Všechna varování před recesí tento týden

26
Všechna varování před recesí tento týden

Vlažný akciový trh, prudce stoupající inflace a rostoucí úrokové sazby způsobily, že Američané nejsou ohledně stavu ekonomiky příliš optimističtí. Spotřebitelská nálada klesla na rekordní minimum, podle průzkumu University of Michigan zveřejněného minulý týden, podpořeného frustrací z vysokých cen.

Aby bylo jasno: nejsme v recesi, alespoň zatím. Ale známky hospodářského poklesu se objevují všude, v odvětvích od komodit po bydlení. Zde je to, co CNN Business oznámila minulý týden:

Ceny za kov dosáhl 16měsíčního minima ve čtvrtek po propadu o více než 11 % za dva týdny – to je špatná zpráva pro investory, kteří považují ceny mědi za poskok pro globální ekonomiku.

Měď se široce používá ve stavebních materiálech a v rostoucí ekonomice čelí zvýšené poptávce. Tato poptávka zmizí, když se ekonomika sníží.

Ceny vystřelily na začátku tohoto roku, když Rusko, které představuje 4 % celosvětové produkce mědi, napadlo Ukrajinu. Obchodníci, kteří měli obavy z nedostatku, začali kov hromadit. A nyní ceny mědi klesají.

„Ceny mědi právě začínají odpovídat za skutečnost, že globální růst zpomaluje,“ řekl Daniel Ghali, ředitel komoditní strategie v TD Securities, Julii Horowitz ze CNN Business.

Index nákupních manažerů

Index, který ve čtvrtek zveřejnila společnost S&P Global, zjistil, že produkce amerického soukromého sektoru v červnu „prudce“ zpomalila. Chris Williamson, hlavní obchodní ekonom společnosti S&P Global Market Intelligence, uvedl, že výrobci nepodstatného zboží jsou vidět pokles objednávek protože spotřebitelé bojují s rostoucími cenami.

Agresivní zvyšování úrokových sazeb Fedu náladu dále tlumí.

„Podnikatelská důvěra je nyní na úrovni, která by obvykle předznamenala hospodářský pokles, což zvyšuje riziko recese,“ řekl Williamson. Julia Horowitzová ze CNN Business.

Spotřebitelský sentiment

Ostře sledovaný průzkum University of Michigan zveřejněný v pátek zjistil, že nálada amerických spotřebitelů června dosáhla nového rekordního minima – — nejnižší zaznamenaná úroveň od doby, kdy univerzita začala sbírat data před 70 lety.

Červnový index zaznamenal od května pokles o 14,4 %, protože spotřebitelé začali být stále více znepokojeni inflací. Přibližně 79 % těchto spotřebitelů uvedlo, že v nadcházejícím roce očekávali špatné časy pro obchodní podmínky, což je nejvyšší úroveň pro tuto metriku od roku 2009.

Procento spotřebitelů, kteří vinili inflaci za narušení jejich životní úrovně, 47 % podle červnového indexu, je pouze o jeden procentní bod nižší než historické maximum dosažené během Velké recese.

„S tím, jak je těžší se vyhnout vyšším cenám, mohou mít spotřebitelé pocit, že nemají jinou možnost, než upravit své výdajové vzorce, ať už výměnou zboží nebo úplným zřeknutím se nákupů,“ řekla Joanna Hsu, ředitelka průzkumů spotřebitelů. „Rychlost a intenzita, s jakou k těmto úpravám dochází, bude rozhodující pro trajektorii ekonomiky.“

Ceny plynu

Dobrá zpráva: Američané by nějaké našli úleva je na cestě za ceny plynu.

Špatná zpráva: Je to proto, že obchodníci sázejí na recesi, řekla Allison Morrowová ze CNN Business.

Když američtí řidiči pocítili bolest u pumpy, začali letos na jaře stahovat plyn, čímž snížili poptávku a snížili cenu.

Přestože stažení poptávky by mohlo přinést dočasnou úlevu, poukazuje také na širší ekonomické zájmy.

„Dnešní ranní akce na trhu má napsané obavy z recese,“ napsal začátkem tohoto týdne Peter Boockvar, investiční ředitel Bleakley Advisory Group. Pravděpodobnost recese v tomto roce odhadl na 99 %, protože „nic není 100 %.

Propad bydlení

Lepší zpráva: A ochlazení na trhu s bydlením nemusí poškodit ekonomiku a akciový trh.

Ceny prudce vzrostly, takže vlastnictví domů je pro mnoho Američanů mimo dosah a sazby hypoték vzrostly po zvýšení sazeb Fedem a nárůstu výnosů dluhopisů.

Ale Lennar, stavitel domů, jehož akcie letos klesly o téměř 45 %, vykázal ve středu lepší než očekávané zisky a 4% nárůst objednávek nových domů.

Lennarův generální ředitel však zůstal opatrný a ve zprávě o výsledcích společnosti za druhé čtvrtletí uvedl, že jde o „komplikovaný okamžik na trhu“.

Navzdory zpomalení na trhu s bydlením odborníci doufají, že se do ekonomiky nerozšíří tak, jako praskla bublina na trhu nemovitostí v roce 2008.

„Banky jsou nyní v mnohem lepším stavu a neposkytují půjčky lidem bez úvěru nebo špatného úvěru,“ řekl Michael Sheldon, investiční ředitel RDM Financial Group v Hightower, Paul R. La Monica ze CNN Business. „Pokud dojde k recesi, dopad na bydlení by mohl být mírný. Není zde tolik nerovnováh, jako jsme měli dříve.“

K této zprávě přispěli Julia Horowitz, Alicia Wallace, Allison Morrow a Paul R. La Monica ze CNN Business.

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar