Srí Lanka zavírá školy, kanceláře, protože jí téměř dochází palivo

18
Srí Lanka zavírá školy, kanceláře, protože jí téměř dochází palivo
Zástupný symbol při načítání akcí článku

NEW DELHI – Školy a vládní úřady ve velkých městech Srí Lanky byly v pondělí zavřeny nejméně na týden, protože vážný nedostatek paliva téměř zastavil zemi, což je poslední kapitola pomalu se pohybující ekonomické krize, která vedla k protestům a politickým nepokoje a rostoucí potravinová nejistota.

Mnoho ulic v normálně rušném hlavním městě Colombu bylo z velké části opuštěných. Ozbrojené síly stály na stráži u čerpacích stanic, zatímco řady vozidel se táhly na míle daleko. Hodinové čekání vedlo v posledních dnech k napjatým patovým situacím a násilným konfrontacím mezi frustrovanými Srílančany a bezpečnostními silami.

Ministr energetiky v přímém prohlášení požádal veřejnost, aby se příští tři dny zdržela fronty na benzín. Úřady minulý týden oznámily, že vládní pracovníci, kromě těch v základních oblastech, jako je zdravotnictví, budou pracovat z domova vzhledem k „aktuálnímu nedostatku paliva a problémům v dopravních zařízeních“.

Chandima Madusanka, řidič rikši v Kolombu, řekl, že čekal dva dny, než dostal sedm litrů (méně než dva galony) benzínu, což by podle jeho odhadu vydrželo jen jeden den. Řekl, že to začíná být nemožné aby uživil svou rodinu.

„Jak můžeme takhle žít?“ zeptal se naštvaně.

Uvnitř kolapsu dynastie Rádžapaksů na Srí Lance

Rozhodující jednání mezi srílanskou vládou a Mezinárodní měnový fond Tento týden se v Colombu konají záchranný balíček. V dubnu země pozastavila své platby zahraniční dluhcož je 51 miliard dolarů.

Rozhovory jsou důležitým prvním krokem k odvrácení ekonomického krachu, uvedli experti, ale jsou pouze výchozím bodem. „Dokonce ani v případě programu MMF nebudou peníze z půjček stačit k obnovení všeho, co je potřeba k tomu, aby se Srí Lanka dostala do situace obratu,“ řekl Lutz Röhmeyer z Capitulum Asset Management, německé investiční společnosti.

Život se pro mnohé v tomto ostrovním státě s 23 miliony obyvatel stal každodenním bojem, protože prochází nejhorší ekonomickou krizí za poslední desetiletí. Inflace potravin dosáhl 57 procent minulý měsíc a nedávno průzkum Světový potravinový program provedený v 17 z 25 okresů zjistil, že většina rodin pociťuje následky hladu.

„Velké červené vlajky“ byly nalezeny mezi chudými, kteří se uchýlili k „vynechání jídel, jedli mnohem menší jídla nebo kupovali levnější jídlo, které není výživné,“ řekla Anthea Webb, zástupkyně regionálního ředitele WFP pro Asii a Tichomoří.

„Musíme se spolehnout na letáky, a ani ty teď nejsou tak časté,“ řekla Lalitha Jayasundarová (58), která uklízí silnice a sbírá odpadky v Colombu. „Přežít každý den je boj.“

Hněv veřejnosti kvůli špatnému hospodaření se přelil do ulic. Měsíce trvající protesty vyústily v květnovou rezignaci premiéra Mahindy Rajapaksy, ale jeho bratr Gotabaya je nadále prezidentem.

Sousedé Srí Lanky podávají pomocnou ruku: Indie poslal jídlo, palivo a léky, zatímco Austrálie oznámila 50 milionů dolarů pomocivčetně potravin a zdravotních služeb.

Prezident Srí Lanky se snaží ukončit protesty kvůli ekonomickým nepokojům

Nedostatek zahraničních rezerv a vysoké globální ceny potravin však vládě znesnadnily dovoz základních položek, zatímco prudká inflace a rozšířená nezaměstnanost znamenají, že většina rodin si nemůže dovolit to, co je na policích.

Akalanka Punchihewa nedávno přišel o práci s rozvozem jídla poté, co byla uzavřena restaurace, pro kterou pracoval. 32letý muž má malé dítě a nemocného rodiče, ale nemá způsob, jak se o ně postarat.

„Vaříme na palivovém dříví a museli jsme přestat dávat mléko našemu dítěti,“ řekl. „Tyto ceny si prostě nemůžeme dovolit.“

Zasaženy byly i vládní programy. Federální výživový program pro ženy byl nedávno pozastaven kvůli nedostatku zdrojů. Ve snaze zaplnit mezeru začala WFP a program stravenek pro těhotné ženy v Colombu a zahájila a crowdfundingová kampaň na jídlo.

„Od teď do konce roku budou potřebovat asi 3 miliony [WFP’s] nouzové potravinové pomoci,“ řekl Webb. „Na zemi této velikosti je to hodně. Není čas ztrácet čas.“

Farisz hlásil z Kolomba.

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar