Zde je to, co čínská Alibaba a Kuaishou říkají o ekonomice

0
Zde je to, co čínská Alibaba a Kuaishou říkají o ekonomice

V rámci GMV pěti hlavních platforem elektronického obchodování klesl podíl Alibaby na trhu v prvním čtvrtletí o 6 % oproti čtvrtému, podle analýzy Bernstein.

Str | Afp | Getty Images

PEKING — Ali Baba byl kdysi dítětem plakátu pro investice v moderní Číně. Nyní se trh elektronického obchodu, který podpořil jeho růst, zpomaluje, zatímco noví hráči ubírají podíl Alibaby na trhu.

To se odráží ve výkonnosti akcií od zdánlivého v polovině března v sentimentu ohledně hlavních čínských internetových jmen.

Pinduoduo akcie se od té doby více než zdvojnásobily Meituan akcie vzrostly o 80 % a JD akcie v Hongkongu vzrostly o více než 50 %. Kuaishou se zvýšil o téměř 47 %.

Ali Baba akcie v Hongkongu vzrostly o 42 % a v New Yorku o 33 %. Tencent se zvýšil jen o 25 %.

Ale kromě Kuaishou a Pinduoduo jsou akcie za celý rok zatím stále dole.

„Našimi nejlepšími volbami v tomto sektoru zůstávají JD, Meituan, Pinduoduo a Kuaishou,“ uvedl analytik Bernstein Robin Zhu a tým ve zprávě tento týden. „Zájem o Alibabu přetrvává, hlavně ze strany zahraničních investorů, zatímco zpětná vazba na Tencent je velmi negativní.“

Bernstein očekává, že spotřebitelské a regulační trendy budou upřednostňovat akciové hry ve „skutečných“ kategoriích – elektronický obchod, donáška jídla a místní služby – před těmi „virtuálními“ – hraním, médii a zábavou.

Zpomalující se trh elektronického obchodování

O víkendu nákupní festival 6.18 v čele s JD.com zaznamenal nárůst celkového objemu transakcí o 10,3 % na 379,3 miliardy jüanů (56,61 miliardy USD). To je nová vysoká hodnota – ale nejpomalejší růst v historii, podle agentury Reuters.

Obchodníci, kteří hovořili s Nomurou, uvedli, že uzamčení Covid narušilo výrobu oděvů, zatímco spotřebitelská poptávka byla podle nedělní zprávy obecně nízká. Prodeje špičkových produktů si vedly lépe než ty na masovém trhu, uvedla zpráva s odkazem na obchodníka.

Alibaba, jejíž hlavní nákupní festival je v listopadu, pouze uvedla, že zaznamenala růst hrubé hodnoty zboží oproti loňskému roku, aniž by zveřejnila čísla. GMV měří celkovou hodnotu prodeje za určité časové období.

„Růst online maloobchodu bude letos pravděpodobně pomalejší než v letech 2020 a 2021 a jeho nárůst v míře penetrace může být slabší než průměr 2,6 [percentage points] v letech 2015-2021,“ uvedla Fitch ve zprávě minulý týden.

„Je to způsobeno větší základnou, hlubší integrací online a offline kanálů… a slabší spotřebitelskou důvěrou ohledně obav ze zpomalování ekonomiky a rostoucí nezaměstnanosti,“ uvedla firma. Fitch očekává, že online prodej potravin a zboží pro domácnost bude fungovat lépe než prodej oblečení.

V květnu vzrostly online maloobchodní tržby za zboží o více než 14 % oproti předchozímu roku, ale celkově maloobchodní tržby klesly o 6,7 % během té doby.

Fitch očekává, že maloobchodní tržby Číny letos porostou pouze o jednociferné číslo oproti 12,5 % v roce 2021. Firma však očekává, že online prodej zboží může v roce 2022 zvýšit její podíl na celkovém maloobchodním zboží na přibližně 29 % oproti 27,4 % v roce 2021 a 27,7 % v roce 2020.

Noví hráči získávají tržní podíl Alibaby

Na tomto trhu online nakupování se objevily nové společnosti jako soupeři Alibaba. Patří mezi ně platformy pro krátké video a živé vysílání Kuaishou a Douyin, čínská verze TikTok, kterou také vlastní ByteDance.

Podle analýzy společnosti Bernstein zveřejněné začátkem tohoto měsíce mezi pěti hlavními platformami elektronického obchodování klesl podíl Alibaby na trhu v prvním čtvrtletí o 6 % oproti čtvrtému.

JD, Pinduoduo, Douyin a Kuaishou všechny během té doby zvýšily svůj podíl na trhu, uvádí zpráva. Nejvíce vzrostl podíl společnosti Douyin na GMV, a to o 38 %, ačkoli její společný podíl na trhu s Kuaishou je mezi pěti společnostmi pouze asi 12 %.

Přečtěte si více o Číně od CNBC Pro

Na znamení toho, jak se Kuaishou stal vlastním hráčem elektronického obchodování, aplikace v březnu přerušila odkazy na další online nákupní weby.

„Jejich nedávné rozhodnutí přerušit externí odkazy na [Alibaba’s] Taobao a JD ukazují, že časy se změnily,“ řekla Ashley Dudarenok, zakladatelka čínské marketingové poradenské společnosti ChoZan v době zprávy. „Taobao již není jediným hlavním bojištěm pro e-commerce.“

Ve čtvrtletí končícím 31. března Kuaishou vykázala GMV na své platformě ve výši 175,1 miliardy juanů, což je nárůst o téměř 48 % ve srovnání s rokem 2009.

Minulý měsíc, ByteDance’s Douyin tvrdil, že GMV svého elektronického obchodování se za poslední rok více než ztrojnásobil, bez upřesnění, kdy daný rok skončil. Douyin zakázal odkazy na externí platformy elektronického obchodu v roce 2020.

Zatímco Douyin převyšuje Kuaishou podle počtu uživatelů, pro investory, kteří chtějí hrát trend elektronického obchodování s krátkými videy, je rozdíl v tom, že Kuaishou je veřejně kótovaná.

Dokonce i v předchozí výzvě JPMorgan v březnu snížit rating 28 „neinvestovatelných“ čínských internetových akcií, analytici si ponechali svou jedinou „nadváhu“ na Kuaishou na základě „ostřejšího zaměření vedení na zlepšení marže, vyšší hrubou marži, větší uživatelskou základnu a menší konkurenční riziko.“

Uživatelé, jako je livestreamer kosmetiky Zhao Mengche, často popisují Kuaishou jako „komunitu“, ve které se aplikace podle jeho slov snaží integrovat více značek a napodobovat vesnické tržiště – online. Zhao má na Kuaishou více než 20 milionů sledujících.

Během letošního nákupního festivalu 6.18 aplikace sociálních médií Xiaohongshu zaměřená na módu tvrdila, že více obchodníků zpřístupnilo své produkty přímo v aplikaci, a uvedla, že uživatelé mohou prostřednictvím Xiaohongshu nakupovat také importované produkty JD.com.

Výdaje na reklamu klesají

Podle Bernsteina byly společnosti v prvním čtvrtletí více nakloněny utrácet za reklamu co nejblíže místu, kde by spotřebitelé mohli provést nákup, než jen budovat povědomí. Odhadli růst reklam elektronického obchodování Kuaishou o 65,8 % v prvním čtvrtletí oproti roku před rokem, přičemž dvojciferný růst zaznamenaly také Pinduoduo, JD a Meituan.

Tržby mezi 25 nejlepšími reklamními platformami sledovanými společností Bernstein však v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly o 7,4 %, což je pomaleji než růst o 10,8 % v předchozím čtvrtletí.

A pro ByteDance – největší reklamní platformu v Číně v prvním čtvrtletí spolu s Alibabou – Bernstein odhadl, že domácí reklamy vzrostly v prvních třech měsících roku pouze o 15 %, a to navzdory tomu, že tržby GMV se pravděpodobně téměř ztrojnásobily, uvedli analytici.

Očekávají, že domácí reklama ByteDance ve druhém čtvrtletí zpomalí na jednociferné číslo nebo se dokonce zmenší.

— Michael Bloom z CNBC přispěl k této zprávě.

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar