Snižování pracovních míst se valí, jak rostou obavy z recese: NPR

27
Snižování pracovních míst se valí, jak rostou obavy z recese: NPR
Ezra Bailey
Ezra Bailey

Domino začíná v americké ekonomice padat.

Zatímco Federální rezervní systém brzdí ekonomiku, mnoho amerických společností ustupuje. Tady je rostoucí strach že jak centrální banka agresivně zvyšuje úrokové sazby, aby bojovala s vysokou inflací, mohlo by to uvrhnout americkou ekonomiku do recese a manažeři omezují.

Řada společností oznámila propouštění nebo zmrazení náborů jen za poslední dva týdny. Pohybují se od Tesla a JPMorgan Chase po Redfin a Coinbase.

Netflix minulý týden oznámil druhé kolo snižování počtu pracovních míst pro tento rok, tentokrát s odstraněním přibližně 300 pozic. Začátkem tohoto roku zábavní společnost oznámila, že poprvé za více než deset let ztratila předplatitele. Od té doby, Netflix vyřadil zhruba 450 pozic.

Klíčovou otázkou v myslích mnoha ekonomů je, zda se jedná o špičku ledovce s blížícím se propouštěním mnohem více pracovních míst, nebo zda se to zastaví zde – tolik potřebná pěna z prskající ekonomiky.

Trh práce je „neudržitelně horký,“ říká šéf Fedu

Šéf Fedu Jerome Powell říká, že on a jeho kolegové se snaží stabilizovat trh práce, který je „neudržitelně horký“. Mzdy rostou rychlým tempem v ekonomice, kde je míra nezaměstnanosti 3,6 %, což je velmi blízko minimu před pandemií.

„Máte dvě volná pracovní místa v podstatě pro každého člověka, který aktivně hledá práci, a to vedlo ke skutečné nerovnováze ve vyjednávání o mzdách,“ řekl Powell, když odpovídat na dotazy na tiskové konferenci před dvěma týdny.

Předseda Fedu si je vědom bolesti, která bude působit na více lidí, když bude zápasit s inflací a snaží se ji zkrotit.

„Nesnažíme se lidi zbavit práce,“ řekl. „Ale také si myslíme, že bez cenové stability opravdu nemůžete mít takový trh práce, jaký chceme.“

Podle Andyho Challengera, senior viceprezidenta společnosti Challenger, Gray & Christmas, společnosti, která sleduje propouštění po celé zemi, se rušení pracovních míst dosud většinou týkalo jen několika málo průmyslových odvětví.

„Zatím jsme nezaznamenali velké množství škrtů,“ říká. „Jsme však svědky tohoto velkého nárůstu propouštění v několika odvětvích, která se nám zdají být potenciálními pomocníky pro zbytek ekonomiky, pokud se situace v příštích několika týdnech a měsících výrazně zpomalí.“

Nejvíce řežou pandemičtí miláčci

Mnoho nedávných propouštění pocházelo z horkých oblastí ekonomiky s vysokým růstem, kterým se během pandemie dařilo obzvláště dobře.

Například společnost Peloton, která vyrábí cvičební pomůcky, vzlétla, když se tělocvičny zavřely. Podobně popularita Netflixu stoupala, když lidé zůstali uvězněni doma a flámově sledovali televizní pořady a filmy.

Nyní však lidé vyrážejí za zábavou, kina a tělocvičny jsou otevřené a méně lidí potřebuje drahé rotopedy. V únoru, Generální ředitel Pelotonu odstoupila společnost zrušila téměř 3000 pracovních míst.

Podobně obchodní aplikace Robinhood přilákala miliony investorů, kteří si během pandemie otevřeli nové účty. Lidé byli zaplaveni penězi z velkých stimulačních kontrol od federální vlády. Jiní viděli, jak se bankovní zůstatky balony kvůli omezení cestování a stravování doma. Akciový trh byl horký a mnozí chtěli obchodovat.

Robin Hood najal agresivně abychom drželi krok s tímto růstem, který roste šestinásobně, ze 700 lidí na přibližně 3800, řekl generální ředitel Vlad Tenev.

Před dvěma měsíci Robinhood propustil 9 % svých zaměstnanců. Tenev uvedl, že nyní prověřuje cíle růstu počtu zaměstnanců společnosti.

„To nám umožňuje být odolnější v těžkých časech a silnější v dobrých časech,“ řekl ve zprávě zaměstnancům Robinhood.

Technika, bydlení a krypto jsou další hotspoty pro propouštění

Generální ředitel Tesly Elon Musk, který údajně řekl zaměstnancům, že má „super špatný pocit“ z ekonomiky, oznámil plány na snížení počtu zaměstnanců automobilky o zhruba 10 %.

Několik dalších technologických společností, včetně Cameo, Carvana a platebního podniku Bolt, také snížilo počet zaměstnanců.

Snad žádné odvětví není příkladem spekulativní bujnosti posledních několika let než kryptoměny, jejichž velikost se zvětšila, když hodnota bitcoinu a dalších kryptoměn prudce vzrostla. Ale v červnu, během prudkého výprodeje, řada krypto společností ustoupila.

Crypto.com snížil počet zaměstnanců o 5 % a Gemini, kryptoměnová směnárna provozovaná Cameronem a Tylerem Winklevossovými, snížila počet zaměstnanců o 10 %. Coinbase, která provozuje jednu z největších krypto burz na světě, propustila více než 1000 lidí, tedy téměř 20 % svých zaměstnanců.

„Vyrostli jsme příliš rychle,“ Generální ředitel Brian Armstrong to řekl svým zaměstnancům. „Naše náklady na zaměstnance jsou příliš vysoké na to, abychom efektivně řídili tento nejistý trh.“

Vzhledem k tomu, že úrokové sazby hypoték rostou nejrychlejším tempem v historii, na domácí věřitele se valí hlava

Další částí ekonomiky, která se během pandemie stala gangbustery, byl trh s bydlením. Když Federální rezervní systém snížil úrokové sazby téměř na nulu, náklady na půjčky byly levné a mnoho lidí se chtělo přestěhovat.

Ale letos se situace bydlení dramaticky změnila. Průměrná sazba u hypotéky s fixní sazbou na 30 let se blíží 6 %, ve srovnání se 3 % na začátku roku. V důsledku toho došlo k poklesu žádostí o hypotéky a došlo také ke snížení počtu pracovních míst v odvětví.

JPMorgan Chase propouští stovky zaměstnanců, kteří pracují na půjčování domů. Rozhodnutí o obsazení zaměstnanců „bylo výsledkem cyklických změn na hypotečním trhu,“ uvedla mluvčí banky Shannon O’Reilly.

Začátkem tohoto měsíce propustil realitní makléř Compass 450 zaměstnanců, tedy asi 10 % svých zaměstnanců, a Redfin snížil celkový počet zaměstnanců o 8 %.

„Propouštění je vždy hrozný šok, zvlášť když jsem řekl, že bychom museli projít sakra, abychom se jednomu vyhnuli,“ napsal generální ředitel Redfin Glenn Kelmanve zprávě pro zaměstnance. „Ale sazby hypoték rostly rychleji než kdykoli v historii.“

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar