Státy G-7 čelí hrozbě, že Rusko uzavře další dodávky plynu

30
Státy G-7 čelí hrozbě, že Rusko uzavře další dodávky plynu

Ruský prezident Vladimir Putin pronáší přípitek, když se 23. června 2022 účastní XIV summitu BRICS ve virtuálním formátu prostřednictvím videohovoru v Moskvě.

Michail Metzel | AFP | Getty Images

Skupina 7 národů se musí připravit na úplné uzavření ruských plynovodů v blízké budoucnosti, což by mohlo mít vážné důsledky pro evropskou ekonomiku, varoval jeden analytik.

„G-7 se musí připravit na odstavení plynu. G-7 se může vypořádat s omezením ropy. Existují další zásoby, které by bylo možné získat po celém světě, ale plyn by mohl být uzavřen a to by mělo následky “ řekl v pondělí CNBC Jeffrey Schott, vedoucí pracovník Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomii.

„Rusko již podstatně omezilo plyn proudící do Německa a přes Ukrajinu, takže uzavření plynovodů není nepředstavitelné. Rusko také prodává část LNG do Evropy, ale ne tolik,“ uvedl v e-mailu po rozhovoru.

„Úplné přerušení ruských dodávek by vyvolalo přidělování plynu alespoň na krátkou dobu,“ řekl. „Ruské dodávky by byly částečně kompenzovány zvýšeným dovozem LNG, zvýšenými dodávkami z Norska a Alžírska, přechodem paliva na uhlí a konzervačními opatřeními.“

Gazprom, ruský státem podporovaný dodavatel energie, omezil své toky plynu na v Evropě za posledních několik týdnů přibližně o 60 %.. Tento krok přiměl Německo, Itálii, Rakousko a Nizozemsko, aby daly najevo, že mohou vrátit se k uhlí ještě jednou.

Jeho komentáře přišly jako vůdci nejbohatších zemí G-7 se sešli v německém Mnichově na svém posledním summitu.

Vzhledem k tomu, že se na Rusko kvůli jeho útoku na Ukrajinu stále hromadí globální tlak, Evropa čelí „velmi napjaté situaci,“ řekl Schott v pondělí CNBC „Street Signs Asia“.

„Hrají o čas. Čím více je nepřátelství vůči Rusku, tím více Putin vyhrožuje a možná jedná, aby odřízl více plynu do Evropy. Vidím, že to přijde spíše dříve než později,“ dodal.

Rostoucí obavy v Evropě

Evropští lídři se touto možností stále více obávají o úplném zastavení dodávek plynu z Ruska.

Německo nedávno prohlásilo, že přechází na takzvanou „úroveň pohotovosti“ svého nouzového plánu plynu, protože snížené ruské toky umocňují obavy z nedostatku zimních dodávek.

Ve čtvrtek ministr hospodářství Robert Habeck oznámila, že Německo přejde do druhé fáze svého třífázového plánu — náznak toho, že největší evropská ekonomika nyní vidí vysoké riziko dlouhodobých nedostatků v dodávkách plynu.

EU dostává zhruba 40 % svého plynu přes ruské plynovody a snaží se rychle snížit svou závislost na ruských uhlovodících v reakci na měsíce trvající nápor Kremlu na Ukrajinu.

Opatření přijatá k zastavení nákupu ruského zlata jsou malým krokem správným směrem.

Jeffrey Schott

Petersonův institut pro mezinárodní ekonomii

Německo, které je vysoce závislé na ruském plynu, se již dříve snažilo udržet pevné energetické vazby s Moskvou.

„Hrozí, že by došlo k přerušení dodávek plynu, než se naplní evropské zásoby plynu, což by ohrozilo evropský růst a způsobilo by to přídělový systém. Putin tedy vykládá karty na stůl a zda to dodrží.“ hrozba, to se teprve uvidí,“ řekl Schott.

Zákaz ruského zlata

Očekává se, že vůdci G-7 během summitu oznámí další represivní sankce proti Moskvě tím, že odmítnou příjmy Kremlu, které potřebuje k financování války proti Ukrajině. Ruský dovoz zlata.

„Akce přijatá k zastavení nákupu ruského zlata je malý krok správným směrem,“ poznamenal Schott a dodal, že by to pomohlo vyhladovět ruskou ekonomiku od věcí, které by bylo možné prodat do zahraničí.

Omezení ruského vývozu zlata do Moskvy má hodnotu asi 15 miliard dolarů ročně, řekl v pondělí CNBC Creon Butler, ředitel ekonomického a finančního programu Chatham House.

„To je potenciálně docela významné,“ řekl, ale zdůraznil, že to není něco, co nutně získá buy-in ze všech zemí v G-7.

„To ilustruje problém. Existuje řada konkrétních věcí, které mohou udělat, ale zda dokážou dosáhnout jednotného přístupu G-7 – natož přivést další země, myslím, že to bude výzva,“ dodal Butler. .

— Matt Clinch a Sam Meredith z CNBC přispěli k této zprávě.

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar