Ruský rubl je navzdory sankcím na nejsilnější úrovni za posledních 7 let

0
Ruský rubl je navzdory sankcím na nejsilnější úrovni za posledních 7 let

Ruská jednorublová mince a ruská vlajka zobrazené na obrazovce jsou vidět na této vícenásobné ilustrační fotografii pořízené v Krakově v Polsku 8. března 2022.

Jakub Porzycki | Nurphoto | Getty Images

Ruský rubl dosáhl ve středu 52,3 za dolar, což je nárůst o zhruba 1,3 % oproti předchozímu dni a jeho nejsilnější úroveň od května 2015.

To je svět daleko od propadu na 139 za dolar na začátku března, kdy USA a Evropská unie začaly uvalovat bezprecedentní sankce na Moskvu v reakci na její invazi na Ukrajinu.

Ohromující nárůst rublu v následujících měsících dodal Kremlu palivo jako „důkaz“, že západní sankce nefungují.

„Myšlenka byla jasná: násilně rozdrtit ruskou ekonomiku,“ řekl minulý týden ruský prezident Vladimir Putin během každoročního petrohradského mezinárodního ekonomického fóra. „Neuspěli. Očividně se to nestalo.“

Koncem února, po počátečním propadu rublu a čtyři dny poté, co jeho invaze na Ukrajinu začala 24. února, Rusko více než zdvojnásobilo klíčový zájem země sazba na neuvěřitelných 20 % z předchozích 9,5 %. Od té doby se hodnota měny zlepšila do té míry, že třikrát snížila úrokovou sazbu na 11 %. koncem května.

Rubl ve skutečnosti zesílil natolik, že ruská centrální banka aktivně přijímá opatření, aby se jej pokusila oslabit, v obavě, že to sníží konkurenceschopnost jejich exportu.

Co ale skutečně stojí za růstem měny a dá se to udržet?

Rusko shrábne rekordní příjmy z ropy a plynu

Důvody jsou zjednodušeně řečeno: nápadně vysoké ceny energií, kapitálové kontroly a samotné sankce.

Rusko je největším světovým vývozcem plynu a druhý největší vývozce ropy. Jeho primární zákazník? Evropská unie, která týdně nakupuje ruskou energii v hodnotě miliard dolarů a zároveň se ji snaží potrestat sankcemi.

Tím se EU dostala do nepříjemné situace – nyní exponenciálně poslala Rusku více peněz na nákup ropy, plynu a uhlí, než poslala Ukrajině na pomoc, což pomohlo naplnit válečnou hru Kremlu. A s ropa Brent ceny o 60 % vyšší než byly loni touto dobou, přestože mnoho západních zemí omezilo nákup ruské ropy, Moskva stále dosahuje rekordního zisku.

Ruský prezident Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu se zúčastní slavnostního položení věnců k výročí začátku Velké vlastenecké války proti nacistickému Německu v roce 1941 u hrobu neznámého vojína u kremelské zdi v Moskvě, Rusko června 22, 2022.

Michail Metzel Sputnik Reuters

V prvních 100 dnech rusko-ukrajinské války získala Ruská federace 98 miliard dolarů v příjmech z vývozu fosilních paliv, podle Centrum pro výzkum energie a čistého ovzduší, výzkumná organizace se sídlem ve Finsku. Více než polovina těchto příjmů pocházela z EU, přibližně 60 miliard dolarů.

A zatímco mnoho zemí EU má v úmyslu omezit svou závislost na ruském dovozu energie, tento proces by mohl trvat roky – v roce 2020 se blok spoléhal na Rusko u 41 % dovozu plynu a 36 % dovozu ropy, uvádí Eurostat.

Ano, EU v květnu schválila přelomový balíček sankcí částečně zakázal dovoz ruské ropy do konce tohoto roku, ale měl významné výjimky pro ropu doručovanou ropovodem, protože vnitrozemské země jako Maďarsko a Slovinsko neměly přístup k alternativním zdrojům ropy, které se přepravují po moři.

„Ten směnný kurz, který vidíte u rublu, je tam proto, že Rusko vydělává rekordní přebytky běžného účtu v cizí měně,“ řekl CNBC Max Hess, kolega z Foreign Policy Research Institute. Tyto příjmy jsou většinou v dolarech a eurech prostřednictvím složitého mechanismu swapování rublů.

„I když Rusko může Západu právě teď prodávat o něco méně, protože Západ přechází k odříznutí [reliance on Russia]stále prodávají tunu za historicky vysoké ceny ropy a plynu. Takže to přináší velký přebytek běžného účtu.“

Přebytek ruského běžného účtu od ledna do května letošního roku byl podle ruské centrální banky něco málo přes 110 miliard dolarů – více než 3,5násobek částky za uvedené období loňského roku.

Přísná kontrola kapitálu

Velkou roli zde sehrály kapitálové kontroly – neboli vládní omezení zahraniční měny opouštějící svou zemi – plus prostý fakt, že Rusko nemůže díky sankcím tolik dovážet, což znamená, že utrácí méně peněz na nákup věcí odjinud. .

Je to skutečně Potěmkinova sazba, protože posílat peníze z Ruska do zahraničí vzhledem k sankcím – jak vůči ruským jednotlivcům, tak vůči ruským bankám – je neuvěřitelně obtížné.

Max Hess

Člen, Foreign Policy Research Institute

„Úřady zavedly velmi přísné kapitálové kontroly, jakmile přišly sankce,“ řekl Nick Stadtmiller, ředitel strategie rozvíjejících se trhů v ‎Medley Global Advisors v New Yorku. „Výsledkem je, že peníze přitékají z exportu, zatímco odliv kapitálu je relativně malý. Čistým efektem toho všeho je silnější rubl.“

Rusko nyní uvolnilo některé své kapitálové kontroly a snížilo úrokovou sazbu ve snaze oslabit rubl, protože silnější měna ve skutečnosti poškozuje jeho fiskální účet.

Rubl: opravdu ‚Potěmkinova sazba‘?

Protože Rusko je nyní odříznuto od mezinárodního bankovního systému SWIFT a je mu zablokováno mezinárodní obchodování v dolarech a eurech, bylo ponecháno, aby v podstatě obchodovalo samo se sebou, řekl Hess. To znamená, že Rusko si sice vybudovalo ohromný objem zahraničních rezerv, které posilují jeho domácí měnu, ale díky sankcím nemůže tyto rezervy využít k pokrytí svých dovozních potřeb.

Směnný kurz rublu „je skutečně Potěmkinův kurz, protože posílat peníze z Ruska do zahraničí vzhledem k sankcím – jak vůči ruským jednotlivcům, tak vůči ruským bankám – je neuvěřitelně obtížné, nemluvě o vlastních kapitálových kontrolách Ruska,“ řekl Hess.

V politice a ekonomii se Potěmkin odvolává na falešné vesnice, které byly údajně postaveny, aby poskytovaly iluzi prosperity ruské císařovně Kateřině Veliké.

„Takže ano, rubl na papíře je o dost silnější, ale to je důsledek propadajících dovozů a jaký má smysl vytvářet devizové rezervy, ale jít nakupovat věci ze zahraničí, které potřebujete pro svou ekonomiku? A Rusko může nedělej to.“

Lidé se 25. května 2022 v Moskvě v Rusku seřadí blízko kurzů eura a amerických dolarů na vývěsní štít u vchodu do směnárny. Rusko se ve středu přiblížilo k defaultu poté, co ministerstvo financí USA nechalo vypršet klíčovou výjimku ze sankcí.

Konstantin Zavrazhin | Getty Images

„Skutečně bychom se měli podívat na základní problémy v ruské ekonomice, včetně kráterových dovozů,“ dodal Hess. „I když rubl říká, že má vysokou hodnotu, bude to mít zničující dopad na ekonomiku a kvalitu života.“

Odráží to skutečnou ruskou ekonomiku?

Znamená síla rublu, že ruské ekonomické základy jsou zdravé a unikly úderu sankcí? Ne tak rychle, říkají analytici.

„Síla rublu je spojena s přebytkem v celkové platební bilanci, který je mnohem více řízen exogenními faktory spojenými se sankcemi, cenami komodit a politickými opatřeními než dlouhodobějšími základními makroekonomickými trendy a fundamenty,“ řekl Themos Fiotakis, šéf FX. výzkum v Barclays.

V polovině května to uvedlo ruské ministerstvo hospodářství očekává, že nezaměstnanost dosáhne téměř 7 % v tomto roce a že návrat na úrovně z roku 2021 je nepravděpodobný nejdříve v roce 2025.

Od začátku ruské války na Ukrajině opustily Rusko tisíce mezinárodních společností a zanechaly za sebou obrovské množství nezaměstnaných Rusů. Zahraniční investice dostaly masivní zásah a chudoba se téměř zdvojnásobila jen za prvních pět týdnů války podle ruského federálního statistického úřadu Rosstat.

„Ruský rubl již není ukazatelem zdraví ekonomiky,“ řekl Hess. „Zatímco rubl vzrostl díky zásahům Kremlu, jeho nevšímavost vůči ruskému blahobytu pokračuje. Dokonce i vlastní ruská statistická agentura, proslulá masírováním čísel, aby splnila kremelské cíle, to uznal počet Rusů žijících v chudobě vzrostl z 12 [million] na 21 milionů lidí v 1. čtvrtletí 2022.“

Pokud jde o to, zda lze udržet sílu rublu, Fiotakis řekl: „Je to velmi nejisté a závisí na tom, jak se geopolitika vyvine a jak se přizpůsobí politika.“

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar