USA jsou již v „měkké“ recesi: ekonom Stephen Moore

35
USA jsou již v „měkké“ recesi: ekonom Stephen Moore

Ekonom Stephen Moore v pondělí varoval, že Spojené státy ano již v „měkké recesi“, poznamenat, že „skutečnou otázkou“ nyní je, zda Federální rezervní systém může dosáhnout měkkého přistání.

Moore, hostující člen nadace Heritage Foundation, poskytl informace o „Společnost Varney & Co.V pondělí v reakci na to, že bývalý ministr financí Larry Summers v neděli protiřečil prezidentu Bidenovi, když řekl, že recese byla v příštích dvou letech „téměř nevyhnutelná“.

Léta poskytl vhled v rozhovoru na Bloombergově „Wall Street Week“ a poznamenal, že existuje riziko, že by recese mohla přijít dříve.

Nicméně minulé pondělí prezident Biden řekl, že ano „Na recesi není nic nevyhnutelného“ a že toho rána mluvil se Summersem.

SVĚT V RANNÝCH STÁDIÍCH „VELMI VÝZNAMNÉ“ RECESE: EKONOMKA NANCY LAZAR

Moore v pondělí poznamenal, že nesouhlasí s Bidenem ani Summersem a že věří, že USA jsou již v mírné recesi.

Recese se týká poklesu aktivity hrubého domácího produktu (HDP), což je nejširší měřítko produkce zboží a služeb v celé ekonomice, ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích.

obavy z recese

Ekonom Stephen Moore hovoří o ekonomickém prostředí a o tom, zda jsou USA již v recesi na „Varney & Co.“ (iStock / iStock)

Koncem dubna bylo odhaleno, že americká ekonomika se v prvních třech měsících roku výrazně ochladila, protože na růst a zpomalily oživení pandemie zavrčely dodavatelské řetězce, rekordně vysoká inflace a nedostatek pracovních sil.

Ministerstvo obchodu minulý měsíc při druhém čtení údajů uvedlo, že se reálný HDP snížil v ročním tempu 1,5 % v prvním čtvrtletí letošního roku, což bylo o něco více než v prvním čtení ministerstva.

Moore v pondělí poukázal na údaje o HDP a poznamenal, že „prvních šest měsíců roku bylo pro růst negativních“.

Poznamenal také, že toto číslo „není katastrofální ztráta HDP, ale pravděpodobně jsme o 1 % nižší než před šesti měsíci.“

„A když k tomu přidáte fakt, že příjmy lidí v reálném vyjádření klesají opravdu rychle, něco jako 2 000 až 3 000 dolarů ročně, je to recese,“ pokračoval. „Takže ano, jsme v recesi.“

Moore pak řekl, že věří, že „jediná skutečná otázka právě teď je, zda budeme mít měkké přistání, nebo budeme mít nouzové přistání.“

Mnoho ekonomů, jako je Moore, si klade otázku, zda Fed dokáže úspěšně připravit nepolapitelné měkké přistání – sladkou tečku mezi potlačením poptávky a ochlazením inflace, aniž by ekonomiku poslal do poklesu. Zvyšování úrokových sazeb má tendenci vytvářet vyšší sazby u spotřebitelských a podnikatelských úvěrů, což zpomaluje ekonomiku nutit zaměstnavatele omezovat výdaje.

Začátkem tohoto měsíce Fed poprvé za téměř tři desetiletí zvýšil svou referenční úrokovou sazbu o 75 bazických bodů, když tvůrci politik zintenzivnili svůj boj za zchlazení žhavé inflace.

Moore tvrdil, že to, zda lze dosáhnout měkkého přistání, do značné míry „závisí na politických rozhodnutích Fed a Bidenova administrativa provést v průběhu následujících dvou až tří až šesti měsíců.“

„Právě teď neslyším od tohoto Bílého domu mnoho pozitivního, pokud jde o to, jak bojovat s recesí, když mluví o vyšších daních, větší kontrole cen, více regulacích a větších výdajích,“ pokračoval. „To problém ještě zhorší.“

ZÍSKEJTE FOX BUSINESS NA CESTÁCH KLIKNUTÍM ZDE

Předseda Federálního rezervního systému Jay Powell počátkem tohoto měsíce se snažil ujistit Američany, že vyšší sazby nespustí recesi a že ke zkrocení cen je nutné zpřísnění politiky.

Hanna Panreck z Fox News přispěla k této zprávě.

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar