Ropa roste na trhu opatrně kvůli napjaté nabídce

30
Ropa roste na trhu opatrně kvůli napjaté nabídce

Modely ropných barelů a zvedáku jsou zobrazeny před rostoucím akciovým grafem a „100 $“ na tomto obrázku pořízeném 24. února 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Ilustrace

Zaregistrujte se nyní a získejte ZDARMA neomezený přístup na Reuters.com

  • Brent roste o více než 1 USD/barel
  • Údaje o zásobách v USA se tento týden zpozdily o jeden den

SINGAPUR, 21. června (Reuters) – Ceny ropy v úterý vzrostly o 1 %, čímž stáhly více ztrát z minulého týdne, protože investoři se soustředili na omezené dodávky ropy a palivových produktů spíše než na obavy z recese tlumící poptávku do budoucna.

Futures na ropu Brent stouply o 1,08 dolaru, tedy asi 1 %, na 115,21 dolaru za barel v 04:00 GMT, což v pondělí zvýšilo o 0,9 %. Referenční kontrakt minulý týden klesl o 7,3 % při prvním týdenním poklesu z pěti.

Futures na ropu West Texas Intermediate (WTI) na červenec, jejíž platnost vyprší později v úterý, vzrostl na 112,01 dolaru za barel, což je nárůst o 2,45 dolaru neboli 2,2 % oproti pátečnímu závěru. V pondělí, což byl státní svátek USA, nedošlo k žádnému vyrovnání. WTI minulý týden klesla o 9,2 %.

Zaregistrujte se nyní a získejte ZDARMA neomezený přístup na Reuters.com

Aktivnější kontrakt WTI na srpen vzrostl o 2,12 USD na 110,11 USD za barel.

„Poté, co jsme se dostali do dlouhého víkendu v USA kvůli recesi a obavám o zničení poptávky po palivech, ceny ropy opět rostou,“ řekl Stephen Innes, vedoucí partner společnosti SPI Asset Management.

„Tyto globální ekonomické obavy jsou zdánlivě kompenzovány vyhlídkami na vyšší poptávku v USA a Číně v blízké budoucnosti uprostřed omezených rychlých dodávek.“

Obavy z nabídky posilují trh, protože západní sankce na ruské ropné kousnutí a otázky přetrvávají, jak by ruská produkce mohla klesnout kvůli sankcím na zařízení potřebná k výrobě, uvedli analytici.

„Obchodníci hodnotí napjatou nabídku a zpomalení globálního ekonomického růstu, což vede k volatilním seancím,“ řekla Tina Teng, analytička CMC Markets.

„Obavy z recese se však mohou stát hlavním medvědím faktorem na trzích s ropou po zbytek měsíce.“

Analytici uvedli, že tlak a tah mezi obavami o nabídku a nejistotou ohledně globálního růstu se na trhu pravděpodobně nějakou dobu projeví.

„Je to napětí, které uvidíme po zbytek tohoto roku,“ řekl Justin Smirk, hlavní ekonom společnosti Westpac.

Řekl, že není jasné, jak velké je riziko zničení poptávky, vzhledem k tomu, že globální ekonomika se stále zotavuje z propadu COVID.

„Máme strach z recese, ale nejsme tam. Stále nás čeká oživení,“ řekl Smirk.

Týdenní údaje o zásobách ropy v USA budou tento týden o den zpožděny kvůli pondělnímu svátku 16. června, přičemž údaje amerického ropného institutu za týden končící 17. červnem budou splatné ve středu a údaje amerického úřadu pro energetické informace ve čtvrtek.

Zaregistrujte se nyní a získejte ZDARMA neomezený přístup na Reuters.com

Reportáž Sonali Paul v Melbourne, Koustav Samanta a Isabel Kua v Singapuru; střih Richard Pullin

Naše standardy: Zásady důvěry Thomson Reuters.

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar