Sloupec: Globální obchodní cyklus začíná klesat: Kemp

27
Sloupec: Globální obchodní cyklus začíná klesat: Kemp

Letecký pohled ukazuje kontejnery a nákladní lodě v přístavu Qingdao v provincii Shandong, Čína 9. května 2022. China Daily přes REUTERS

Zaregistrujte se nyní a získejte ZDARMA neomezený přístup na Reuters.com

LONDÝN 30. června (Reuters) – Globální výrobní aktivita a pohyby nákladní dopravy se začaly zpomalovat, protože hlavní ekonomiky se prohýbají pod kombinovaným dopadem inflace, karanténních opatření, sankcí a rostoucích úrokových sazeb.

Podle Nizozemského úřadu pro analýzu hospodářské politiky (CPB) byla celosvětová průmyslová produkce za tři měsíce od února do dubna pouze o 3,75 % vyšší než ve stejném období předchozího roku.

Růst se progresivně zpomalil poté, co dosáhl vrcholu na téměř 15 % v prvním čtvrtletí roku 2021, kdy se hlavní ekonomiky odrážely od první vlny pandemie koronaviru („monitor světového obchodu“, CPB, 24. června).

Zaregistrujte se nyní a získejte ZDARMA neomezený přístup na Reuters.com

V absolutním vyjádření se zdá, že produkce dosáhla vrcholu v únoru a poté začala klesat, protože Čína uzavřela několik velkých měst a sankce a prudká inflace zasáhly spotřebitelské a obchodní výdaje v Evropě.

Průzkumy nákupních manažerů pro Spojené státy, eurozónu a Čínu všechny ukazují, že expanze podnikatelské aktivity ve druhém čtvrtletí ztrácí na síle, nebo že Čína skutečně klesá.

Zdá se, že pohyby nákladní dopravy dosáhly vrcholu ještě dříve, kolem prosince, a od začátku roku klesají (https://tmsnrt.rs/3y9MfVo).

Objemy světového obchodu byly v únoru až dubnu o 3,76 % vyšší ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku, což je relativně pomalé tempo růstu.

Nejnovější údaje však ukazují, že objemy v únoru až dubnu ve srovnání s listopadem až lednem klesly o 0,3 %, a to i po sezónním očištění.

V tomto měřítku je růst objemu pouze v 10. percentilu za všechna období od roku 1991, což znamená, že již probíhá výrazné zpomalení.

Jihokorejský akciový index KOSPI-100 obsahuje velké množství exportně orientovaných výrobních podniků a v posledních dvou desetiletích úzce koreluje s obchodním cyklem.

KOSPI-100 v posledních měsících nadále klesal a nyní je o 30 % nižší ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, což naznačuje, že objemy obchodů v květnu a červnu pravděpodobně dále poklesly.

Zpomalení je jak nezbytné (kapacitní omezení se stala závaznými v množícím se počtu odvětví), tak záměrné (centrální banky zavedly výrazné zpřísnění finančních podmínek, aby zchladily inflaci).

S postupujícím zpomalením obnoví volnou kapacitu v řadě průmyslových odvětví a okrade alespoň některé výrobce a přepravní firmy o cenotvorbu, což nakonec způsobí zpomalení inflace.

U ropy se hlavní dopad projeví u nafty, paliva používaného výrobci, silničními dopravci, železnicemi a lodními společnostmi.

Americké zásoby nafty a dalších destilátových topných olejů rostou poté, co začátkem května dosáhly 17letého minima, podle vysokofrekvenčních údajů amerického úřadu pro energetické informace.

Část nárůstu je sezónní, protože rafinerie nastartují zpracování ropy, aby produkovaly více benzínu pro letní sezónu („Weekly petroleum status report“, EIA, 29. června).

Část akumulace zásob však pravděpodobně odráží zmírňující se poptávku, protože výroba a nákladní doprava jsou pomalé a vyšší ceny vynucují úsporu paliva.

Zásoby destilátů v USA za posledních sedm týdnů vzrostly o více než 8 milionů barelů, což je nejrychlejší sezónní nárůst od roku 2008, nepočítáme-li deformace způsobené pandemií v roce 2020.

Zdá se, že víceméně nepřetržitá eroze zásob destilátů od září 2020 byla zastavena v květnu a červnu 2022.

Údaje o výrobě, přepravě a naftě jsou všechny v souladu s již probíhajícím globálním zpomalením hospodářského cyklu – se zaměřením na Čínu a Evropu, ale pravděpodobně se v příštích několika měsících rozšíří i do Severní Ameriky.

Související sloupce:

– Poptávka po naftě bude klesat, protože ekonomiky vstoupí do recese (Reuters, 23. června) číst více

– Rostoucí ceny ropy ukazují, že zpomalení hospodářského cyklu je nevyhnutelné (Reuters, 14. června) čtěte více

– Ekonomická válka tlačí hospodářský cyklus k bodu zvratu (Reuters, 23. března) čtěte více

– Západní ekonomiky na pokraji recese, protože sankce proti Rusku eskalují (Reuters, 8. března) číst více

John Kemp je analytikem trhu agentury Reuters. Vyjádřené názory jsou jeho vlastní

Zaregistrujte se nyní a získejte ZDARMA neomezený přístup na Reuters.com

Střih Emelia Sithole-Matarise

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

Vyjádřené názory jsou názory autora. Neodrážejí názory společnosti Reuters News, která se podle Zásad důvěry zavázala k bezúhonnosti, nezávislosti a svobodě před zaujatostí.

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar