Powell z Fedu čelí rostoucí kritice za inflační přešlapy

17
Powell z Fedu čelí rostoucí kritice za inflační přešlapy

WASHINGTON (AP) – Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell získal chválu za své obratné vedení během víru pandemické recese. Jak však narůstaly hrozby pro americkou ekonomiku, Powell stále více připadal pozorovatelům Fedu jako mnohem méně jisté.

Inflace se ukázala být vyšší a mnohem trvalejší než on nebo personální ekonomové Fedu předpokládali. A na politické schůzce minulý týden Powell oznámil neobvyklý přechod na poslední chvíli k většímu zvýšení úrokových sazeb než předtím naznačil – a poté následovala tisková konference, kterou mnozí ekonomové označili za zmatenou a rozporuplnou.

Pro Powella, kterému je všeobecně připisováno, že zabránil mnohem horší ekonomické krizi během pandemie, a který minulý měsíc získal snadné potvrzení obou stran v Senátu, to byl prudký obrat. na druhé čtyřleté funkční období.

Nyní, když čelí chronicky vysoké inflaci, klesající finanční trhy a rostoucí hrozba recesePowell čelí otázkám – a kritice – ohledně jeho správcovství Fedu v době, kdy se jeho výzvy množí.

Díky pandemii, která se odehrála jednou za století, první velké evropské válce po desetiletích a prudce rostoucím cenám plynu a potravin, které má Fed omezenou moc ovlivnit, by se Powell mohl stát prvním předsedou Fedu od dob Paula Volckera na počátku 80. zápasit se „stagflací“, bídná kombinace pomalého ekonomického růstu a vysoké inflace.

Powell se snažil omezit nejhorší vypuknutí inflace za čtyři desetiletí a minulý týden vytvořil nárůst o tři čtvrtiny bodu v krátkodobých úrokových sazbách Fedu – největší zvýšení jednotlivých sazeb za čtvrt století. Byl to nečekaně agresivní krok poté, co Powell před měsícem jasně řekl, že se blíží mírnější zvýšení sazeb o půl bodu.

Na své tiskové konferenci Powell obhajoval rozhodnutí Fedu tím, že poznamenal, že poslední údaje o inflaci byly ještě znepokojivější, než se očekávalo. Zvýšení Fedu zdraží mnoha spotřebitelům a firmám půjčování.

Přesto Powellovo vysvětlení bylo mnoha pozorovateli Fedu kritizováno a někteří si stěžovali, že nedokázal formulovat koherentní a konzistentní politiku.

„Fed se snažil dohnat bolestně vyšší inflaci,“ řekl Mark Zandi, hlavní ekonom Moody’s Analytics. „Fed nemá scénář a tak nějak si ho vymýšlí, jak to tady chodí.“

William Dudley, který jako bývalý šéf Federální rezervní banky v New Yorku sloužil s Powellem v Radě guvernérů Fedu, minulý týden ve webovém vysílání think-tanku uvedl, že vůdce centrální banky ohrožuje její důvěryhodnost.

„Když Fed takto na poslední chvíli změní názor,“ řekl Dudley, „má potenciál podkopat důvěryhodnost“ jeho kriticky důležité komunikace s trhy a veřejností.

Jak se tato kritika ozývá, Powell tento týden navštíví Capitol Hill, aby podal své pololetní svědectví před výbory sněmovny a senátu, kde by mohl čelit tvrdším otázkám než v kterémkoli jiném bodě svého působení ve funkci předsedy Fedu. Bude svědčit rok poté, co Kongresu zdůraznil svou důvěru, že inflace je dočasná a pravděpodobně „opadne“.

není. V květnu podle vlády zrychlily spotřebitelské ceny oproti předchozímu roku o 8,6 %. Na své tiskové konferenci minulý týden Powell řekl, že Fed byl překvapen nejnovějšími údaji, které byly podpořeny ruskou invazí na Ukrajinu, stále ucpanými globálními dodavatelskými řetězci, nedostatkem pracovních sil a rostoucí poptávkou po službách od nájmů po letenky do restaurací. jídla.

„Nevidíme pokrok a chceme vidět pokrok a to je opravdu další část toho, proč jsme dnes udělali to, co jsme udělali,“ řekl Powell ve středu.

Obrovské zvýšení sazeb Fedu a Powellovy komentáře obnovily mezi ekonomy obavy, kam Fed dovedl. Většina analytiků ostře kritizovala Powell Fed za příliš dlouhé čekání na zpřísnění úvěrů když loni vzlétla inflace a varují, že nyní musí zvyšovat sazby tak rychle, že riskují, že ekonomiku uvrhnou do recese.

„Naše nejhorší obavy z Fedu se potvrdily,“ uvedl Ethan Harris, globální šéf ekonomiky Bank of America, v poznámce pro klienty minulý týden. „Zaostali za zatáčkou a nyní hrají nebezpečnou hru o dohonění.“

Související obavou je, že Powell řekl, že Fed bude sazby zvyšovat, dokud nebudou existovat „jasné a přesvědčivé“ důkazy, že inflace klesá směrem ke svému 2% ročnímu cíli. Ale zvýšení sazeb obvykle trvá měsíce, než zpomalí ekonomiku. Fed by mohl skončit zvýšením sazeb více, než je potřeba, než si uvědomí, že inflace klesá, čímž se zvýší pravděpodobnost recese.

„Tvrdé přistání je pravděpodobně dost pravděpodobné,“ řekl Dudley. „Riziko tvrdého přistání se zvýšilo.“

Minulý týden Powell vyjádřil určitý optimismus ohledně trvanlivosti ekonomiky, i když jeho sebevědomí bylo utlumenější než v minulých měsících. Nadále doufal, že Fed by mohl dosáhnout „měkkého přistání“, což znamená růst, který bude dostatečně pomalý na to, aby zkrotil inflaci, aniž by způsobil pokles a rozsáhlé ztráty pracovních míst.

Dudley navrhl, že Powell by měl udělat více, aby připravil veřejnost na pravděpodobnost skutečné ekonomické bolesti.

Minulý týden politici Fedu aktualizovali své ekonomické projekce, aby poprvé od začátku zvyšování sazeb v polovině března ukázali, že očekávají nárůst nezaměstnanosti a oslabení ekonomiky během příštích dvou let. Předpokládaný nárůst byl přesto malý, nezaměstnanost do konce roku 2023 vzrostla na 3,9 %, tedy jen o tři desetiny bodu nad současnou úrovní.

Mnoho externích ekonomů je pesimističtějších, což vyvolává otázku, zda Powell Fed stále nepodceňuje škody, které může ekonomika absorbovat.

„Ve svých předpovědích se změnily ze strašně nerealistických na okrajově věrohodné,“ řekl Dudley.

Jiní ekonomové zaznamenali to, co se zdá být ústředním rozporem v Powellových komentářích: Řekl, že Fed zvyšuje sazby rychleji a pravděpodobně na vyšší úroveň, než před pouhými třemi měsíci očekával, protože ceny plynu a potravin, nejviditelnější známky inflace, stále stoupat.

Přesto „Powell otevřeně přiznává, že Fed nemá žádnou kontrolu nad“ těmito nabídkovými šoky, řekl Krishna Guha, ekonom investiční banky Evercore ISI. „Aspekty tiskové konference… se nezdály dokonale koherentní ani moudré.“

Powell může čerpat určitou útěchu ze skutečnosti, že se zdá, že i další centrální banky po celém světě bojují s kontrolou inflace. Ve stejný den, kdy Fed zvýšil svou klíčovou sazbu o tři čtvrtě bodu, oznámila Švýcarská národní banka překvapivé zvýšení o půl bodu.jeho první túra jakékoli velikosti po 15 letech.

Bank of England čelila kritice za zvýšení své klíčové sazby o čtvrt bodu za pět jednání v řadě, což je tempo, které někteří pozorovatelé stále považují za příliš pomalé na to, aby čelilo inflaci, která by letos na podzim mohla dosáhnout 11 %. Australská centrální banka během posledních pěti týdnů dvakrát zvýšila svou referenční sazbupoté, co byl ponechán téměř na nule po dobu 11 let.

Někteří ekonomové spekulují, že oznámením překvapivě velkého zvýšení sazeb z minulého týdne měl Powell v úmyslu zmást očekávání tím, že ukázal zvýšené odhodlání Fedu, a to dokonce do té míry, že by riskoval recesi, pokud by to bylo nutné k poražení vysoké recese.

„Podstupují riziko přestřelení, ale mám podezření, že je to záměrné riziko, vzhledem k prioritě, kterou mají snížit inflaci,“ řekl Donald Kohn, bývalý místopředseda Fedu, který je nyní vedoucím pracovníkem Brookings Institution. .

Většina pozorovatelů Fedu zároveň uznává, že Powellovo funkční období bylo neobvykle náročné, počínaje neustálými veřejnými útoky ze strany bývalého prezidenta Donalda Trumpa – který ho jmenoval předsedou Fedu – a později pandemickou recesí a prudkou inflací, kterou zhoršila ruská invaze na Ukrajinu.

„V posledním roce se zdá, že se všechno pokazilo,“ řekl Douglas Porter, hlavní ekonom BMO Financial Group. „Myslím, že nám ve skutečnosti patří trochu štěstí.“ Pro ekonomiku stále existuje cesta, jak to překonat bez úplné recese.“

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar