Zde vidíte, o kolik se příští rok pravděpodobně zvýší hodnota vašeho šeku na sociální zabezpečení

28
Zde vidíte, o kolik se příští rok pravděpodobně zvýší hodnota vašeho šeku na sociální zabezpečení

Dobré zprávy. Tak nějak.

Pokud jste v důchodu nebo se do důchodu teprve chystáte, kontroly sociálního zabezpečení v příštím roce pravděpodobně zaznamenají jeden z největších zaznamenaných nárůstů v důsledku prudce rostoucích spotřebitelských cen.

Průměrný příjemce může být v souladu s tím, že od příštího ledna dostane až o 180 USD měsíčně více, na základě nedávné inflace. A téměř jistě mohou očekávat minimálně 120 dolarů navíc.

Jde o čísla vycházející z vlastních čísel Správy sociálního zabezpečení. Čísla byla řízena Centrem pro odpovědný federální rozpočet, známým washingtonským think-tankem.

Vidět: Zuřící americká inflace se začíná ochlazovat, signalizuje Fed preferovaný ukazatel ceny PCE

Taky: Kalifornie posílá šeky na „úlevu od inflace“ až do výše 1 050 $ – zde je kdo se kvalifikuje

Vyšší splátky budou vítanou zprávou pro důchodce, kterým letos v důsledku raketově rostoucí inflace a turbulencí na finančních trzích zatím klesají finance domácností.

Index spotřebitelských cen se do května meziročně zvýšil o 8,6 %, což je daleko před 5,9% roční úpravou inflace, která byla v lednu udělena příjemcům sociálního zabezpečení. Mezitím důchodci s úsporami v akciích a dluhopisech zaznamenali pokles portfolia s finančními trhy.

Číst: Zde je, kolik si průměrný pracující boom naspořil na důchod

A každý, kdo žije s pevným příjmem, například v důsledku doživotní renty, je obzvláště silně zasažen inflací. Velmi málo anuit přizpůsobuje výplaty inflaci, takže kontroly sociálního zabezpečení za rok jednoduše ztratily 9 % své kupní síly. Dokonce i ty anuity, které se přizpůsobují inflaci, obvykle zvyšují platby pouze o 2 % nebo maximálně 3 % ročně.

Až v říjnu Správa sociálního zabezpečení oficiálně oznámí roční úpravy životních nákladů na rok 2023. Vzorec, který použije, je ale veřejný a některá čísla už máme.

Číst: 3 velké problémy s novými důchodovými reformami Kongresu

Roční COLA, která byla zavedena během inflačního období 70. let, se vypočítává porovnáním spotřebitelských cen každé léto s cenami předchozího léta. Správa sociálního zabezpečení se podívá na průměrné hodnoty CPI za červenec, srpen a září a porovná je s průměrem za stejné tři měsíce loňského roku.

CRFB poukazuje na to, že na základě této matematiky jsme již na cestě k úpravě životních nákladů pro rok 2023 ve výši nejméně 7,9 %. To je téměř zaručené minimum. Důvod? Květnový údaj CPI je již 7,9 % nad průměrem loňského léta. Takže i když po zbytek léta a po zbytek roku nedojde v ekonomice k žádnému dalšímu růstu cen, díváme se na tuto úroveň růstu.

Při průměrné dávce sociálního zabezpečení ve výši 1 657 dolarů měsíčně by toto zvýšení vyšlo na 121 dolarů měsíčně navíc.

Ale v podstatě nikdo si nemyslí, že spotřebitelské ceny přestaly růst 31. května a zůstanou na stejné úrovni po zbytek roku. CRFB odhaduje, že pokud bude inflace místo toho nadále stoupat svým nedávným tempem, příští COLA bude pravděpodobně ohromujících 10,8 %. Pro někoho, kdo v současné době dostává průměrný měsíční šek, který by měl hodnotu dalších 178 $ měsíčně.

Je to dobrá zpráva pro důchodce, ale jen do určité míry. Peníze navíc nepředstavují skutečný výdělek, ale snaží se vyrovnat rostoucí náklady na domácnost.

Inflace ve skutečnosti poškozuje příjemce sociálního zabezpečení. Tyto úpravy životních nákladů přicházejí pouze se zpožděním na základě inflace v předchozím roce, takže vždy alespoň mírně ztrácíte půdu pod nohama. Oh, a rostoucí inflace znamená, že více důchodců bude nakonec zdaněno (ve skutečnosti dvojitě) na jejich dávky. Když Kongres v 80. letech zavedl zdanění sociálního zabezpečení, stanovil hranice příjmů a chytře se vyhnul jejich indexaci kvůli inflaci.

Pozitivní je, že důchodci, jejichž náklady rostou pomaleji než oficiální údaje o inflaci, budou mít prospěch z nejnovějších úprav životních nákladů. Podle amerického ministerstva práce vzrostl samostatný index životních nákladů vypočtený pro seniory o 8 % za 12 měsíců do května.

To je pořád dost špatné. Ale není to tak špatné jako inflace spotřebitelských cen pro všechny ostatní.

V těchto dnech přijmeme dobré zprávy, které můžeme najít, až je najdeme.

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar