Rozhovor AP: Biden říká, že recese „není nevyhnutelná“

55
Rozhovor AP: Biden říká, že recese „není nevyhnutelná“

WASHINGTON (AP) – Prezident Joe Biden ve čtvrtek agentuře AP řekl, že americký lid je po bouřlivých dvou letech s pandemií koronaviru „opravdu, opravdu na dně“.volatilita v ekonomice a nyní stoupající ceny benzínu které narušují rodinné rozpočty.

Řekl, že recese není nevyhnutelná, a narazil na tvrzení republikánských zákonodárců, že loňský plán pomoci COVID-19 byl plně na vině za inflaci, která dosáhla 40letého maxima, a označil tento argument za „bizarní“.

Pokud jde o celkové americké myšlení, Biden řekl: „Lidé jsou opravdu, opravdu na dně.“

„Jsou opravdu dole,“ řekl. „Potřeba duševního zdraví v Americe raketově vzrostla, protože lidé viděli všechno rozrušené. Všechno, s čím počítali, je naštvané. Ale většina z toho je důsledkem toho, co se stalo, co se stalo v důsledku krize COVID.“

V rozhovoru pro agenturu AP ve 30minutovém rozhovoru pro Oválnou pracovnu se Biden zabýval varováním ekonomů, že Spojené státy by mohly směřovat k recesi.

„Za prvé, není to nevyhnutelné,“ řekl. „Za druhé, jsme v silnější pozici než kterýkoli národ na světě, abychom překonali tuto inflaci.“

Pokud jde o příčiny inflace, Biden se v tomto ohledu trochu bránil. „Pokud je to moje chyba, proč je v každé jiné velké průmyslové zemi na světě inflace vyšší? To se ptáš sám sebe? Nejsem moudrý člověk,“ řekl.

Prezident řekl, že vidí důvod k optimismu ve 3,6% míře nezaměstnanosti a relativní síle Ameriky ve světě.

„Buďte sebevědomí, protože jsem přesvědčen, že jsme v lepší pozici než kterákoli země na světě vlastnit druhou čtvrtinu 21. století,“ řekl Biden. „To není nadsázka, to je fakt.“

Bidenovo chmurné hodnocení národní psychiky přichází ve chvíli, kdy voliči pohoršili nad jeho pracovním výkonem a směřováním země. Podle květnového průzkumu schvaluje Bidenův výkon ve funkci prezidenta pouze 39 % dospělých v USA od The Associated Press-NORC Center for Public Research, poklesl z již negativních hodnocení o měsíc dříve.

Celkově jen asi 2 z 10 dospělých uvedli, že USA jdou správným směrem nebo že ekonomika je dobrá, obojí pokles oproti 3 z 10 v dubnu. Tyto poklesy se soustředily mezi demokraty, přičemž pouhých 33 % z prezidentovy strany uvedlo, že země jde správným směrem, oproti dubnovým 49 %.

Prezident nastínil některá z obtížných rozhodnutí, kterým čelil, a řekl, že USA se musí postavit ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi za invazi na Ukrajinu v únoru, přestože tvrdé sankce uvalené v důsledku této války způsobily prudký nárůst cen plynu, což vytvořilo politickou riziko pro Bidena ve volebním roce. Vyzval ropné společnosti, aby myslely na krátkodobé potřeby světa a zvýšily produkci.

Na otázku, proč nařídil finanční sankce vůči Moskvě, které celosvětově narušily trhy s potravinami a energií, Biden řekl, že svůj výpočet provedl spíše jako vrchní velitel než jako politik uvažující o volbách.

„Jsem prezident Spojených států,“ řekl. „To je to nejlepší v zemi.“ Bez legrace. Bez legrace. tak co se stane? Co se stane, když nejsilnější moc v NATO, organizační struktura, kterou jsme dali dohromady, odešla od ruské agrese?

Biden odhalil možnost chaosu v Evropě, pokud by se Rusko bez zábran posouvalo hlouběji do kontinentu, Čína byla povzbuzena k převzetí Tchaj-wanu a Severní Korea byla se svými ambicemi na jaderné zbraně ještě agresivnější.

Biden obnovil své tvrzení, že velké ropné společnosti těžili z vyšších cen, aniž by zvýšili produkci tak, jak by měli. Řekl, že společnosti musí myslet na svět v krátkodobém horizontu, nejen na své investory.

„Neodměňujte se jen tak,“ řekl.

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar