Ztráty na trhu dluhopisů právě začínají, protože Fed nastavuje cestu k 4% výnosům

46
Ztráty na trhu dluhopisů právě začínají, protože Fed nastavuje cestu k 4% výnosům

(Bloomberg) – Je příliš brzy na to, abychom ukončili nejhorší kolaps amerického dluhopisového trhu za nejméně půl století.

Nejčtenější z Bloombergu

Ve středu se státní pokladny odrazily od strmého třídenního propadu poté, co se předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell snažil zmírnit úder největšího zvýšení sazeb banky od roku 1994 prohlášením, že neočekává, že by se pohyby takové velikosti staly v budoucnu normou.

Jiné signály však naznačují, že trh teprve čeká na největší výzvu. Powell řekl, že je příliš brzy na to, abychom vyhlásili vítězství nad inflací, která vyskočila na maximum za čtyři desetiletí – nebo dokonce viděli mnoho důkazů o ekonomickém zpomalení, které by to dokázalo omezit. A politici zvýšili očekávání ohledně toho, kde skončí referenční sazba Fedu v příštím roce, na medián 3,8 % z dříve 2,8 %. Pět předpovídalo, že překročí 4 %.

Taková cesta by téměř jistě zvýšila již tak nejhorší ztráty státních dluhopisů přinejmenším od počátku 70. let, s širokým indexem propadlým o více než 11 %, a podnítila by další krok výše v sazbách. Dvouleté a 10leté výnosy státních dluhopisů – nyní kolem 3,2 % a 3,3 %, v tomto pořadí – měly tendenci dosahovat vrcholu v souladu s benchmarkem Fedu, takže investoři vidí 4 % jako další milník k testování.

„Je zcela jasné, že Fed udělá vše, co je v jeho silách, aby násilně snížil inflaci a terminální sazba se přiblíží 4 % a možná dokonce půjde výše,“ řekl Peter Yi, ředitel krátkodobého fixního příjmu a vedoucí výzkumu úvěrů. ve společnosti Northern Trust Asset Management. „Fed je na cestě k vyšším sazbám, a přestože se Powell snažil příští měsíc snížit další zvýšení o 75 bazických bodů, řekl, že sazby jsou stále extrémně nízké.“

Středeční rally nabídla úlevu od rychlého zvýšení výnosů státních dluhopisů, které těžce zasáhlo širší finanční trhy. Dvouleté výnosy, které jsou vysoce citlivé na změny měnové politiky, klesly až o 24 bazických bodů, přičemž podobně velké pohyby byly pozorovány u 10letých cenných papírů. Index S&P 500 si připsal 1,5 % a přerušil tak pětidenní sérii ztrát.

Přesto je trh extrémně volatilní a mnoho investorů tvrdí, že 10leté výnosy se pravděpodobně vyšplhají na úrovně, které nebyly od roku 2010. Zatímco Powell řekl, že banka je „absolutně odhodlána“ udržet inflační očekávání ukotvená na 2 %, trh dluhopisů zástupná hodnota očekávané pětileté míry inflace ve středu mírně vzrostla až o 9 bazických bodů na 3,03 %.

„4% výnos z 10letého dluhopisu není za hranicí,“ řekl Charles Curry, výkonný ředitel a senior portfolio manažer amerického fixního příjmu ve společnosti Xponance Inc., která dohlíží na aktiva v hodnotě asi 15 miliard USD. „Bude docházet k začátkům a zastavením výnosů na cestě, jak se Fed dostane k této konečné hodnotě, která je podle nás vysoká 3 % a možná 4 % vzhledem k inflaci.“

Éru nejnižších výnosů, která nyní náhle končí, podpořily roky stimulů centrálních bank v důsledku finanční krize v roce 2008, tedy období, kdy politici čelili jen malému tlaku, protože inflace zůstala relativně krotká. Dynamika se však celosvětově prudce obrací, spotřebitelské ceny prudce rostou a centrální banky uvolňují masivní dluhopisová portfolia, která nashromáždila vkládáním hotovosti do finančního systému prostřednictvím takzvaného kvantitativního uvolňování neboli QE. Poslední velká zadržovaná banka, Bank of Japan, je obchodníky vyzývána, aby zvýšila svůj strop pro výnosy dluhopisů.

Jakýkoli posun od BOJ, která také zasedá tento týden, by mohl přidat další protivětry na americký trh státních dluhopisů, vzhledem k tomu, že těžil z přílivu zahraničních kupců, protože výnosy byly v zámoří pod nulou. Ale japonští investoři prodávali zahraniční dluhopisy po většinu letošního roku, což je trend, který se může zrychlit, pokud BOJ dovolí, aby výnosy šly nahoru.

George Goncalves, vedoucí americké makrostrategie v MUFG, uvedl, že zvýšení výnosového stropu BOJ z 0,25 % na 0,5 % by pravděpodobně podnítilo desetiletý „výnos výnosu o 50 bazických bodů“, ačkoli řekl, že jakýkoli takový krok by mohl poskytnout nákupní příležitost.

To, kde výnosy státních dluhopisů dosáhnou vrcholu, však nakonec závisí na směru ekonomiky a na tom, zda je Fed schopen snížit inflaci. Zatímco výnosy letos posílily, rozdíl mezi krátkodobými a dlouhodobými sazbami se pravidelně zužoval nebo obracel, což naznačuje očekávání, že zvýšení sazeb zpomalí růst nebo způsobí recesi již v příštím roce.

„V určitém bodě jste mohli vidět, že sazby jdou mnohem výše, než Fed zastaví tuto inflaci až do inverze křivky, protože nakonec způsobí recesi,“ řekl Curry z Xponance.

Nejčtenější z Bloomberg Businessweek

©2022 Bloomberg LP

podobné příspěvky

Schreibe einen Kommentar