Singapur dováží 90 % potravin – jak se vyrovnává s inflací?

22
Singapur dováží 90 % potravin – jak se vyrovnává s inflací?

Střešní farma v Singapuru 27. května 2020. Malý ostrovní stát postrádá přírodní zdroje a dováží více než 90 % potravin z více než 170 zemí a regionů.

Lauryn Ishak| Bloomberg | Getty Images

Singapur je známý svou rozmanitostí pouličního jídla a místní kuchyně, ale mnozí možná nevědí, že čelí přetrvávající výzvě – potravinové bezpečnosti.

Stále naléhavější problém se dostal do centra pozornosti po nedávných zákazech vývozu potravin – zejména zákazu vývozu kuřat ze sousední Malajsie, z níž Singapur dováží 34 % svých kuřat.

Singapur jako malý ostrovní stát postrádá přírodní zdroje – dováží více než 90 % potravin z více než 170 zemí a regionů.

Vzhledem k tomu, že země je zranitelná vůči mnoha vnějším protivětrům, vláda zahájila iniciativu „30 by 30“ k výrobě 30 % jeho nutričních potřeb do roku 2030.

Země už ale pociťuje dopady rostoucí inflace potravin.

Ceny potravin v dubnu vzrostly o 4,1 % oproti 3,3 % v březnu, uvedly singapurský měnový úřad a ministerstvo obchodu a průmyslu.

Globální situace

Zejména majitelé stánků Hawker začínají pociťovat tíseň protože jsou pod tlakem, aby udrželi nízké ceny pro masy.

Jedním z příkladů je Remus Seow, majitel Fukudonu, stánku s japonskými rýžovými miskami.

Za posledních šest měsíců se ceny produktů, které kupuje, jako je olej na vaření, vejce a maso, zvýšily o 30 % až 45 %, řekl.

Seow nedávno zvýšil ceny poprvé od otevření svého stánku před dvěma lety. Pokud se ceny budou nadále zvyšovat, 20 až 35 % zákazníků nemusí znovu podporovat jeho stánek, řekl.

Singapurský měnový úřad uvedl, že se očekává, že zvýšené globální ceny potravin budou i po roce 2022 přispívat k místní inflaci potravin.

Globální ceny potravin začaly růst již během pandemie, ale ukrajinská válka ano tyto inflační tlaky ještě zhoršil.

Nedostatek potravin bude krátkodobě pokračovat a možná i příští rok nebo dva, řekl Dil Rahut, vedoucí výzkumný pracovník Asijské rozvojové banky Institute.

Jiné země nemohou rychle zaplnit mezeru po Ukrajině a Rusku, protože pěstování čerstvé produkce trvá nejméně jeden rok, řekl Rahut.

Podobně Paul Teng, pomocný starší kolega na S. Rajaratnam School of International Studies, varoval, že i když válka skončí, ceny potravin se okamžitě nevrátí na předválečné ceny.

Je to proto, že faktory, jako jsou zvýšené náklady na palivo, nedostatek pracovních sil a narušený dodavatelský řetězec, zhorší stávající nedostatek potravin a udrží ceny zvýšené, řekl Teng.

Informovala o tom Světová banka Očekává se, že ceny potravin vzrostou o 20 % letos před uvolněním v roce 2023.

Kameny úrazu

Zatímco Singapur si stále poměrně dobře vede v udržování potravinové bezpečnosti, jeho budoucnost je neznámá, řekl Teng.

„Singapur bagatelizoval zemědělství a dovážel potraviny,“ řekl. „Nyní jsme otočili a začali najíždět, ale potřebuje čas, aby se to vrátilo,“ dodal.

Plán „30 na 30“ si klade za cíl poskytnout Singapuru dostatečnou úroveň vlastní výroby, aby mohl překonat těžké časy, ale to nebude stačit k úplnému nahrazení dovozu, řekl Teng.

Je to proto, že se vláda rozhodla investovat více do růstu hrubého domácího produktu země a průměrného příjmu domácností než do zemědělských aktivit, dodal.

„Dokud máte peníze a pokud nedojde k přerušení dodavatelského řetězce, můžete si vždy někde koupit jídlo, protože objem, který potřebujeme, není (relativně) příliš vysoký,“ řekl Teng.

Ale i když by bylo „technicky a technologicky“ možné, aby Singapur dosáhl svého cíle, zůstávají dva problémy – ceny a postoj spotřebitelů k „novému jídlu,“ dodal.

Teng řekl, že spotřebitelé dbají především na nákup „přírodních potravin“ a nemusí akceptovat „nové potraviny“ – jako je kuře vypěstované v laboratoři a alternativní zdroje bílkovin – což je velká část cíle „30 na 30“.

Rahut ale varoval, že dosažení cíle by bylo „velmi těžké“, protože termín se blíží a Singapur stále produkuje pouze 10 % svých vlastních nutričních potřeb.

Lidé budou také stále kupovat dovážené potravinářské produkty, pokud jsou levnější než místní produkce, pokud vláda nemůže tyto produkty dotovat, dodal.

Co může udělat Singapur?

Teng i Rahut uvedli, že vláda může v krátkodobém horizontu poskytnout záchranné sítě pro znevýhodněné, například prostřednictvím hotovostních plateb nebo poukázek.

Teng však dodal, že jednou ze slabin Singapuru je to, že i když se snaží diverzifikovat svůj dovoz z koše zemí, stále silně spoléhá pouze na jednu nebo dvě země.

Například Singapur dovezený 48 % kuřat pochází z Brazílie a 34 % z Malajsie v roce 2021 uvedla Singapurská potravinová agentura.

Teng také poznamenal, že většina kuřat dovezených z Malajsie jsou živá kuřata, zatímco zbytek kuřat dovezených z Brazílie a dalších zemí je zmrazený.

Na politické úrovni bude proto důležité diverzifikovat dovoz pro různé druhy produkce, řekl Teng, například najít více zdrojů živých kuřat, ze kterých by bylo možné dovážet.

Vláda může také povzbudit více singapurských společností, aby pěstovaly potraviny v zámoří a uzavřely dohody s jinými vládami, aby zajistily, že produkce nebude podléhat zákazu vývozu, dodal.

„Hlavním řešením je zajistit, aby producentské a vyvážející země měly přebytek (potravin) a existuje mnoho způsobů, jak můžeme pomoci jiným zemím, aby to udělaly,“ řekl Teng.

Podobně Rahut dodal, že vzhledem k tomu, že Singapur je tak technologicky vyspělá země, mohl by se poohlédnout po pomoci dalším zemím zlepšit jejich systémy produkce potravin.

„To pomůže Singapuru nejen stabilizovat jeho ceny potravin a potravinovou bezpečnost, ale také globální potravinovou bezpečnost a ceny potravin,“ řekl Rahut.

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar