Proč jsou ceny plynu vysoké – a nesoudržné nápady, jak je snížit

20
Proč jsou ceny plynu vysoké – a nesoudržné nápady, jak je snížit

Američané jsou hluboce nespokojeni s cenou benzínu, a to z dobrého důvodu. Každé natankování nabízí spotřebitelům šok z nálepek a ceny pohonných hmot zvyšují celkovou inflaci přímo i nepřímo, protože 5 dolarů za galon plynu zvyšuje náklady na přepravu téměř všeho.

  • Vlna frustrace však vytváří ve Washingtonu, DC a v mnoha hlavních městech států nesoudržné uvažování o hospodářské politice.

Proč na tom záleží: Ústředním problémem je příliš velká poptávka po palivu a příliš malá nabídka. Ale mnoho politických myšlenek, které se objevují v souvislosti s vysokými cenami plynu, s tímto základním odpojením nezápasí a mohou být kontraproduktivní.

Řidičské novinky: Bidenova administrativa dnes ráno vyzvala k a tříměsíční pozastavení federální daně z plynu ve výši 18 centů za galon a vyzval státy, aby zvážily pozastavení svých vlastních daní z plynu.

Současný stav: Američané vyrážejí na cestu. Kapacita rafinerie je pokles o 5,4 % od roku 2019.

  • Tento nesoulad je problém. Rafinérie mají téměř plnou kapacitu, což znamená, že v krátkodobém horizontu bude těžké vyrobit mnohem více benzínu.
  • Vysoké ceny jsou v podstatě způsob, jakým jsou omezené zásoby přidělovány. Alternativou jsou uměle nízké ceny v kombinaci s nedostatkem.

Takže abych se dostal základní problém, politika by musela buď snížit poptávku, nebo zvýšit nabídku. Mnoho diskutovaných přístupů to nedělá.

Co říkají: Analytici z celého ideologického spektra se domnívají, že prezidentem Bidenem navrhované prázdniny týkající se daně z plynu by měly omezené výhody. „Podstatné důvody pro tuto politiku jsou slabší než kdy předtím,“ řekl Tobin Marcus, stratég z Evercore ISI, v poznámce k výzkumu.

  • „Dotování poptávky v případě krize nabídky by bylo kontraproduktivní, velikost snížení daní ve vztahu k cenám čerpacích stanic je marginální a zvýšené využití rafinérií znamená, že větší přínos by získali výrobci spíše než spotřebitelé.“
  • Marcus, jak se to stává, byl politickým poradcem Bidena, když byl viceprezidentem.

Existují podobné problémy s dalšími politickými myšlenkami. Kalifornský guvernér Gavin Newsom obhajuje slevu na dani z plynu ve výši 400 dolarů za vozidlo, aby pomohl zbavit se vyšších cen – ale to by znamenalo vyšší poptávku, nikoli nižší.

Na straně nabídky někteří Kongresoví demokraté obhajovali „daň z neočekávaných zisků“ pro energetické společnosti. Pokud by však byla přijata, mohla by taková politika způsobit, že se společnosti budou zdráhat investovat do většího energetického průzkumu.

Co by mohlo fungovat lépe? Na straně nabídky společnost Employ America vyprodukovala a tvořivýpokud je to z právního hlediska pochybné, návrh, aby ministerstvo financí použilo „fond stabilizace burzy“ k pobídce výrobců energie ke zvýšení produkce.

  • Na straně poptávky by nabídka dotací pro hromadnou dopravu – nebo jiné, palivově úspornější způsoby jízdy – mohla pomoci snížit poptávku po benzínu.

Sečteno a podtrženo: Při vážení politik zaměřených na snížení cen plynu se vraťte k Ekonomie 101 a přemýšlejte o tom, jak přesně mohou pomoci rovnováze nabídky a poptávky – nebo jak ublížit.

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar