Ruský rubl neustále roste a dosahuje sedmiletého maxima

21
Ruský rubl neustále roste a dosahuje sedmiletého maxima

Rubl upevnil svůj nepravděpodobný status nejvýkonnější měny na světě a tento týden vzrostl na nová víceletá maxima. Od kolapsu v týdnech poté Ruská invaze na Ukrajinukterý spustil rozsáhlé mezinárodní sankce s cílem ochromit ruskou ekonomiku, rubl se vrátil zpět.

V úterý se vůči americkému dolaru obchodovala na nejsilnější úrovni od června 2015. Letos si zatím připsala asi 35 procent, čímž porazila všechny hlavní měny, a ze svého minima po invazi se více než zdvojnásobila.

Přestože se ruská ekonomika držela lépe, než mnozí očekávali, výhled je ponurýs dvoucifernou inflací a většina ekonomů předpovídá hlubokou recesi. Ale kapitálové kontroly zavedené její centrální bankou, včetně těch, které donutily exportéry vyměnit část svých příjmů za rubly, zvýšily poptávku po ruské měně.

Vyšší příjmy z vývozu ropy a plynu, které prudce vzrostly s růstem cen a poptávka v Asii vyrovnává škrty v Evropě, udržely rubl na zvýšené úrovni. Ruský dovoz přitom prudce klesl, částečně v důsledku mnoha zahraničních společností stažení z Ruskakteré také podporují rubl.

Koncem února po invazi se rubl propadl na historicky nejslabší úroveň vůči dolaru a ruská centrální banka v rámci svých kroků k zastavení odlivu rublů z ekonomiky více než zdvojnásobila úrokové sazby na 20 procent. Od té doby se některá omezení uvolnila a sazby byly sníženy na 9,5 procenta, kde byly nastaveny před invazí. Rubl ale nadále posiluje, což pomáhá zmírňovat inflaci, ale také vyvíjí tlak na ruský rozpočet, který se opírá o prodej energií často denominovaných v dolarech.

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar