Státní dluhopisy rostly kvůli obavám z globálního ekonomického zpomalení

23
Státní dluhopisy rostly kvůli obavám z globálního ekonomického zpomalení

Trhy státních dluhopisů se ve čtvrtek zotavily poté, co prudké zpomalení podnikatelské aktivity v eurozóně zesílilo obavy o zdraví globální ekonomiky.

Zklamaná data rozdmýchala obavy, že celosvětový růst slábne v době, kdy centrální banky agresivně zvyšují úrokové sazby ve snaze zkrotit nejvyšší míru inflace za poslední desetiletí.

Výnos německého 10letého dluhopisu klesl o 0,21 procentního bodu na 1,42 procenta, což odráží růst ceny srovnávacího dluhového nástroje, poté, co ostře sledovaný průzkum obchodní aktivity v eurozóně zaznamenal za červen hodnotu 51,9 – 16- měsíční minimum a hluboko pod konsensuálními odhady 54. Ceny dluhopisů rostou, když výnosy klesají.

vládní dluh USA ceny také prudce vzrostly, přičemž výnos 10letého státního dluhopisu, který je považován za měřítko pro výpůjční náklady na celém světě, klesl o 0,10 procentního bodu na 3,05 procenta. Dvouletý americký výnos, který úzce sleduje očekávání úrokových sazeb, klesl o 0,07 procentního bodu na 2,98 procenta.

Ve středu předseda Federálního rezervního systému Jay Powell během prvního ze dvou dnů kongresového svědectví řekl, že recese byla „jistě možnost“ pro největší světovou ekonomiku – ačkoli tvrdil, že je dostatečně odolná, aby odolala tvrdší měnové politice. Ve čtvrtek dodal, že Fed má „bezpodmínečný“ závazek bojovat proti inflaci, která v květnu dosáhla 8,6 procenta.

„Trh dluhopisů se potýká s myšlenkou, že centrální banky zvedají sazby do docela prudkého zpomalení,“ řekl Peter Goves, analytik s pevným výnosem ze společnosti MFS Investment Management. „Obavy růstu tu byly už nějakou dobu, ale najednou se dostaly do centra pozornosti.

„Centrální bankéři se v poslední době mnohem více soustředili na inflaci – a je to tak správně,“ dodal, „ale musí navléci jehlu utahování, aniž by příliš výrazně podkopali poptávku.“

Na akciových trzích byl Wall Street S&P 500 při odpoledním obchodování v New Yorku zhruba na stejné úrovni. Technologicky náročný Nasdaq Composite vzrostl o 0,6 procenta, ale zůstal za rok téměř o 30 procent nižší. Evropský index Stoxx 600 uzavřel pokles o 0,8 procenta, zatímco německý index Dax klesl o 1,8 procenta, s 12procentním poklesem pro Deutsche Bank a 6procentním poklesem pro Mercedes-Benz.

Kit Juckes, globální stratég pro fixní příjmy ze Société Générale, naznačil, že až do léta bude na trzích málo jasno.

„Všechno je jasné jako bláto,“ řekl. „Nezáleží na tom, jak moc nyní zvýšíte úrokové sazby, poptávka bude letos v létě žhavá a pak by se mohla ochladit nebo možná bude pokračovat.“

Norges Bank se ve čtvrtek připojila k vlně centrálních bank, které agresivně zvýšily úrokové sazby, aby se vypořádaly s inflací, zvýšení nákladů na půjčky o 0,5 procentního bodu na 1,25 procenta při prvním takovém zvýšení od července 2002. Norské zvýšení sazeb následovalo po zvýšení sazeb Fedu minulý týden o 0,75 procentního bodu, což je největší nárůst od roku 1994.

Bank of England a Švýcarská národní banka rovněž zvýšily sazby minulý týden, zatímco Evropská centrální banka zveřejnila plány na první zvýšení za více než deset let příští měsíc.

Ceny ropy ve čtvrtek klesly o 1 procento na 110,64 USD za barel a prodloužily tak ztráty z předchozího dne.

Na asijských trzích si hongkongský akciový index Hang Seng posílil o 1,3 procenta a japonský index Topix stagnoval.

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar