dnů ukončení pandemie koronaviru, kdy nikdo nevěděl, jaký bude počet obětí, stejně jako kdy (nebo zda) se podniky znovu otevřou – a pokud ano, v jaké podobě být. Opět chyběl playbook. Přesto se v obou případech držet se svého portfolia vyplatilo. Opětovné vyvážení vaší cílené alokace aktiv nákupem do sektorů, které byly zasaženy nejvíce, se vyplatilo ještě více.

V současné době čelí globální ekonomika dvojím hrozbám inflace a recese spolu s nedostatkem pracovních sil a restrukturalizací dodavatelských řetězců. Doposud byl rok 2022 velmi bolestivý, bez zjevného konečného bodu. Rozdíl je však v tom, že existuje příručka pro to, co trápí ekonomiku. Tato doba není „jiná“ – jen to bolí.

Loni v srpnu jsem v tomto sloupku radil proti impulzivní reakci: „Načasování trhu: Vyhněte se pokušení kauce z akcií; vaše portfolio vám poděkuje.“ V tomto článku jsem naznačil, že prodej z trhu je mnohem snazší než stanovení bodu návratu. Pokud by investoři měli pověstnou křišťálovou kouli, počkali by na pokračování trhu a prodali by těsně před současným poklesem. Pak by se koupil zpět, když tento medvěd vyčerpá dno.

Zní to směšně, že? Pokoušet se vyvolat vrcholy a propady trhu je hloupá záležitost. Pokud nemáte v úmyslu zůstat natrvalo mimo trh, moudřejším postupem je podle mého názoru zůstat v kurzu a pravidelně vyvažovat své portfolio zpět k cílové alokaci aktiv. Existuje velké množství údajů, které naznačují, že úspěšné načasování trhu je extrémně vzácné a úspěch investování silně upřednostňuje disciplinovaného investora.

Autor neposkytuje daňové, právní, finanční ani investiční poradenství. Tento materiál byl připraven pouze pro informační účely. Před zahájením jakékoli transakce byste se měli poradit se svými daňovými, právními, finančními a investičními poradci.

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar