Splácení zůstatků kreditní kartou, nouzové spoření a další tipy

40
Splácení zůstatků kreditní kartou, nouzové spoření a další tipy

S rostoucími úrokovými sazbami a obavami z ekonomického zpomalení je nyní vhodný čas splatit zůstatky na kreditních kartách a posílit nouzové úspory, říkají finanční experti.

Federální rezervní systém zvýšil své klíčová úroková sazba v červnu o agresivní tři čtvrtě procentního bodu a očekává se, že bude pokračovat ve zvyšování sazeb, dokud nedostane inflaci pod kontrolu. Cílem Fedu je zchladit ekonomiku, aniž by ji tlačila do recese. To je obtížné balancování, takže má smysl se připravit pro případ, že by se něco zvrtlo.

Dobrým prvním krokem je splacení dluhu z kreditní karty s vysokým úrokem. Sazby kreditních karet jsou úzce spojeny s pohyby úrokových sazeb Fedu a jsou obvykle proměnlivé. Pravděpodobně tedy porostou – což znamená, že budete platit více úroků, pokud budete mít zůstatky na svých kartách.

„Je naprosto správný čas zaměřit se na splacení těchto zůstatků na kartě,“ řekl Greg McBride, hlavní finanční analytik Bankrate. Průměrná úroková sazba kreditních karet je asi 16,8 procenta, ale do konce roku by se mohla vyšplhat až na 18 procent, řekl pan McBride.

Dluhy na kreditních kartách během prvního roku pandemie klesly, ale narostly, protože spotřebitelé vyčerpali federální pomocné fondy a zvládal rostoucí náklady na plyn, potraviny a další nezbytnosti. Zůstatky na kartách byly v prvních třech měsících letošního roku o 71 miliard dolarů vyšší než byli o rok dříve„podstatný“ nárůst, oznámila nedávno Federální rezervní banka v New Yorku.

Klienti American Consumer Credit Counseling v Auburndale, Massachusetts, nezisková agentura, která pomáhá lidem spravovat dluhy, oznámili, že jejich výdaje v posledních několika měsících výrazně vzrostly, uvedla mluvčí agentury Madison Block.

„Je těžší držet se rozpočtu,“ řekla.

Zpomalující se ekonomika může znamenat, že některé společnosti začnou propouštět. Prioritou by tedy mělo být zvýšení úspor, aby bylo možné pokrýt výdaje v případě ztráty zaměstnání nebo zkrácení pracovní doby. Záměrem je dát stranou jakoukoli hotovost navíc – i skromnou množství — na snadno dostupný účet.

„Nouzové úspory jsou klíčovým stavebním kamenem celkového finančního zabezpečení,“ řekl Nick Maynard, senior viceprezident Commonwealthu, neziskové organizace zaměřené na pomoc finančně ohroženým lidem.

Může být náročné splatit dluh a zároveň přispívat do fondu pro deštivý den. Někteří zaměstnavatelé nabízet programy Chcete-li pomoci pracovníkům vytvořit nouzové úspory, obraťte se na svou kancelář pro benefity. A různé mobilní aplikace pomáhají automatizovat vklady a usnadňují lidem spoření tempem, které jim vyhovuje.

Nyní je také vhodný čas obnovit kariérní kontakty a přihlásit se na školení, které může pomoci rozšířit dovednosti na trhu, pokud byste se ocitli bez práce.

„Toto je skvělý čas na networking a vypilování toho resumé,“ řekla Jen Smith, spolumoderátorka s Jill Sirianni, o „Šetrní přátelé“rozpočtový podcast.

Zde je několik otázek a odpovědí o zvládání ekonomické nejistoty:

Existují dva běžné přístupy. První vyžaduje identifikaci karty s nejvyšší úrokovou sazbou a vložení dalších peněz na splacení tohoto zůstatku jako první. (Současně provádějte minimální platby na svých ostatních kartách.) Až bude tato karta splacena, přiložte hotovost navíc na kartu s další nejvyšší sazbou a tak dále.

Druhý přístup spočívá v tom, že nejprve zaplatíte kartu s nejmenším zůstatkem, abyste měli pocit rychlého pokroku, zatímco u ostatních provádíte minimální platby. Po splacení první karty přejděte na další nejnižší zůstatek.

Pokud máte silný kredit, zvažte žádost o kartu s nabídkou převodu nula procent. Zůstatky s vysokým úrokem můžete přesunout na nový účet a splatit je, aniž byste se museli úročit. Obvykle však zaplatíte poplatek ve výši 3 až 5 procent ze zůstatku, který přesouváte, takže tato technika má smysl pouze v případě, že můžete zůstatek splatit během bezúročného období, které často trvá 18 měsíců.

Pokud potřebujete další pomoc, nezisková organizace úvěrových poradců nabízet plány správy dluhu za poplatek, který je kompenzován nižšími sazbami sjednanými s karetními společnostmi. Ministerstvo spravedlnosti nabízí na svém webu seznam schválených agentur poskytujících úvěrové poradenství webová stránka.

Snažte se to nedělat, řekl Michael A. Guillemette, odborný asistent na škole finančního plánování Texaské technické univerzity. Když je inflace vysoká, „musíte více šetřit“, abyste postavili adekvátní hnízdo, řekl. Přispívat k vašemu 401(k) během poklesu trhu se může zdát riskantní, ale znamená to, že budete kupovat více akcií – a že budete mít prospěch, když se akcie odrazí. A z dlouhodobého hlediska vždy měli.

Zaměřte se nejprve na nejnákladnější položky svého rozpočtu než na poměrně levné kudrlinky, jako je latté, navrhují Frugal Friends. Pokud si pronajímáte, zvažte spolubydlícího, aby se o výdaje podělil, nebo si s pronajímatelem vyjednejte zvýhodněné nájemné výměnou za provedení některých údržbářských prací. Udělejte si zásobu své spíže před nákupem potravin a „více používejte mrazák,“ řekla paní Sirianni. Ukládání dalších porcí a jejich rozmrazování pro rychlé jídlo vám může pomoci vyhnout se pokušení drahého jídla s sebou po dlouhém pracovním dni.

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar