Žaloba proti zneužívání trhu Spojeného království požaduje od společnosti Apple až 935 milionů dolarů za „tajné omezování“ iPhonů – TechCrunch

43
Žaloba proti zneužívání trhu Spojeného království požaduje od společnosti Apple až 935 milionů dolarů za „tajné omezování“ iPhonů – TechCrunch

Ve Spojeném království je zahájena žaloba ve stylu skupinové žaloby proti společnosti Apple, která požaduje náhradu škody v celkové výši 768 milionů liber (cca 935 milionů dolarů).

Zastupitelskou žalobu podává bojovník za práva spotřebitelů Justin Gutmann s odvoláním na zákon o hospodářské soutěži – žalobu obviňuje výrobce mobilních telefonů ze zneužívání dominantního postavení na trhu k využívání vykořisťovatelských a nekalých obchodních praktik, když podle tvrzení uvedl v omyl uživatele iPhonů aplikací. aktualizace softwaru pro správu napájení, která byla poprvé vydána v lednu 2017 v iOS 10.2.1, která omezila výkon postižených zařízení.

Žaloba je podána u Odvolacího soudu pro hospodářskou soutěž v Londýně jménem až 25 milionů britských uživatelů iPhone, kteří používali některý z 10 různých modelů iPhone, od iPhone 6 až po iPhone X (včetně iPhone SE).

Soudní spor, který vede financující subjekt zvaný Balance Legal Capital , se odhlásí, nikoli se přihlásí – to znamená, že dotčení spotřebitelé ve Spojeném království se nemusejí aktivně přihlašovat, aby byli součástí žaloby (ačkoli by museli poskytnout své podrobnosti později, pokud žaloba zvítězí, a přejete si obdržet jejich část jakékoli škody – i když škody mohou být až ~30 GBP na postižené zařízení).

Byly spuštěny webové stránky s podrobnostmi o obleku na adrese https://theiphoneclaim.com/.

Apple již čelil soudnímu sporu kvůli „omezování“ výkonu iPhonu v řadě případů na dalších evropských trzích.

V roce 2020 také urovnala hromadnou žalobu na domácí půdě, která ji podobně obvinila z úmyslného zpomalení výkonu starších iPhonů, aby povzbudila zákazníky k nákupu novějších modelů nebo nových baterií – vydělala až 500 milionů dolarů, aby soudní spor skončil. pryč, i když tak činí, aniž by přijímal provinění.

V stejný rokFrancouzský úřad pro dohled nad hospodářskou soutěží udělil společnosti Apple pokutu ve výši 27 milionů dolarů za omezování starších zařízení, aniž by informoval uživatele. V tomto případě Apple zaplatil pokutu a souhlasil s tím, že na svých webových stránkách zobrazí prohlášení o sankci po dobu jednoho měsíce.

Zatímco v 2018Italský spotřebitelský hlídač uštval Apple (a Samsung) menšími finančními sankcemi za vynucení aktualizací, o kterých zjistil, že by mohly zpomalit nebo rozbít zařízení.

Nejnovější akce Spojeného království ohledně problému škrcení následuje to, co Gutmann popisuje jako expertní analýzu, kterou provedli techničtí experti instruovaní jeho právníky, Charles Lyndon Ltd., která podle něj dokazuje, že nástroj společnosti Apple byl představen s cílem snížit nároky na baterii, která měl vliv na zpomalení rychlosti procesoru při špičkovém výkonu až o 58 % v případě iPhonu 6s a 7.

Stěžovatel dále tvrdí, že společnost Apple uvedla spotřebitele v omyl, protože informace o tomto nástroji nebyly zahrnuty v popisu stahování aktualizace iOS 10.2.1 – což znamená, že uživatelé nebyli předem upozorněni na škodlivý účinek, který by to mělo na jejich zařízení.

Místo toho bylo uživatelům, kteří neaktualizovali na nejnovější verzi iOS, řečeno, že riskují vystavení chybám a bezpečnostním nedostatkům tím, že přijdou o klíčové aktualizace zabezpečení. A žaloba také tvrdí, že někteří uživatelé byli vyzváni k instalaci aktualizace až 70krát v oznámeních, zatímco ti, kteří aktualizaci přijali, ji nedokázali odinstalovat, což znamená, že měli negativní dopad na výkon svého zařízení.

Apple později přidal zmínku o tomto nástroji do poznámek k vydání na svých webových stránkách, ale opět bude stížnost tvrdit, že uvedl zákazníky v omyl tím, že neujasnil, že nástroj zpomalí výkon zařízení – pouze uvádí, že aktualizace „zlepšuje správu napájení během špičkové zátěže. abyste se vyhnuli neočekávanému vypnutí na iPhone.“

Dále se také omluvila za zpracování epizody – a do roku 2018 spustila schéma výměny baterie pro všechny dotčené modely iPhone – ale Gutmann také obviňuje společnost, že tento program dostatečně nezveřejnila.

Ve svém prohlášení uvedl: „Namísto toho, aby dělali své zákazníky čestné a legální věci a nabízeli bezplatnou výměnu, opravu nebo kompenzaci, Apple místo toho uvedl lidi v omyl tím, že v aktualizacích softwaru skryl nástroj, který zpomalil jejich zařízení až o 58. %.”

„Spouštím tento případ, aby miliony uživatelů iPhonů ve Velké Británii získaly odškodnění za újmu způsobenou jednáním společnosti Apple. Pokud bude tento případ úspěšný, doufám, že dominantní společnosti přehodnotí své obchodní modely a zdrží se tohoto druhu jednání,“ dodal.

Na otázku, proč se žaloba podává nyní, mluvčí stěžovatele řekl, že spolu se svými právníky na žalobě „nějakou dobu“ pracuje. „Vytvoření takového nároku, včetně prozkoumání jeho technických aspektů, nějakou dobu trvá, a nyní jsme v pozici, kdy jsme připraveni podat žádost,“ dodali.

„Máte pravdu, že bylo podáno několik podobných hromadných žalob. Ačkoli žádná z evropských žalob dosud nebyla úspěšná, společnost Apple byla v souvislosti s tímto jednáním pokutována francouzskými a italskými regulačními orgány a urovnala řadu hromadných žalob v USA. Pan Gutmann chápe, že hromadné žaloby v oblasti spotřebitelského práva byly certifikovány v Kanadě a Španělsku; a že v Belgii, Itálii a Portugalsku byly podány (ale dosud necertifikovány) hromadné žaloby.“

Dříve v tomto roce Ve Spojeném království byl zahájen samostatný soudní spor ve stylu skupinové žaloby proti mateřské společnosti Facebook, společnosti Meta, která se rovněž snaží využít zákon o hospodářské soutěži jako způsob, jak získat náhradu škody od technologického giganta.

Žaloby zástupců zaměřené na ochranu osobních údajů utrpěly ve Spojeném království neúspěch minulý rok když se Nejvyšší soud přiklonil na stranu společnosti Google – tím skončil dlouhotrvající soudní spor ohledně řešení, které se v letech 2011 až 2012 uplatňovalo na Safari společnosti Apple a které potlačilo nastavení ochrany osobních údajů uživatelů iPhone.

V případě řešení Safari spor ve stylu skupinové žaloby selhal, protože soud považoval za nutné prokázat škodu/ztrátu na individuálním základě, spíše než souhlasit s uplatněním jednotné kompenzace – bude tedy zajímavé sledovat, zda budou právníci v soudních sporech úspěšnější při používání soutěžní nároky na získání reprezentativních škod za škodlivé praktiky Big Tech, a to buď u soudu, nebo prostřednictvím mimosoudního urovnání.

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar