Rohlik vydělal 231 milionů dolarů navzdory ochlazení na trhu začínajících s rozvozem jídla – TechCrunch

34
Rohlik vydělal 231 milionů dolarů navzdory ochlazení na trhu začínajících s rozvozem jídla – TechCrunch

Dny salátů skončily pro mnoho startupů v sektoru online rozvozu jídla. Po dlouhém období peněžních injekcí, okázalých a vysoce profilovaných propagací a zajímavých experimentů pohrávajících si s nejmodernějšími technologiemi; v dnešní době jsou propouštění, fúze a akvizice a pokles ocenění příliš často příběhy, o kterých s větší pravděpodobností uslyšíte o mnoha z nich. Dnes však přichází zajímavá výjimka: Rohlíkstartup s online rozvozem potravin se sídlem mimo Prahu s přibližně 1 milionem zákazníků oznamuje, že získal 220 milionů EUR (231 milionů USD při současných sazbách), peníze, které použije na další investice na svých současných trzích a do svého růstu.

Jedná se o sérii D a vede ji nový podporovatel, Sofina, přičemž se účastní i předchozí investoři — jmenovaní jsou Index Ventures a zakladatel/CEO Tomáš Čupr.

Investice přichází v těžké době pro odvětví. Další velcí evropští hráči Umět a Gorily propustili zaměstnance; Společnost Deliveroo nám potvrdila, že zmrazila nábor; a další jsou konsolidující s většími soupeři, protože jejich dráhy dojdou. Rohlik svým dnešním oznámením výrazně poznamenal, že tato série D, která se odehrává v „turbulentní“ době, přichází s vyšším oceněním než její série C.

Odmítlo se však uvést přesné číslo, takže to může znamenat cokoliv. Když Rohlik naposledy sháněl peníze — 119 milionů dolarů téměř přesně před rokem — byla oceněna na 1 miliardu eur, což v té době bylo 1,2 miliardy dolarů, ale toto číslo je nyní blíže 1 miliardě dolarů vzhledem k současnému poklesu eura vůči dolaru.

Rohlik také poznamenal, že tržby byly v roce 2021 500 milionů EUR (ale odmítl uvést aktuální čísla tržeb) a že na trzích, kde působí v Maďarsku a České republice, je zisková od roku 2021 a 2018.

„Série D na tomto tvrdém trhu je pro Rohlika a celý tým velkým úspěchem. Bez našich skvělých lidí bychom v této pozici nebyli. Toto zvýšení nám dává šanci stát se vítězem kategorie v příštích několika letech a jsem nadšený z toho, co nás čeká,“ uvedl Čupr v prohlášení.

Rozvoz jídla na vyžádání se posledních pár let veze na vlně humbuku s mnoha různými obměnami modelu – „okamžité“ rozvozy, teplé jídlo s sebou z restaurací, teplé jídlo s sebou z cloudových kuchyní, potraviny, chlast a jiné. základní věci, autonomní doručovací roboti atd. atd. – umožněné pytli peněz od investorů; strategie mezi mnoha hráči, jak zaplavit trh, vybudovat své doručovací sítě a seznámit se s více spotřebiteli prostřednictvím propagace za nízké ceny; a samozřejmě globální pandemie zdraví, která vedla mnoho lidí k tomu, aby se vyhýbali návštěvě fyzických míst kvůli opravám jídla.

To vše se v posledních několika měsících velmi nemotorně snížilo, vedené inflací a velmi medvědě vyhlížejícím akciovým trhem, který zasáhl všechny veřejně kótované online hráče s potravinami a vytvořil kaskádový tlak na zbytek sektoru. V tomto kontextu se zdá, že toto kolo naznačuje, že se stále hraje teze, kdy investoři věří, že hrstka společností vyjde ze širšího pole jako vítězové.

Čas tvrdé pravdy: Vítězové mohou být o tom, kdo podává nejlepší výkon, ale je také třeba argumentovat, že to budou jen ti, kteří byli nejvíce využiti. Jinými slovy, ti, kteří přilákali nejvíce investic, budou největší ztrátou, pokud se jim to nepodaří. (Rohlik nyní získal více než půl miliardy eur, tedy přes 500 milionů dolarů.)

Rohlik ve svém zpravodajství opět neuvedl žádná čísla o tom, jak za poslední rok rostl, ani aktuální příjmy; ale poznamenává, že jeho 90minutový obrat od objednávky ke dveřím s 15minutovými časovými úseky na rezervaci nyní pokrývá 17 000 položek.

Jako my o kterém se psalo dříveKromě vlastního sklonu k dodacím lhůtám má Rohlik některé charakteristické detaily o svém vlastním přístupu. Konkrétně převzala výrobu mnoha položek, které prodává, jako je pečivo; a jejím posláním je také úzce spolupracovat s místními obchody a malými výrobci, takže by to mělo být zohledněno v jednotkové ekonomice jejího modelu. Čerstvé produkty ve skutečnosti tvoří asi 40 % jejích tržeb, což je více, než je průměr u doručovatelů potravin, a zdá se, že je to pro společnost bod hrdosti: najít zboží podléhající zkáze může být velmi složité, takže skutečnost, že Rohlik je prodává a lidé je sebevědomě kupují, říká něco.

Společnost je jako Ocado ve Spojeném království v tom, že zaujala velmi metodický přístup k růstu. Ocado se například nerozhodlo zaútočit na Evropu, ale vyváží své technologie řadě partnerů po celém světě. Rohlikova metoda se zdá být hlavně pomalý růst. Nyní působí v Praze, Budapešti, Vídni, Mnichově, Frankfurtu a brzy i v Hamburku, Miláně, Bukurešti a Madridu, ale nezdá se, že by v dohledu byly žádné celostátní bleskové útoky.

„Tato investice je v souladu se strategií společnosti Sofina v sektoru spotřebitelů a maloobchodu, která spočívá v poskytování kapitálu na podporu příležitostí k růstu spolu s partnery sdílejícími společné hodnoty a vizi přinést efektivitu, výběr a pohodlí maloobchodu s potravinami na novou úroveň,“ řekl generální ředitel společnosti Sofina Harold Boël v prohlášení. tvrzení. „Těšíme se na spolupráci se společností Rohlik, využívající našich desetiletí investic do tohoto sektoru, protože věříme, že jeho zaměření na místní dodávky a sortiment mu dá dobrou pozici k tomu, aby získal významný podíl v e-potravinách vzhledem ke spotřebitelům. „posun směrem k udržitelnosti.“

„Jsme velmi povzbuzeni pokračujícím silným, ale udržitelným růstem Rohliku, který nyní dosáhl ziskovosti na dvou klíčových trzích,“ dodal Jan Hammer, partner Index Ventures. „Toto poslední kolo financování umožní společnosti využít příležitosti, která se jim naskýtá, protože zdvojnásobí své investice do technologií, urychlí expanzi a upevní vedoucí postavení na trhu.“

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar