Předseda Fedu protiřečí Bidenovi, říká, že ruská invaze na Ukrajinu není hlavním hnacím motorem inflace

18
Předseda Fedu protiřečí Bidenovi, říká, že ruská invaze na Ukrajinu není hlavním hnacím motorem inflace

Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell ve středu se zdálo, že zpochybňuje opakované naléhání prezidenta Bidena, že ruská invaze na Ukrajinu byla hlavním motorem inflace v USA.

Během slyšení bankovního výboru Senátu senátor Bill Hagerty, R-Tenn., přiměl Powella, aby přiznal, že inflace byla vysoká již dříve. Ruská invaze na Ukrajinu 24. února.

Jerome Powell

Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell hovoří k senátnímu výboru pro bankovnictví, bydlení a městské záležitosti, když výboru na Capitol Hill ve středu 22. června 2022 ve Washingtonu předkládá zprávu o měnové politice. (AP Photo/Manuel Balce Ceneta / AP Newsroom)

Hagerty poznamenal, že v prosinci 2021 inflace vzrostla na 7 % – z 1,4 % v lednu 2021, kdy prezident Biden nastoupil do úřadu. Od té doby, co ruské tanky překročily ukrajinskou hranici, inflace postupně vzrostla až na současnou úroveň 8,6 %.

S těmito statistikami se Hagerty zeptal Powella, zda věří, že válka na Ukrajině je „primárním hnacím motorem“ inflace. Bidenova administrativa se pokusil vylíčit.

POWELL SE ZASLUŽUJE, že FED SE „AKUTNĚ ZAMĚŘUJE“ NA ŘEŠENÍ INFLACE

„Žádná inflace nebyla vysoká… určitě před vypuknutím války na Ukrajině,“ řekl Powell.

„Jsem rád, že to říkáte. Zdá se, že Bidenova administrativa má v úmyslu odvrátit vinu,“ řekl Hagerty s tím, že ještě v neděli administrativa „šířila dezinformace, že Putinova invaze na Ukrajinu byla „největším jediným řidičem“. inflace.“

„Jsem rád, že se mnou souhlasíte, že to není pravda,“ řekl Hagerty Powellovi.

Powell se snažil ujistit veřejnost, že Fed zvýší úrokové sazby dostatečně vysoko a rychle, aby potlačil inflaci, aniž by zpřísnil úvěry natolik, že by přiškrtil ekonomiku a způsobil recesi.

růst cen plynu

SOUBOR FOTO: Ceny plynu rostou spolu s inflací, jak ukazuje tento nápis na čerpací stanici v San Diegu v Kalifornii, USA, 9. listopadu 2021. (REUTERS/Mike Blake/File Photo / Reuters Photos)

Zrychlující se zvyšování sazeb centrální banky – začalo čtvrtbodovým zvýšením své klíčové krátkodobé sazby v březnu, poté půlbodovým zvýšením v květnu a poté o tři čtvrtě bodu minulý týden – znepokojilo investory a vedlo k prudký pokles na finančních trzích.

KLIKNĚTE ZDE A ZÍSKEJTE APLIKACI FOX BUSINESS

Powellovo svědectví přichází přesně týden poté, co Fed oznámil svůj tříčtvrtinový nárůst, což je největší nárůst za téměř tři desetiletí, na rozmezí 1,5 % až 1,75 %. S inflací na 40letém maximu politici Fedu také předpovídají zrychlení tempa zvyšování sazeb v letošním a příštím roce, než předpovídali před třemi měsíci, přičemž jeho klíčová sazba dosáhne do konce roku 2023 3,8 %. nejvyšší úroveň za 15 let.

K této zprávě přispěla agentura Associated Press.

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar