Rusko „proměnilo vlnu potravinových krizí v tsunami“ blokováním vývozu obilí | Německo

33

Rusko přeměnilo existující život ohrožující vlnu potravinových krizí na tsunami tím, že zablokovalo vývoz 25 milionů tun obilí z ukrajinských přístavů, uvedl německý ministr zahraničí.

Ve svém projevu na začátku mezirezortní potravinové konference v Berlíně, předchůdce setkání G7 v Německu, které začíná tento víkend, kde budou humanitární skupiny požadovat velký finanční závazek pomoci AfriceAnnalena Baerbock uvedla, že 345 milionů lidí na celém světě je v současnosti ohroženo nedostatkem potravin.

Řekla, že hladová krize narůstá „jako život ohrožující vlna před námi“, ale byla to ruská válka, která „z této vlny udělala tsunami“, a řekla. Rusko používal hlad jako válečnou zbraň.

V mezinárodní hře na obviňování, která se hraje po celé Africe, Rusko tvrdí, že to jsou západní sankce, které zpomalují tok ruských potravin.

Až 25 afrických zemí, včetně mnoha nejméně rozvinutých, dováží více než jednu třetinu své pšenice z Ukrajiny a Ruska a 15 z nich více než polovinu.

Její poznámky vedly Dmitrije Medveděva, bývalého ruského prezidenta a premiéra, k odkazu na německou taktiku hladovění za druhé světové války. Řekl: „Němečtí představitelé obviňují Rusko z toho, že používá hlad jako zbraň. Je úžasné slyšet to od představitelů, jejichž země držela Leningrad v blokádě po dobu 900 dní, kde téměř 700 tisíc lidí zemřelo hladem.

Baerbockovu kritiku Ruska ale podpořil Arif Husain, hlavní ekonom Světového potravinového programu OSN, který řekl, že potravinovou krizi nezpůsobily sankce, ale válka. „Máme tendenci řešit příznaky a zapomínat na hlavní příčinu a hlavní příčinou je válka,“ řekl.

Řekl, že více než 40 zemí nyní čelí inflaci potravin přesahující 15 % a více než 30 ekonomik zaznamenalo znehodnocení své měny o více než 25 %.

„Čísla nelžou. Před Covidem jsme sledovali asi 135 milionů lidí v krizi nebo nejhorším typem situace v oblasti potravinové bezpečnosti. Dnes, včetně vlivu Ukrajiny, je toto číslo 345 milionů. Na světě je asi 50 milionů lidí, kterým říkáme stav nouze o hladu, což znamená jeden krok od hladomoru. To není v jedné, dvou nebo pěti zemích, ale ve více než 45 zemích. To je velikost, to je rozsah problému, o kterém mluvíte.“

Řekl také, že „krize dostupnosti“ způsobená vysokými cenami by se příští rok mohla změnit v „krizi dostupnosti“, a to především proto, že hnojiva se nepohybují požadovaným tempem. Řekl, že nedostatky ve financování způsobené rostoucími náklady a poptávkou znamenaly, že WFP „musí snížit příděly zleva doprava a uprostřed“.

Ve svém projevu na konferenci Chatham House odmítl návrhy, že by ztrátu ukrajinského vývozu po moři mohla nahradit silnice a železnice. Řekl, že odhady OSN ukazují, že pouze 1,5 až 2 miliony tun obilí měsíčně by mohlo být přepraveno po silnicích a železnicích, ve srovnání s 5 až 6 miliony měsíčně, které se běžně vyváží přes ukrajinské černomořské přístavy. Silniční trasy si podle něj vyžádají 9000 kamionů denně.

Přihlaste se k odběru prvního vydání, našeho bezplatného denního zpravodaje – každý všední den ráno v 7:00 BST

„Přemýšlejte o dynamice 9 000 kamionů na silnici ve válečné zóně. Po silnici by to bylo neúměrně drahé, i kdybyste to zvládli. Prémie za obilí by vás vyřadila z trhu na globální scéně. Nejde o to dostat 1–2 miliony tun ven – to neudělá díru do cen na světovém trhu.“

Rozhovory mezi Ruskem, OSN, Tureckem a Ukrajinou se soustředí na podmínky bezpečného průjezdu konvojů s obilím z Oděsy a také na ruská tvrzení, že západní sankce omezují jeho dodávky hnojiv. EU trvá na tom, že vyňala potraviny ze sankcí, a tvrdí, že ruský postoj je odklon od jeho odmítnutí poskytnout záruky, že nezaútočí na Oděsu.

Antony Blinken, ministr zahraničí USA, řekl: „Kombinace Covidu, klimatu a nyní konfliktu vytváří ještě závažnější krizi nedostatku potravin. Řekněme to velmi, velmi jasně: jediným důvodem je nyní ruská agrese proti Ukrajině a přesunutí ruské blokády obilí a potravin.

V neděli během Ekonomického fóra v Petrohradu se zdálo, že Margarita Simonjanová, šéfredaktorka prokremelského kanálu RT, vsadila na to, že hladomor změní postoje obyvatel Západu k Moskvě. „Začne hladomor a oni zruší sankce,“ řekla.

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar