Tržní ceny dluhopisů v obratu Fedu, protože rizika recese rostou

101
Tržní ceny dluhopisů v obratu Fedu, protože rizika recese rostou

Federální rezervní systém dal jasně najevo, že chce zvýšit úrokové sazby, aby snížil inflaci, aniž by vyvolal rozsáhlou ztrátu pracovních míst.

Ale rally na dluhopisovém trhu tento týden ukazuje, že investoři pochybují o schopnosti Fedu navléci tuto jehlu.

Páteční obchodní seance prodloužila týden klesajících výnosů, protože investoři sebrali dluhopisy; výnosy amerických 2letých a 5letých státních dluhopisů zakončily týden zhruba o 0,30 % nižší než minulý týden.

Výnosy amerických 10letých státních dluhopisů podobně ztratily asi 0,30 % – během pátečního obchodování klesly až na 2,79 %.

V rámci svého boje za zkrocení inflace Fed nedávno telegraficky oznámil plány na zvýšení krátkodobých úrokových sazeb na zhruba 3,4 % do konce letošního roku – více než dvojnásobek současného nastavení přibližně 1,6 %. Fed pak očekává další zvýšení úrokových sazeb v roce 2023 na zhruba 3,8 %.

„To už trhy nekupují,“ řekla ve čtvrtek Yahoo Finance hlavní ekonomka PGIM s pevným příjmem Ellen Gaskeová.

Gaske řekl, že trhy naznačovaly, že Fed může zvýšit sazby pouze na 3,4 %, než bude muset do příštího roku úrokové sazby snížit. ING Economics podobně tento týden napsala, že nyní očekávají snížení sazeb ve druhé polovině roku 2023.

Když se Fed pohnul směrem k a agresivnější 0,75% pohyb na svém červnovém zasedání výnos z 10letého státního dluhopisu USA – považovaný za zástupce dlouhodobějších úrokových sazeb – raketově vyletěl na postpandemické maximum 3,48 %. Od té doby se obraz dramaticky změnil, protože komentář Fedu a další ekonomická data poukazovaly na výraznější obavy z recese.

Recese nyní „základní případ“

Ve středu předseda Fedu Jerome Powell připustil, že existuje „žádná záruka“, že se centrální banka může vyhnout tvrdé recesizavedení obav trhu, že Fed možná nedodrží své plány na zvýšení sazeb na 3,8 %.

„Je to těžší, cesty se zužují,“ řekl Powell.

Stratégové sazeb BofA Securities v pátek ráno napsali, že trhy „nyní rozhodujícím způsobem míří k recesi cen v základním scénáři“.

Předpovědi Federální rezervní banky v Atlantě z tohoto týdne také naznačovaly, že americká ekonomika by se pravděpodobně dvě čtvrtletí po sobě propadla, což někteří považují za definice recese.

Ve čtvrtek Fed v Atlantě Model GDPNow odhadoval, že HDP se ve druhém čtvrtletí meziročně snížil o 1,0 %; tato prognóza byla v pátek revidována na pokles o 2,1 %. Oficiální údaje o HDP za druhé čtvrtletí mají být zveřejněny 28. července.

Sledování ekonomické aktivity v reálném čase od amerického Fedu GDPNow aktuálně naznačuje, že ve druhém čtvrtletí došlo k více než 2% poklesu anualizovaného růstu.  (Zdroj: Atlanta Fed)

Sledování ekonomické aktivity v reálném čase od amerického Fedu GDPNow aktuálně naznačuje, že ve druhém čtvrtletí došlo k více než 2% poklesu anualizovaného růstu. (Zdroj: Atlanta Fed)

Powell oznámil, že politici koncem tohoto měsíce budou pravděpodobně diskutovat o zvýšení sazeb o 0,50 % nebo 0,75 %, protože centrální banka postupuje blíže k odhadům, kdy budou náklady na krátkodobé půjčky dostatečně restriktivní, aby zkrotily inflaci.

Představitelé Fedu byli v této debatě smíšení. Prezidentka Clevelandského Fedu Loretta Mesterová na začátku týdne pro CNBC řekla, že na základě aktuálních údajů ano podporují zvýšení o 0,75 %.. Ale prezident Philadelphia Fed Patrick Harker řekl Yahoo Finance 22. června, že pokud Fed uvidí, že poptávka domácností a podniků „změkne“, mohl by podporovat zvýšení o 0,50 %..

Klíčové budou pravděpodobně údaje o inflaci, kde ochlazení zvýšení cen může naznačovat změkčení poptávky – což by představitelé Fedu rádi viděli. Vládní data za květen ukázala meziroční tempo růstu cen náhorní plošina mezi dubnem a květnem.

„Inflace nemůže klesnout, dokud se nevyrovná, a to je to, co chceme vidět,“ řekl Powell 15. června.

Další setkání je naplánováno na 26. a 27. července.

Brian Cheung je reportér pokrývající Fed, ekonomiku a bankovnictví pro Yahoo Finance. Můžete ho sledovat na Twitteru @bcheungz.

Kliknutím sem zobrazíte nejnovější ekonomické zprávy a ekonomické ukazatele, které vám pomohou při rozhodování o investování

Přečtěte si nejnovější finanční a obchodní zprávy od Yahoo Finance

Stáhněte si aplikaci Yahoo Finance pro Jablko nebo Android

Sledujte Yahoo Finance Cvrlikání, Facebook, Instagram, Flipboard, LinkedIna Youtube

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar