Pojďme s touto recesí začít!

25
Pojďme s touto recesí začít!

Prezident Biden je posledním optimistou.

Šéf Fedu Jerome Powell tento týden jasně řekl, že recese nezabrání Fedu ve zvyšování úrokových sazeb tak vysoko, jak je nutné ke snížení inflace. Dokonce zněl, jako by toužil po recesi.

Po Powellovi svědčil před Kongresem 22. červnaNašeptávači Fedu vysvětlili, že Powell v boji používal slova netypická pro jeho obvykle ušlechtilý přístup. Řekl, že recese způsobená vlastním zpřísněním měnové politiky Fedu zůstává „možností“. Dosáhnout měkkého přistání s vyššími sazbami, ale stále zdravou ekonomikou by bylo „velmi náročné“. A Powell řekl, že boj Fedu proti inflaci je „bezpodmínečný“, což znamená, že mu nic nebude stát v cestě.

Analytici, kteří analyzují každý Powellův výrok, se vrtali do slova „bezpodmínečné“, které je v jeho protiinflačním slovníku nové. firma z Wall Street Evercore ISI vysvětlil že to naznačuje, že Powell a Fed plánují bezodkladně zvýšit úrokové sazby, následky budou zatraceny. Firma nyní vidí velké riziko, že Fed „přetáčí a způsobí recesi“.

Předseda představenstva amerického Federálního rezervního systému Jerome Powell svědčí před slyšením výboru Sněmovny reprezentantů pro finanční služby ve Washingtonu, USA, 23. června 2022. REUTERS/Mary F. Calvert

Předseda představenstva amerického Federálního rezervního systému Jerome Powell svědčí před slyšením výboru Sněmovny reprezentantů pro finanční služby ve Washingtonu, USA, 23. června 2022. REUTERS/Mary F. Calvert

O hrozící recesi nyní uslyšíte všude, kam se podíváte. The New York Times provozoval a užitečný příběh 24. června vysvětlovat, co je recese a kdy vypukne další, což se teď bude každý divit. Ve stejný den – možná je to Den recese! – Wall Street Journal varoval že mnoho ekonomik zpomaluje a šance na recesi rostou. Demokratický ekonom Larry Summers, jeden z mála, kdo předpověděl nárůst inflace, který nyní provází Bidenovo předsednictví, řekl, že jediný způsob, jak může Fed snížit inflaci, je tlačit nezaměstnanost směrem nahoru.

Politico nejvíce touží po zahájení této recese. „Recese se blíží!“ to hlášeno 22. června. „Vezmi to do banky.“ Pokud vám zbyly nějaké peníze, tzn.

Chudák Biden. Míra nezaměstnanosti zůstává blízko rekordního minima a stále existuje dvakrát více pracovních míst než nezaměstnaných Američanů. Biden říká zemi „recese není nevyhnutelná“, jako když pilot říká cestujícím v hořícím letadle, že může stále bezpečně přistát. Zázračná záchrana je vždy možná. Deus ex machina.

[Follow Rick Newman on Twitter, sign up for his newsletter or send in your thoughts.]

Recese se zdá být pro zhoubné řečníky nevyhnutelná, protože ekonomika zjevně zpomaluje a Fed ji potřebuje zpomalit mnohem více, aby se inflace dostala hluboko pod současnou úroveň 8,6 %. Růst HDP v prvním čtvrtletí roku 2022 byl ve skutečnosti záporný, z velké části kvůli čerstvému ​​nárůstu COVID na začátku roku, který přinutil mnoho lidí zpět do svých bunkrů. Ekonomové očekávají oživení HDP ve druhém čtvrtletí, ale tyto odhady klesají a je možné, že bychom mohli mít negativní růst HDP již dvě čtvrtletí po sobě. To je stará definice recese.

Nové a jemnější definice recese je „významný pokles ekonomické aktivity, který se šíří napříč ekonomikou a který trvá déle než několik měsíců“. Jako, poznáte to, když to vidíte. Takže pokud inflace zůstane vysoká, nezaměstnanost poroste, výdaje klesnou, náborové paušály a akcie se ještě více sníží, jistě, může to být recese.

„Obavy z recese jsou přehnané“

Ne každý tomu fandí. „Obavy recese jsou přehnané,“ prohlásila Capital Economics ve výzkumné zprávě z 23. června. „Nárůst úrokových sazeb, propad na akciovém trhu a slabá spotřebitelská důvěra podnítily obavy z blížící se recese, ale v přicházejících ekonomických datech je tomu stále málo.“ Mnoho ekonomů souhlasí, přičemž hlavním býčím ukazatelem je americký trh práce, který může být nejžhavější ze všech velkých ekonomik.

Bidenovi nezbývá nic jiného, ​​než mluvit o ekonomice. V otázce inflace zasáhl správným tónem a opakovaně prohlásil, že chápe, jak to poškozuje obyčejné pracující Američany. Ale také říká, že je optimistický ohledně budoucnostipravděpodobně připomínající katastrofu Jimmyho Carterakrize důvěry“ projev z roku 1979, díky kterému se Carter stal nevyzpytatelným šéfem.

V současné době je nepravděpodobné, že by Bidenovo cheerleading ovlivnilo zasmušilé voliče, kteří, jak se zdá, pravděpodobně v listopadových volbách v polovině volebního období zvrhnou demokratickou kontrolu alespoň nad jednou komorou Kongresu. Větší otázkou může být, zda se zachmuření Američané skutečně dokážou vzpamatovat a způsobit ekonomický propad jen proto, že věří, že k tomu dojde. Odpověď je do určité míry ano. Psychologie je v ekonomice volného trhu velmi důležitá, a pokud si pracovníci myslí, že by v blízké budoucnosti mohli přijít o práci, utrácejí na uzdě a dělají jiné kroky, které ve skutečnosti zvyšují pravděpodobnost recese.

Biden by na tom mohl být lépe, kdyby recese začala dnes, nebo před třemi měsíci, a zbytek roku 2022 bychom prostě strávili tím, že bychom ji zbavili cesty. To by přineslo oživení v letech 2023 a 2024, když se Biden snaží přesvědčit voliče, aby zvolili jeho nebo jiného demokrata v prezidentském klání v roce 2024. Bohužel, Biden ve skutečnosti nemůže rozhodovat o tom, co se stane s ekonomikou. Může nám jen říct, jak to vidí on.

Kliknutím sem zobrazíte zprávy o politice související s podnikáním a penězi

Přečtěte si nejnovější finanční a obchodní zprávy od Yahoo Finance

Stáhněte si aplikaci Yahoo Finance pro Jablko nebo Android

Sledujte Yahoo Finance Cvrlikání, Facebook, Instagram, Flipboard, LinkedIna Youtube

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar